Günleriniz nasıl geçiyor? Aynı anda bir sürü işi yapmaya çalışıp hep bir şeyleri atlıyor ya da eksik yapıyorsunuz, değil mi? Biliyorum, çünkü ben Bay Bilen’im. Peki, neden hiçbir şey tam istediğiniz gibi zamanında yetişmiyor, yetişse de tam olamıyor? Zamanınız yetmediğinden mi? Olabilir. Belki de kafanızı toparlayamadığınızdan. Yoğun şehir hayatında yaşayan hepimizin ortak konusu odaklanamamak. Ama bende sizin aklınızı başınıza getirecek ve odaklanma problemini aşmanızı sağlayacak tam 7 öneri var. Sizi şöyle alalım:

1. Kendinize iyi bakın

Uykuyla, yemekle, sporla, müzikle kendinizi besleyin. Sağlıklı beslenin, uykunuzu alın, kaslarınızı her daim sağlam tutmak adına spor yapın. Uyku demişken, Einstein’ın günde 10 saatten fazla uyuduğunu biliyor muydunuz?

2. Ayağa kalkın

İşlerin arasında sıkışıp kaldığınız ve daha fazla yeni bir şey üretemediğinizi düşündüğünüz zamanlar olduğunu biliyorum. Tam da böyle hissettiğinizde ayağa kalkın ve bulunduğunuz ortamda biraz volta atın. İnsan beyninin ayaktayken %10 daha fazla çalıştığı söyleniyor; deneyin. Ayakta birkaç derin nefes alın, beyninize daha çok oksijen gitsin. Çalışma masanızı kuşbakışı görmek bile bakış açınızı değiştirecek.

3. Camları açın

Açık havada olmak, kapalı alanlara kıyasla beyninizin daha yüksek performans sergilemesini sağlıyor. Evde ya da ofiste çalışırken pencereleri açın, içerinin havası tazelensin. Spor yapın dedim ya, olabildiğince dışarıda, hatta doğada spor yapmaya çalışın. Yürüyün, koşun, yüzün…

4. Rutini kırın

Beyninizin daha aktif çalışmasını istiyorsanız ona küçük sürprizler yapın. Yani alıştığınızın tam tersi yönde bir şey yapmayı deneyin. Bir gün boyunca telefonunuzu normalde kullandığınız elin tersi elle kullanmak olabilir, bambaşka bir yoldan gitmek olabilir. Beyin her yeni şeyle karşılaştığında daha fazla performans sergileyecektir. Buna yeni deneyimler edinmek de dahil.

5. Olumlu düşünün

Kişisel gelişim kitaplarında hep duyduğunuz bu maddeyi bu kez uygulamayı deneyin. Bir gün boyunca zihinden geçen düşünceleri saymak mümkün değil. Ancak unutmayın ki düşüncelerimiz davranışlarımızı, davranışlarımız alışkanlıklarımızı, alışkanlıklarımız da hayatımızı oluşturur. Dolayısıyla aklınızdan geçen düşüncelere dikkat edin. Olumsuz düşündüğünüzde farkına varın ve beyninize hemen “İptal!” komutu yollayın. Her olumsuz bir fikre kapıldığında beyninizi ebeleyin ve düşüncenizi olumluya çevirin. Zihin kontrolü sağlayın.

6. Beyninizin sınırlarını genişletin

Daha aktif ve verimli çalışan bir beynin besini, yeni bilgiler. Mesela yabancı dil öğrenmeye çalışın. Bu beyin kaslarınızı geliştirir. Beyninizi de aynı bir kasınız gibi düşünün ve bolca egzersiz yapın. Mesela rakamları ezberleyin, bulmaca çözün. Beyninize, sınırlarını genişletmesi için şans verin.

7. Sanatla beslenin

Beynin kapasitesini genişleten en önemli şeylerden biri de sanat. İyi bir müzik dinlemek, bir tabloya bakmak, edebi bir şeyler okumak… Hatta belki kendiniz bir şeyler yazabilirsiniz. Bunlar hem hayata bakış açınızı zenginleştirir hem de beyninizi geliştirir.

Bonus: Vakıf Emeklilik’e gelin!

Alakasız gibi mi görünüyor? Aslında değil, çünkü Vakıf Emeklilik müşterisi olmak, tüm bunları gerçekleştirmenin en kolay yolu. Aylık katkı payı ödemelerinizi minimum 180 TL olarak belirleyip düzenli ödeme yaptığınızda Yaşam Kulüplerine üye olabilir, pek çok hizmetten çok avantajlı fırsatlarla faydalanabilirsiniz. Sanatla ilişkinizi pekiştirmek için sanat atölyelerine, yeni bir dil öğrenmek içinse dil kurslarına katılabilirsiniz. Unutmayın, hayatınızı zenginleştirmek sizin elinizde. Üstelik Bireysel Emeklilik Sistemi müşterisi olarak bugün çeşitli imkanların tadını çıkarırken bu refahı uzun yıllar yaşamak için birikiminizi de yapmış olacaksınız. Henüz bundan daha cazip bir teklif yok. Değerlendirmek için sizi şöyle alalım.

 

Yorum Yazın