Sağlıklı bir şekilde yaşamak ya da daha zayıf olup kendinizi iyi hissetmek için kilo vermek isteyebilirsiniz. Söz konusu kilo verme olunca da akıllara gelen ilk uygulama diyet yapmak oluyor. Fakat yanlış diyet uygulamaları, sağlıklı bir şekilde kilo vermenizin önünde engel oluşturabiliyor. Şimdi, en sık yapılan diyet hataları doğrultusunda diyet yaparken yapılması ve yapılmaması gerekenleri inceleyelim.

Öğün Atlamak

Yedikleriniz miktarını azaltmak, diğer bir deyişle daha az yemek yemek için öğün atlamayı düşünebilirsiniz. Oysa öğün atlamak, metabolizmanızı yavaşlatarak kilo verme sürecinizi uzatabilir. Ayrıca vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri daha az aldığınız için kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.

taze-sebze-ve-meyve-ile-hazirlanan-kahvalti

Karbonhidratı Besin Programından Çıkarmak

Karbonhidrat içeren besinlerin aşırı miktarda tüketilmesi, diyeti etkileyen olumsuz bir durumdur ve kilo almanıza neden olabilir; ama karbonhidratın hiç tüketilmemesi de doğru bir uygulama değildir. Diyet yaparken yapılan yanlışlar arasında yer alan karbonhidrat tüketilmemesi durumu, vücuttan yağ değil, kas ve su kaybına neden olabilir. Ayrıca beynin ihtiyacı olan glikoz sağlanamadığında beyinsel faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde düşüş görülmesi de yanlış diyetin sonuçlarındandır.

Az Su İçmek

Su, tüm canlıların yaşam kaynağı ve vücudumuzun yarısından fazlası sudan oluşuyor; fakat vücutta ödem oluşabileceği düşüncesiyle az su içmek, en sık yapılan diyet yanlışları arasında yer alıyor. Oysa yeterli miktarda su tüketmek ödem oluşmasını engelliyor, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Ayrıca çay ve kahve gibi içeceklerin su yerine geçmediğini ve bu içeceklerinin fazla miktarda tüketilmesinin ödem oluşumuna neden olduğunu unutmamalısınız.

bir-bardak-su-icen-kadin

Diyet Çaylarını ve Haplarını Bilinçsizce Kullanmak

Gittikçe popüler bir hal alan diyet çayları ve hapları pek çok insanın sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Hatta bu kullanımlar hayatı tehlikeye bile atabiliyor. Bu nedenle diyet çaylarını ve haplarını bilinçli bir şekilde, bir uzmana danışarak kullanmak büyük önem taşıyor.

Spor Yapmamak

Kabul edelim ki hareket etmeden kilo vermeye çalışmak oldukça zorlayıcı bir durum. Spor yapmak hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendinizi daha dinç hissetmenize yardımcı olurken kilo vermenize de katkı sağlıyor. Bu nedenle haftada 3 ya da 4 gün spor yapmayı ihmal etmemelisiniz.

bogaz-kenarinda-kosan-cift

Uzmandan Yardım Almamak

Popüler diyetlerden yardım alarak zayıflamaya çalışmak da diyet hatalarının başında geliyor. Her metabolizmanın ve vücudun ihtiyaçlarının farklı olduğunu bilmeli ve en sağlıklı şekilde kilo vermek için bir uzmandan yardım almalısınız. Dilerseniz Vakıf Emeklilik Yaşam Kulüpleri bu konuda size yardımcı olabilir! Sağlıklı Beslenme hizmetinden yararlanabilmek için yapmanız gereken, sadece aylık minimum 180 TL BES katkı payı ödemenizi düzenli olarak gerçekleştirmek! Üstelik bu hizmetten yılda bir kez ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz!

 

Yorum Yazın