Hayatımızı sürdürebilmek için paraya ihtiyacımız olduğu bir gerçek. Gıda giderleri, faturalar, arabanızın taksidti ya da kira gibi harcamaların yanı sıra kişisel giderleriniz de var. Fakat bütçe planınızı sadece bu giderler doğrultusunda değil, yapacağınız birikimi de işin içerisine koyarak yapmalısınız. Para biriktirmenin pek çok konuda size yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. Peki; para biriktirmek neden önemlidir, para biriktirmek için nedenler nelerdir? Şimdi, “Neden para biriktirmeliyiz?” sorusunun başlıca 6 cevabını sizinle paylaşalım.

1.Acil Durumlarda Ne Yapacağınızı Düşünmemek İçin

Hayatın bize ne sunacağı hiç belli olmuyor; iyi sürprizlerle olduğu gibi kötü sürprizlerle de karşılaşabiliyoruz. Kötü sürprizlerin sunduğu olumsuz yanları en aza indirebilmek için ise paraya ihtiyacımız olabiliyor. Eğer kenarda bir birikim yoksa diğer bir deyişle hazırlıksız yakalandıysak bu beklenmedik olayların yaralarını sarmak daha zor bir hal alabiliyor. Fakat önceden para biriktirirseniz; aniden ortaya çıkan bir hastalık durumunda gerekli tedavinin gerçekleştirilmesi sağlanması için ihtiyacınız olan meblağa sahip olabilir ve paranızı bu doğrultuda kullanabilirsiniz.

Para biriktirmenin yanı sıra hayatın karşımıza çıkardığı sunduğu olumsuz durumlara karşı gardınızı alabilmek için Vakıf Emeklilik’in Hayat Sigortası, Ferdi Kaza Sigortası ya da Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ürünlerinden de yararlanabilirsiniz! Bu ürünlerin sundukları sunduğu teminatlar sayesinde hem kendinizi hem de ailenizi güvence altına alabilirsiniz.

2.Hayallerinizi Gerçekleştirmek İçin

Hayaliniz, bBelki en çok görmek istediğiniz ülkeyi ziyaret etmek belki de çocuğunuzun yurt dışında eğitim almasını sağlamak… Sadece burada yer alan hayaller olmasına gerek yok; hayaliniz ne olursa olsun onu gerçekleştirmek için para biriktirmeniz işinizi kolaylaştırabilir hatta o hayalin gerçekleşmesini sağlayabilir. Diğer bir deyişle “Para biriktirmek ne işe yarar?” sorusuna verilecek cevaplardan birinin hayallerinizin kapılarını daha kolay açmak olduğunu söyleyebiliriz. Eğer öğrenciyseniz ve para biriktirmek için tüyolara ihtiyacınız varsa “Hayallerinizi Gerçekleştirin: Öğrenciler İçin Para Biriktirme Yolları” yazımız size yardımcı olabilir! Amacınız hayalinizdeki ülkeyi ziyaret etmekse de sizi “Keşfetmek İstediğiniz Yer İçin Adım Adım: Seyahat İçin Para Biriktirme Yolları” yazımıza doğru alabiliriz.

hesaplama yapmak3.İhtiyaçlarınızı Karşılamak İçin

Evinizdeki buzdolabı eskidi, yenilemek istiyorsunuz ya da çocuğunuza bir bilgisayar almanız gerekiyor… İhtiyaçlarınız olan ürün ya da hizmeti almanız için de paraya ihtiyacınız olabilir. Bir birikiminiz olmadığında ihtiyacınızı karşılayamayabilir ya da planda olmayan harcama nedeniyle bütçenizi sarsabilirsiniz. Oysaki bir birikiminiz olması durumunda ihtiyacınız olan her ne ise bütçenizi zora sokmadan alabilirsiniz.bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

4.Borçlarınızdan Kurtulmak İçin

Kredi kartı veya cep telefonu borcu, ev ya da araba taksitdi… Çoğumuzun borcu olduğu doğru. Fakat planlamamış bir şekilde borçların altına girmek hem maddi hem de manevi olarak zorlanmanıza neden olabilir. Bütçenizi daha iyi planlayabilmek ve sırtınızdaki bu yükten kurtulmak için borçlarınızı temizlemek isteyebilirsiniz. İşte, “Neden para biriktirmeliyiz?” sorusunun cevaplarından biri de bu! Para biriktirmek, borçlarınızdan kurtulmak ve gelirinizi daha düzenli bir şekilde planlayabilmek için de size yardımcı olabilir.

