Hayatınızda bir şeyi gerçekleştirmek ya da gerçekleştirdiğiniz şeyin başarı ile sonuçlanmasını sağlayabilmek için motivasyon şart! Motivasyonun yeterli olmadığı durumlarda, ister sosyal hayatınızdan ister kariyerinizden bahsedelim; yapmakta olduğunuz işten mutsuz olabilir, bahsi geçen işi zorunlu bir şekilde yapabilir ve kendinizi kapana kısılmış hissedebilirsiniz. Motivasyon başarılı sonuçların anahtarıdır. Özellikle bir iş yeri sahibiyseniz ya da bir yöneticiyseniz, kendi motivasyonunuzun yanı sıra alt kademelerdeki çalışanların motivasyonlarını da olumlu ya da istemeyerek olumsuz etkileyebilirsiniz. Bu durum ise iş kalitesini etkileyebilir. Peki, daha mutlu ve başarılı bir iş hayatı için çalışan motivasyonu nasıl sağlanır, çalışan motivasyonu için neler yapılabilir? Şimdi, çalışanlarınızın motivasyonunu artırmak ve daha başarılı ve mutlu bir iş hayatının kapılarını sonuna kadar aralamak için ihtiyacınız olan ipuçlarını sıralayalım.

calisanlarinizin-motivasyonunu-artirmanin-7-yolu

1. Çalışanlarınızla Doğru İletişim Kurduğunuzdan Emin Olun

Çalışanlarınız ile sadece gerekli olduğunda, iş hakkında hakkında konuşuyorsanız sabahları ofisinize girdiğinizde “Günaydın.” bile demiyorsanız ilk olarak değiştirmeniz gereken davranışınız bu! Çalışanlar yokmuş gibi davranmak, onların kendilerini önemsiz hissetmesine ve dolayısıyla motivasyonlarının düşmesine neden olur. Kendinizi düşünün… Siz yokmuşsunuz gibi davranan insanların bulunduğu bir ortamda bulunmak ister misiniz? Bulunmak zorunda olsanız bile kendinizi iyi hisseder misiniz? Kimse istemez! İşte, çalışanlarınızın da işe mutsuz bir şekilde gelmesinin, çalışırken mutsuz olmasının ve çoğu zaman yaptığı işten zevk almamasının en önemli nedenlerinden biri bu!

İletişim, elbette sadece selam vermenizle gerçekleşen bir şey değil. Çalışanlar ile iletişimde olup ve iş dışında da farklı şeyler paylaşıp kendilerini daha önemli hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sorunları olduğunda çözüm arayışına girmek ya da yardım edilebilecek durumlarda onlara yardımcı olmak da yapabileceğiniz şeyler arasında. Bu arada sadece iletişim kurmanın yeterli olmadığını da belirtelim; bunu isteyerek yapmalısınız. Çünkü samimiyetten uzak bir şekilde, iletişimi bir görev olarak görüp çalışanlar ile bir araya geldiğinizde bu durum da çalışanlar tarafından anlaşılabilir ve olumsuz bir etki oluşabilir. Yani samimi olmak da çok önemli!

calisanlariniz-ile-dogru-iletisim-kurun

2. Onlara Özgürlük Verin

Bir çalışanın motivasyonunu en çok etkileyen şeylerden biri yöneticisinden, patronundan mutlu olması ya da olmamasıdır. Çalışanın yaptığı işi sahiplenebilmesi için onlara sorumluluk vermelisiniz. Bunu yaparken ise sorumluluğun, herhangi bir işi yapmaktan çok daha fazlası olduğunu unutmamalısınız. Her şeyi yönetmeye çalışmak, çalışana güvenmemek ve dolayısıyla çalışanlarınıza iş anlamında özgür bir çalışma ortamı sunmamak da motivasyonu olumsuz etkileyen önemli faktörlerden. Diğer bir deyişle çalışanın işini yapması için ortam oluşturmalı ve ona güvenmelisiniz. Eğer yapılan çalışmada sorun olabilecek bir durum varsa, olumlu ve olumsuz noktaları onunla paylaşmalısınız. Bu sayede çalışanları iyi bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Tabii ki bu konuşma sırasında, çalışmanın iyi yönlerini de paylaşmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

