Her ebeveyn, çocuğunun iyi bir eğitim almasını ve çevresindekilere duyarlı bir birey, başarılı bir çalışan olmasını ister. “Eğitim” dendiğinde genellikle akıllara akademik konular gelse de aslında eğitimin çocuğunuzun gelişiminde de ayrı bir yeri bulunuyor. Peki, çocuk gelişiminde eğitimin önemi nedir? Aldığı eğitimin çocuğunuz üzerinde nasıl bir etkisi var? Bu sorulara öğretim kurumları ile insanlarda gelişim dönemleri ve özellikleri doğrultusunda cevaplar verelim.

Anaokul Öncesi ve Anaokul Dönemi

“Okul öncesi eğitim” olarak da bilinen bu dönemde çocuğunuz belki de hayatının en önemli eğitimini alıyor. Burada sadece kreşte ya da anaokulunda alınabilecek eğitimden bahsetmiyoruz; çünkü çocuğunuza hayatta gördüğü ilk eğitimi aslında siz, yani ailesi veriyor. Bu nedenle çocuğun eğitiminde aile çok önemli bir yer tutuyor. 0-6 yaş arası bu dönemde çocuğunuz hayata dair pek çok şeyi öğreniyor, dünyayı keşfediyor. Bu dönemde özellikle çocuğunuzun sorularına yanıt vermelisiniz ve yeni sorular sormasını engellememelisiniz. Çocuğunuzu susturmaya yönelik olumsuz uygulamalar, çocuğunuzun kendine güvenini sarsabilir ve sorgulama yetisini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle anne baba olarak çocuğun öğrenmesine, kendini gerçekleştirmesine katkıda bulunmalısınız. Ayrıca birey olmanın önemini vurgulamak için çocuğunuza minik sorumluluklar da verebilirsiniz. Örneğin anaokuluna başlamadan önce çocuğunuz kendi oyuncaklarını kendi toplayabilir, yemeğini kendi yiyebilir. Hatta çocukların sorumluluklarına yaşları ilerledikçe yenilerini eklemelisiniz.

oyun-hamuru-ile-oynayan-kiz

Aslında “Eğitim ailede başlar.” sözü bile eğitimde ailenin önemi konusunda net bir fikir veriyor. Ailede başlayan eğitim günümüzde anaokulunda devam ediyor. Okul bazlı eğitim hayatının ilk adımının atıldığı bu öğretim kurumunu tercih ederken ise kesinlikle iyi araştırma yapmalısınız. Okul öncesi çocuğun psikolojik gelişiminin olumsuz etkilenmemesi, kendine ve çevresine saygı duyması, öğrenme aşkının daima yüksek tutulması için çocuğunuzun gideceği eğitim kurumunda, alanında uzman öğretmenlerin çalışmasına özen göstermelisiniz.

Okul Çağı Dönemi

İlkokul döneminden başlayarak ergenlik dönemine kadar olan döneme “okul çağı dönemi” deniyor. Bu dönemde çocuğunuz bilişsel ve sosyal olarak gelişme gösteriyor. Soyut kavramları anlamlandırmaya başlıyor ve hayal gücü de ön plana çıkıyor. Çocuklar, öğretmenlerini anne babaları gibi kanaat önderleri olarak görüyor. Öğretmenler tarafından yapılan olumsuz eleştiriler de çocuğun kendine olan güveninin zedelenmesine neden olabiliyor.

