Bir çocuğunuz olacağını öğrendiğiniz günden beri çocuk gelişimi ve psikolojisi hakkında kitaplar okuyorsunuz. Onun sağlıklı bir birey olması, dünyadaki en büyük isteklerinizden biri. Fakat o gelişirken sadece sizinle değil, başkalarıyla da iletişim halinde olmalı. Çünkü yaşıtları ile iletişim kurması, çocuğunuzun gelişiminde oldukça önemli bir yer tutuyor. Peki, çocuğun gelişiminde yaşıtları ile iletişimin önemi nedir?

İletişim Kurmayı Öğrenir

Çocuğunuz sizinle çokça zaman geçirir ve bu süreçte sizinle bolca iletişim kurar. Fakat sizin dışınızda başkaları ile de iletişim kurabilmesi için bir nevi pratik yapması gerekir. Pratik yapmak için en doğru tercih ise yaşıtları ile iletişim kurmasıdır. Yaşıtları ile iletişim kurarak iletişim becerileri gelişir, kendini ev dışındaki ortamlarda daha rahat hisseder. Ayrıca okul çağından önce yaşıtları ile iletişim kuran çocuklar, gelecek dönemlerinde arkadaşlık kurmakta zorlanmazlar.

parkta-oyun-oynayan-cocuklar

Sosyalleşmek Çocuğunuz İçin de Bir İhtiyaç

Siz bir yetişkinsiniz ve sosyal hayatınız var. Arkadaşlarınız ile iletişim kurmaya ihtiyaç duyuyor, kültürel etkinliklere katılıyorsunuz. Yaşının küçük olması, çocuğunuzun da sosyalleşmeye ihtiyacının olmadığı anlamına gelmiyor. Yaşıtları ile bir araya gelip oyun oynayarak sosyalleşmesi ve bu doğrultuda çocuğunuzun iletişim kurmayı öğrenmesi gerekiyor. Sürekli kısıtlanan, arkadaş edinmesi için gerekli ortam oluşturulmayan çocuklar, gelecek yıllarda pasif olabiliyor. Hatta bu çocukların yaşıtlarından çok, kendinden küçük çocuklarla iletişim kurdukları görülüyor.

ip-atlayan-cocuklar

Ev Dışında Farklı Bir Dünya Olduğunu Keşfeder

Çocuğunuz sizi gözlemler ve ardından sizi taklit ederek iletişim kurmayı öğrenir. Fakat yaşıtları ile iletişim kurduğunda evin dışında başka hayatlar, farklı görüşler ve farklı tepkiler olduğunu da anlar. Bu nedenle çocuğunuzu, yaşıtları ile zaman geçirmesi için uygun ortamlara, yani oyun bahçeleri gibi alanlara götürmeyi ihmal etmemelisiniz. Dilerseniz çocuğunuzu, yaşıtları ile birlikte olabileceği kültürel ve sanatsal faaliyetlere de yönlendirebilirsiniz.

 

Yorum Yazın