3. Kendilerini Geliştirmelerini Sağlayın

Evet; iş hayatında deneyim kazanmak, uzmanlık alanı dâhilinde farklı şeylerle ilgilenmek çalışanları geliştiren bir durum. Fakat çalışma ortamında öğrenilecek şeyler kadar öğrenilmesi zor olan şeyler de var. Diğer bir deyişle; çalışanlarınızın, alanında uzman kişilerin deneyimlerinden yararlanmasını sağlamak ve bu doğrultuda etkinliklere, eğitimlere katılması için maddi ve manevi olarak destek olmak kesinlikle güzel bir fikir. Kendilerini geliştirmelerine katkı sağladığınız çalışanlarınız, kesinlikle kendini iş yerine daha çok ait hissedecek ve daha motive bir şekilde çalışacaktır! Bunun yanı sıra ofisinizde ya da ofis dışında eğlenceli, sosyal etkinlikler de düzenleyebilir ve böylece çalışanların motivasyonlarını artırmanın yollarından birini uygulayabilirsiniz.

calisanlarinizin-kendilerini-gelistirmesini-saglayin

4. Çalışanlarınızın İlgi Alanlarından Yardım Alın

Bir kitap okuyacaksınız diyelim, elinizde iki seçenek var. İlgi alanınız hakkında yazılmış kitabı mı, hiç ilginizi çekmeyecek bir konu hakkında yazılmış kitabı mı tercih edersiniz? Elbette ki tercihinizi ilgi alanınızdan yana kullanırsınız! Çalışanlarınız için de durum aynı. Eğer iş planında bir çalışanınızın ilgi alanına uygun bir iş varsa, bu işi ona verebilir ve keyifli bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

5. Çalışanlarınızın da Bir Özel Hayatı Olduğunu Unutmayın

Çalışanlarınıza yapabileceğinden daha çok iş yükü vermeniz özel hayatının olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olur ve bu durum da çalışma motivasyonunu direkt olarak etkiler. Diğer bir deyişle “Çalışanların motivasyonu nasıl artırılır?” sorusunun cevaplarından biri çalışanlarınıza yapabileceklerinden fazla iş vermemek ve onları mesai saatleri dışında çalışmak durumunda bırakmamaktır. Ayrıca çok önemli bir iş olmadıkça, mesai saatleri dışında e-mail atmamaya ya da çalışanlarınızı iş ile ilgili bir konu için aramamaya özen göstermelisiniz. Unutmayın; iş arkadaşlarınızın iş dışında da bir hayatı var!

calisanlarinizin-ozel-bir-hayati-oldugunu-unutmayin

6. Çalışanlarınızı Ödüllendirin

Desteklenmek, ödüllendirilmek her zaman çalışan motivasyonunu etkileyen faktörler arasındadır! Çalışanınız bir başarıya imza attığında bunu onunla paylaştıktan sonra bu başarının maaşına yansımasını sağlayabilir, ona prim ya da ücretli izin verebilirsiniz.

7. İş Dışında Kullanabilecekleri Avantajlar Sunun

İş yerinde çalışanları motive etmek amacıyla sunduğunuz avantajların yanında, iş dışında da yararlanabilecekleri faydalar sağlamak çalışan motivasyonunu sağlamanın ipuçlarından biridir. Çalışanlarınızın daha iyi koşullarda yaşamalarını sağlamak için yaptığınız uygulamalar motivasyon sağlamanın yanı sıra şirketinize olan bağlılığı da artırır. Örneğin Grup BES sayesinde, bir işveren olarak çalışanlarınızın rahat bir geleceği olması için katkı sağlayabilirsiniz. Çalışanların motivasyonunu ve bağlılığını artıran İşveren Grup Emeklilik Sözleşmesi sayesinde sosyal yan hakları önemseyen bir kurum olduğunuzu belli eder ve prestij kazanabilirsiniz. Üstelik çalışanlarınız adına ödediğiniz katkı payları doğrultusunda, çalışanınızın aylık brüt maaşının %15’ine kadar tutarı gider olarak yazarak vergiden düşürebilirsiniz!

Vakıf Emeklilik BES kurumsal planları hakkında detaylı bilgi almak için 444 9 237’yi arayabilir ya da “Bireysel Emeklilik Kurumsal Planlarımız” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yazın