Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, en özel kutlamaları hak ediyor. Peki, siz çocuğunuza nasıl bir hediye düşünüyorsunuz? Çocuklar, böyle zamanlarda, yıllarca hatırlayacakları aktiviteler yapmaktan çok daha fazla keyif alıyor. Bir de lâf aramızda; böyle aktiviteler her zaman çok daha hesaplı oluyor. Nereden mi biliyorum? Bana güvenin, ben Bay Bilen.

Geri dönüştürün.

Evde kullanılmayan kim bilir ne çok eşya vardır. El işi derslerinden kalma fon kartonları, havlu kağıt ruloları, eski kumaşlar ve aklınıza gelen daha birçok atık malzeme… Kağıt makası, yapıştırıcı ve birkaç süsleme malzemesi de varsa elinizde kalanlarla yepyeni şeyler üretebilmeniz sandığınızdan çok daha kolay olabilir. Bu konuda çocuğunuzdan da ilham alabilirsiniz. Ürettiğiniz şey ne olursa olsun, yeter ki çocuğunuzla beraber emek vermiş olun. Bu iş için ayırdığınız dakikalar bile çok kıymetli!

Piknik yapın.

Hem çocuğunuza hem de size iyi gelecek bir aktivite arıyorsanız, ısınan havalardan yararlanın ve kendinizi doğanın kollarına bırakın. Bahar aylarının en keyifli aktivitelerinden biri olan piknik, çocuğunuzla beraber 23 Nisan’ı kutlamak için harika bir seçim. Hazırlıkları yapmadan önce piknik yapmanın incelikleri ile ilgili fikir sahibi olmak isterseniz Baharla Özdeşleşen En Keyifli Aktivite: Piknik! başlığına da bir göz atın bence.

Gökyüzünü renklendirin.

Uçurtma, hem yapım aşaması hem de göklerde uçurması ile çocuklarla beraber yapılabilecek en keyifli, üstelik bir o kadar da masrafsız aktivite. İnce çıtaları altıgen şekil verecek şekilde bir araya getirin ve çevresini ince bir iple çerçeveleyin. Çerçeveyi kalın yağlı kağıtla kaplayın ve uçurtmanız hazır. Sonrasında uçurtmaya renkli bir kuyruk yapın ve dilediğiniz gibi süsleyerek, gökyüzüne salın. Her çocuk bu deneyimi yaşamalı!

Tohum ekin.

Hayata gerçek bir değer katmak ve çocuğunuzu da buna ortak etmek isterseniz beraber bir ağaç fidanı dikebilirsiniz. Bu fidanın sulama ve bakımını çocuğunuza devrederek, küçük yaştan sorumluluk duygularının gelişmesini de sağlayabilirsiniz. Sonuçta, “Ağaç yaşken eğilir.” değil mi?

Beraber mutfağa girin.

Çocukların en severek yaptığı aktivitelerden biri de sizinle beraber mutfakta yemek yapmak. İsterseniz belli bir tarife sadık kalın; isterseniz de bırakın çocuğunuz dilediği gibi bir şeyler denesin. Benden size ufak bir tüyo: Çocuklar şekilli kurabiyeleri yapmayı da yemeyi de çok seviyor.

 

Yorum Yazın