Harcamalarınızı, geliriniz doğrultusunda yapmaya dikkat ediyorsunuz. Bunu gerçekleştirebilmek için hesaplı alışverişin olmazsa olmaz kurallarını uyguluyor ve harcamalarınızı kontrol altında tutarak tasarruflu olmayı başarıyorsunuz. Fakat bazı dönemlerde bunu yapmanın imkânsız olduğunu, çünkü alışveriş yapmaya ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Örneğin sonbahar ve kış dönemlerinde tam da bu söylediğimizi hissedebilirsiniz. Peki, sonbahar ve kış mevsimlerinde alışveriş yapmaya gerçekten ihtiyacınız var mı? Belki de yoktur! Üstelik alışverişe ihtiyacınız olsa bile harcamalarınızı minimumda tutmak da elinizde! Nasıl mı? Anlatalım.

Alışverişten Daha Ucuz: Tadilat&Tamirat

Montumuzun fermuarı bozulmuş ya da ayakkabımızın küçük bir söküğü olabilir. Böyle durumlarda genellikle eşyamızı çöpe atıyor ve yeni bir ürün satın alıp onu dolabımız ile buluşturuyoruz. Oysa montlarımızı terzide, ayakkabılarımızı ise ayakkabıcıda tamir ettirebilir ve yenileyebiliriz. Yeni bir giysi almaktan çok daha ucuz olan bu yöntem aslında “Nelerden tasarruf edebiliriz?” sorusunun cevaplarından biri. Bu arada mevsime ait olmayan ve baza altına yerleştirdiğiniz giyeceklerinizi koyduğunuz gibi bulabilmeniz ve güvelerden uzak tutabilmeniz için temiz bir şekilde saklamayı ve lavanta kesesini, giyecekleri sakladığınız alana koymayı unutmamalısınız.

ayakkabi-tamiri

Kendiniz Dikin, Örün

Emek verip ürettiğiniz bir şeyi giymek hem daha zevkli hem de çoğu zaman daha uygun fiyatlıdır. Sonbahar ve kış aylarında ihtiyacınız olan kıyafetleri kumaş alıp kendiniz dikebilir ya da yün alarak kendiniz örebilirsiniz. Üstelik bu sayede kişisel olarak tasarruf ederken bir hobi de edinmiş olursunuz! Dilerseniz bu uygulamayı sadece kendiniz için değil, zamanınız varsa tüm aileniz için de uygulayabilirsiniz.

orgu-oren-kadin

İhtiyacınız Olmayanı Satın, İhtiyacınız Olanı Alın

Bazı sonbaharlık ve kışlık kıyafetleriniz yıkama sonucunda küçülmüş olabilir ya da yıllardır giydiğiniz için artık onlardan sıkılmış olabilirsiniz. Peki, bu durumda ne yapmanız gerekir? Hemen söyleyelim: Bir çeşit değiş tokuş! İhtiyacınız olmayan ve kullanılabilir durumdaki giysilerinizi mobil uygulamalar sayesinde satabilirsiniz. Elde ettiğiniz kazanç sayesinde de ihtiyacınız olan ürünleri alabilirsiniz. Belki istediklerinizi satın alabilmek için elde ettiğiniz kazancın üzerine biraz ekleme yapmanız gerekebilir, ama olsun. Bu yöntemi uygulayarak “Alışverişte tasarruf nasıl yapılır?” sorusuna en güzel cevaplardan birini vermiş olacaksınız!

 

Yorum Yazın