Borç hesaplamak5.Tasarruf Etmek İçin

Tasarrufun olmaması demek, ihtiyacınız olmayan ürün ve hizmetleri alıp bir nevi paranızı sokağa atmanız demektir. Para biriktirmek ise tasarruf etme konusundaki en önemli motivasyonlarınızdan biridir. Verimli bir şekilde birikim yapmak için öncelikle gereksiz harcamalarınızı kısmayı, ileriki zamanlarda da sadece ihtiyacınız doğrultusunda harcama yapmayı bilmelisiniz. Diğer bir deyişle tasarruf etmek, size daha fazla birikimin kapılarını sonuna kadar açar, boş yere para harcamanızı önler! Artı olarak, enerji tasarrufu yaparak doğaya da katkı sağlayabilirsiniz. Gereksiz harcamalarınızdan kurtulmak ve bu doğrultuda birikim oranınızı artırabilmek için öncelikle nasıl tasarruf etmeniz gerektiği hakkındaki ayrıntılara vâkıf olmalısınız.

“Para biriktirmek için nelerden tasarruf edebiliriz?” sorusunun farklı yanıtları olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin akşam yemeklerini dışarıda yemeyip evde yiyerek tasarruf edebilirsiniz. Eğer evde tasarruf etmek için ipuçlarına ihtiyacınız varsa “Beyaz Eşya Kullanımında Tasarruf Etmenizi Sağlayacak Detaylar” ya da “Kış Aylarında Evinizde Tasarruf Etmek İçin 6 İpucu” yazılarımızı okuyabilir ve tasarruf ederek paranızın gereksiz şekilde harcanmasının önüne geçebilirsiniz.

6.Elbette, Rahat Bir Gelecek İçin

Kısa dönemli planları gerçekleştirebilmenin ya da beklenmedik sürprizlere karşı hazırlıklı olabilmenin yanı sıra, para biriktirmenin en önemli nedenlerinden biri elbette ki geleceğinizi güvence altına almak! Birikim yapmaya bugünden başlayarak rahat bir emeklilik dönemi için önemli adımlar atabilirsiniz. Bu konudaki en büyük yardımcınız ise aylık olarak ödediğiniz katkı payı tutarının, %25’i oranında devlet desteği sunup daha fazla birikim yapmanıza olanak tanıyan Bireysel Emeklilik Sistemi yani bilinen diğer adıyla BES!

Vakıf Emeklilik BES müşterisi olarak, bugünkü yaşam standartlarınızı emeklilik dönemine taşıyabilirsiniz. Ayrıca minimum 180 225 TL katkı payı tutarını düzenli bir şekilde ödeyerek Vakıf Emeklilik Yaşam Kulüpleri’nin avantajlarından yararlanarak bugününüzü konforlu kılabilirsiniz. Sağlık hizmetlerinden hobi kulüplerine, yol asistansından otel rezervasyon hizmetlerine kadar pek çok hizmetten ücretsiz ya da fiyat avantajlı fiyatlarlabir şekilde yararlanmanızı sağlayan Yaşam Kulüpleri sayesinde tasarruf edip daha fazla birikim yapabileceğinizden ve hayatınızın kolaylaşacağından şüpheniz olmasın!

Vakıf Emeklilik BES müşterisi olmak için hemen tıklayın.

Eğer öğrenciyseniz ya da iş hayatına yeni atıldıysanız, bu birikim yapamayacağınız anlamına gelmiyor! Vakıf Emeklilik’ in öğrencilere ve işe yeni başlayanlara özel oluşturduğu bir ürün olan Genç BES sayesinde, geleceğiniz için 74 90 TL’den başlayan katkı payı tutarlarıyla birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

18-25 yaş arasındaki gençlerin yararlanabildiği Genç BES hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

 

Yorum Yazın