Yoğun iş temposu, trafikle katlanan yol yorgunluğu, evde yapmanız gereken işler… Evli değilseniz ve çocuğunuz olmasa bile bu günlük rutininiz tek başına yeterince yorucu gelebiliyor. Peki ya evlendiğinizde ve bir de çocuk sahibi olduğunuzda? Sorumluluklar arttıkça zaman yetersiz geliyor, yorgunluk oranınız da artıyor ve çoğu zaman bir ebeveyn olarak kendinizi yetersiz hissedebiliyorsunuz. Peki bunun çözümü ne? Hiç merak etmeyin; çalışan ebeveynlerin hayatlarını kolaylaştıracak ipuçlarını sizinle paylaşacağız. Bu öneriler sayesinde ailenize ve kendinize daha fazla zaman ayırmanız mümkün hale gelebilir.

Kendinizi Suçlamaktan Vazgeçin

Zaman, çocuk sahibi olmayanlar için bile bazen yetersiz gelebiliyor ve sizin ebeveyn olarak ev hayatınızda onlardan daha fazla sorumluluğunuz var. Yani sorun sizinle ilgili değil; emin olun sizin gibi pek çok insan da pek çok şeye yetişememekten şikayetçi. Bu nedenle hayatınızı kolaylaştırmak istiyorsanız öncelikle kendinizi yetersiz görmekten, suçlamaktan vazgeçmelisiniz. Bu durum özellikle çalışan anne psikolojisinde kendini gösteriyor. Oysaki kendinize elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı hatırlatırsanız hissettiğiniz olumsuz duyguların büyük oranda uzaklaştığını görebilirsiniz.

Çalışan bir anne ya da baba olarak siz kendinizden kusursuz olmayı bekliyorsunuz. Fakat siz de bir insansınız ve aynı anda farklı noktalarda farklı işleri yapabilmek gibi bir süper gücünüz yok. Her zaman hayal ettiğiniz gibi mükemmel olamayacağınızı kabul etmelisiniz. Örneğin ütü yapmak için hafta içi bir gün belirlediyseniz ama çok yorgunsanız bu planınızı hafta sonuna erteleyebilirsiniz. Bu, kendinizi suçlamanızı gerektirecek bir durum değil!

calisan-ebeveynler-olarak-kendinizi-suclamaktan-vazgecin

Çocuğunuzla Geçirdiğiniz Zamanının Verimliliğine Odaklanın

Özellikle çocuğunuz henüz küçükse ondan ayrılıp işe gittiğinizde zaman geçmiyor gibi hissediyorsunuz, biliyoruz. Çocuklarınızla daha fazla zaman geçirmek istiyor hatta az zaman geçirdiğiniz için de üzülüyorsunuz. Fakat hayatın her alanında olduğu gibi önemli olan verimlilik! Çocuğunuza geçirdiğiniz süreyi değil, birlikte olduğunuz zamanı ne kadar verimli kıldığınızı umursamalısınız. Örneğin evde çocuğunuzun elinde tablet, sizin elinizde telefon hiç iletişim kurmadığınız 1 saat yerine, çocuğunuzla tiyatroya gidebilir ya da onunla evde oyun oynayabilirsiniz. Rakamlara değil, zamanı değerlendirme şeklinize bakmalısınız.

Yardım İstemekten Çekinmeyin

Ev yaşamında herkesin, sözlü bir şekilde dile getirilmese de belli olan bazı görevleri var. Fakat yoğunluğunuz, aldığınız sorumlulukları yerine getirmenizin önünde engel oluşturabilir. Böyle bir durumda ailenizden ya da ihtiyaç duyduğunuz alanda hizmet veren bir yardımcıdan destek alabilirsiniz. Örneğin ev işlerini eşiniz ile paylaşabilir hatta çocuğunuza da yaşına uygun bir sorumluluk verebilir ve ev işlerine yardım etmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz ev temizliği için bir yardımcı ile anlaşabilir ve size yük olduğunu düşündüğünüz bir işi listenizden çıkarabilirsiniz.

cocugunuzdan-yardim-isteyin

Güne Erken Başlayın, Kendinize de Zaman Ayırın

İşe gitmeden otuz dakika önce uyanmak hazırlanmak ve evden çıkmak… Kahvaltınızı yolda belki de iş yerinde yapıyorsunuz, gün boyunca çalışıyor, eve geldiğinizde ise çocuklarınızla vakit geçirmek istiyorsunuz. Fakat kendinize zaman ayırmamanız bir süre sonra kendinizi psikolojik olarak kötü hissetmenize neden olabilir. İster hafta sonu ister hafta içi olsun, erken uyanarak ve kendinize zaman ayırarak güne daha dinç başlayabilirsiniz. Mesela normal uyanma saatinizden 1 bir saat daha erken uyanıp kahvaltı ve egzersiz yapabilir, kitap okuyabilirsiniz. Sizin kendinizi iyi hissetmeniz, ailenizin de mutlu olmasını sağlayacaktır.

Her Zaman Bir B Planınız Olsun

Planlı programlı olmak güzel şey ama beklenmedik bir durum yaşadığınızda ve o plana uyamadığınızda kullanmak üzere bir B planı oluşturabilirsiniz. Örneğin akşam işten çıktığınızda eve gidip yapmayı planladığınız yemeği yapacaksınız ama toplu taşımada oluşan bir sorun nedeniyle eve geç gittiniz. Eğer bir B planı olarak derin dondurucunuza kolaylıkla pişirebileceğiniz sebzeleri depolarsanız bu gibi durumlarda sizin kurtarıcınız olabilir.

Çocuklarınızın eğitimi için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığınızı biliyoruz. Bu nedenle hayatın kötü sürprizlerine karşı da bir B planınızın olması oldukça önemli. Örneğin vefatınız durumunda çocuklarınızın eğitiminin kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlamak için Vakıf Emeklilik’in ürünleri olan her yıl yenilenebilen Vakıf Eğitim Sigortası ve uzun süreli bir hayat sigortası olan Kesintisiz Eğitim Sigortası’ndan (KEP’ten) yararlanabilirsiniz.

Vakıf Eğitim Sigortası ve KEP hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için tıklayın.

 

Yorum Yazın