Dünyada yalnız değiliz. Hayvanlar, hayatımıza renk katan, hayatımızı daha güzel kılan canlılar. Hayvan sevgisinin önemi ise sanılandan çok daha büyük. Bu nedenle çocuklara hayvan sevgisi aşılamak oldukça önem verilmesi gereken bir konu. Peki; hayvan sevgisinin yararları nelerdir, çocuğunuza hayvan sevgisi aşılamak için neler yapmalısınız?

Hayvan Sevgisinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Şehirlerin kalabalıklaşması, teknolojinin gelişmesi gibi nedenlerden dolayı çocuklar artık evde daha fazla zaman geçirir oldular. Eskiden oynanan mahalle oyunları artık yerini tablet oyunlarına bıraktı diyebiliriz. Bu duruma ek olarak çoğu ebeveynin ödül-ceza sistemi yerine sadece ödül sistemini benimsemesi, çocukların daha doyumsuz olmasına ve kimi zaman bencilce davranmasına neden oluyor. İşte, evcil hayvanlar bunun önüne geçebiliyor ve çocuğun sorumluluk almasını sağlayabiliyor.

kedi-ile-uyuyan-kiz-cocuguEvcil hayvanla büyüyen çocuklar daha dışa dönük, sorunlarıyla başarılı bir şekilde baş edebilen ve kendi başına karar alabilen, empati kurabilen, öz güveni yüksek, sorumluluk sahibi, sosyal, paylaşımcı, sevgi dolu ve disiplinli oluyorlar. Buna ek olarak evcil hayvanlar, ailenin ortak noktası olarak görüldüklerinden aile bağlarının güçlenmesine de katkı sağlıyor.

Çocuğunuza Hayvan Sevgisini Nasıl Aşılarsınız?

Çoğu bebek hiç korkmadan sokakta gördüğü kedi ya da köpeğe yaklaşabilir, onu sevebilir. Fakat anne-babaların, hayvanlardan uzak tutmak için “Seni ısırır, tırmalar.” şeklinde korkutması nedeniyle çocuklarda hayvan sevgisi gün geçtikçe korkuya dönüşmeye başlayabilir. Bu nedenle çocuğunuzu bu şekilde korkutmamalısınız.

kopek-ile-yuruyuse-cikan-oglan-cocugu

Aslında hayvanların nesneleştirilmesi de çocukların hayvan sevgisi duymalarının önüne koyulmuş bir set. Sahiplenilmeyen, satın alınan hayvanlar ile çocuklar kendilerini aynı seviyede görmekte zorlanabilirler. Bu nedenle hayvanların sahiplenilmesi önem taşıyor.

Evcil hayvan bakımı konusunda çocuğunuza da sorumluluk vermelisiniz. Bu sayede çocuğunuz hem evcil hayvanla yakınlaşır ve empati yeteneği artar hem de aldığı sorumluluk sayesinde birey olma duygusu gelişir.

 

Yorum Yazın