Hasta olmamak için yediğinize-içtiğinize dikkat ediyor, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için ihtiyacınız olan besinleri tüketiyorsunuz. Peki, bulaşıcı hastalıklardan korunmak için bu yeterli mi? Elbette değil! Şimdi, bulaşıcı hastalıkları ve korunma yollarını anlatalım.

Bulaşıcı Hastalıklar İnsana Nasıl Geçer?

Bulaşıcı hastalık dendiğinde aklımıza grip, nezle ya da kızamık gibi hastalıklar gelse de aslında pek çok salgın hastalık var ve bu hastalıklar, insan vücuduna nasıl virüs bulaştırdıklarına göre sınıflara ayrılıyorlar. Bulaşıcı hastalıklar; hava, yiyecekler ve su, diğer canlılar ile dokunma ve eşya yoluyla olmak üzere 4 sınıfa ayrılıyor.

Hava Yoluyla Bulaşan Salgın Hastalıklar

Hastalığa neden olan mikropların solunan hava yoluyla başka bir insana geçmesi ile oluşan hastalıklardır. Grip, nezle, kabakulak, verem, boğmaca, kızamık, hava ile bulaşan salgın hastalıklardandır. Bu hastalıklardan korunmak için aşı olmalı, özellikle nezle ve grip gibi hastalıkların sık görüldüğü sonbahar ve kış aylarında kalabalık ortamlardan uzak durmalı, bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmalı, ellerinizi çokça yıkamalısınız. Eğer toplu taşıma araçlarına binecekseniz maske takabilirsiniz. Ayrıca bu hastalığı kapmış biri varsa ondan uzak durmak da hastalığı kapmanızı engelleyecektir.

Yiyecekler ve Su ile Bulaşan Salgın Hastalıklar

Tifo, dizanteri, kolera, çocuk felci, Hepatit A, yenilen yiyecekler ya da içilen sudan geçebilen hastalık türlerinin başlıcalarıdır. Bu bulaşıcı hastalıkların nedenleri, hijyenik olmayan ortamlardır. Bu hastalıkların çoğu bağırsakta sorun oluşmasına ve ishal gibi belirtilerin görünmesine neden olur. Çocuk felci virüsü ise bağırsaklarda çoğalarak geri dönüşü olmayan kas kayıplarına neden olabilir.

Bu tip bulaşıcı hastalıklardan korunmak için aşı yaptırmalı, hijyenik şartları bilinmeyen noktalarda yemek yememeli, sebze-meyveleri iyice yıkamalı, kişisel hijyene önem vermelisiniz. Eğer bu hastalıkları kapmış biri varsa kişinin eşyasını kaynatıp dezenfekte etmeli ve hasta ile aynı ortamda bulunmamalısınız.

Canlılardan Bulaşan Salgın Hastalıklar

“Virüs taşıyan bir canlı nedeniyle geçen bulaşıcı hastalıklar nelerdir?” sorusunun başlıca cevapları sıtma, kuduz, veba ve tifüstür. Bu hastalıkların çoğu, geç kalındığında ölümle sonuçlanabilir. Sivrisinekten geçen sıtma, kedi ve köpeğin yanı sıra başka hayvanlardan da bulaşabilen ve sinir sistemine zarar veren kuduz, fareden geçen ve son derece tehlikeli olan veba ve bitten geçen tifüsten korunmak için neler yapılabilir?

Sıtmadan korunmak için bataklık bölgelerde bulunmamalı, sinek kovucu spreyleri kullanmalısınız. Kuduz olduğundan şüphelendiğiniz hayvanlara yaklaşmamalı (saldırgan, ağzından salya akan) ve eğer ısırma, tırmalama gibi durumlar yaşanırsa aşı olmalısınız. Tifüs için ise kişisel temizliğinize önem vermelisiniz.

Dokunma ve Eşya ile Bulaşan Salgın Hastalıklar

Eşya ya da dokunma nedeniyle geçen ve deri hastalıkları olan uyuz, mantar ve göz hastalığı olan trahomdan korunmak için kişisel eşyanızı başkaları ile paylaşmamalı ve temizliğinize önem vermelisiniz.

 

Yorum Yazın