yazi-yazan-cocuklar

İşte; tüm bu nedenlerden dolayı, seçilen ilkokul, ortaokul ve çocuğunuzun öğretmenleri büyük önem taşıyor. Çocukların hayal güçlerine ket vurmayan öğretmenler ve okullar, çocuk psikolojisini olumlu etkiliyor ve hem çocukluk hem de yetişkinlik çağında yaşadığı olaya farklı perspektiften bakabilen, farklı çözümler sunabilen bireylerin yetişmesini sağlıyor. Çocukları motive eden, olumlu eleştiriler yapabilen öğretmenlere sahip çocuklar, daha anlayışlı ve gelişime açık oluyor. Ayrıca çocuklarınızın kendine zaman ayırması ve farklı faaliyetlere yönlenmesi de kişiliklerini olumlu etkiliyor. Bu, okul tercihinizi sosyal etkinlikler bakımından zengin okullardan yana kullanabilirsiniz demek. Son olarak bu dönemde çocuğunuzun birey olma duygusunun gelişebilmesi için istemedikçe ona yardım etmemelisiniz. Örneğin çocuğunuzun derslerde yaptıklarını kendisinin tekrar etmesine ya da ödevlerini tek başına yapmasına izin vermelisiniz.

Ortaokul ve Lise Dönemi

Çocuğunuz bu dönemlerde ergenliğe giriyor, yani hem fiziksel hem de psikolojik olarak pek çok değişim yaşıyor ve yetişkinliğe adım atıyor. Bu dönemde ailede de eğitim kurumunda da çocuk psikolojisi konusunda bilgi sahibi olmak ekstra önem taşıyor. Çoğu zaman arkadaşların, ailenin yerine geçtiği ortaokul ve lise dönemi psikolojisinde, eğitim kurumunun yanı sıra eğitim gören öğrenciler de önem kazanıyor. Çocuğunuzun kötü alışkanlıklardan uzak durabilmesi için eğitim gördüğü kurumun gözetmen olması gerekiyor.

bilgisayar-dersi-alan-gencler

Özellikle bu dönemde çocuğunuz, bebeklik döneminde olduğu gibi hayatı keşfediyor. Bu nedenle aldığı eğitimde yanlış bakış açısı kazandırmayan, sosyal etkinliklere yönlendiren ve hayatın önemli alanlarına yönlendirebilen bir eğitim alması önemli. Bunun yanı sıra sürekli gelişen dünyamızı takip eden ve gelişmelerin gerisinde kalmayan eğitim de güzel bir gelecek için olmazsa olmaz.

Üniversite Dönemi

Çocuğunuz artık lise çağı psikolojisini geride bıraktı. O artık erişkinliğe daha yakın. Hatta kendi ayakları üzerinde durma, şehir dışında yaşayacaksa kendi evine çıkma gibi pek çok deneyim yaşayacak. Bu dönem, çocuğunuz hayat hakkındaki fikrinin değişebileceği, yetişkinlikte bürüneceği kimliğin oluştuğu dönem. Yani çocuğunuz, mesleği ile ilgili eğitim almaya başladığı bu dönemde ayrıca bağımsızlığa çok daha yakın olmayı tadacak, hayata dair yeni şeyler öğrenecek. Bu nedenle farklı kültürlerden insanların buluştuğu üniversitede eğitim almak büyük önem taşıyor.

kutuphanede-oturan-kiz

Vakıf Eğitim Sigortası ile Çocuğunuzun Geleceğini Güvence Altına Alın

Siz çocuğunuzun kaliteli bir eğitim alması için çabalarken hayat bazen insanın karşısına kötü sürprizler de çıkarabiliyor. Bu da çocuğunuzun eğitimini etkileyebiliyor. Mesela vefat durumunuzda çocuğunuzun eğitimi ne olacak? Vakıf Eğitim Sigortası sayesinde artık bunu düşünmenize gerek yok! Çocuğunuzun eğitim süresi ve eğitim giderleri doğrultusunda teminat belirleyebileceğiniz Vakıf Eğitim Sigortası’nı her yıl yenileyebilir ve çocuğunuzun eğitim hayatını ve dolayısıyla güzel geleceğini etkileyebilecek maddi risklerin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca Vakıf Eğitim Sigortası sayesinde kan bağınız olmasa bile bir çocuğun eğitimini üstlenebilirsiniz!

Vakıf Emeklilik Eğitim Sigortası’na başvurmak için hemen tıklayın.

Yorum Yazın