Büyük şehirde yaşamak ve şehrin hiç bitmeyen temposuna ayak uydurmaya çalışmak, hepimizi bir ölçüde doğadan koparıyor. Ancak doğal ortamların insan zihnine, ruhuna ve bedenine iyi geldiği bilinen bir gerçek. Tatillerde deniz kenarında, doğa içinde olmak ya da genel olarak deniz, orman manzarası gören bir evde oturmak istemenizin nedenini hiç düşündünüz mü?

1. Bağışıklık sistemi kuvvetlenir

Açık havada yapılan yürüyüş ve egzersizlerde kaslarınıza ve beyninize daha fazla oksijen girer. Bu da hareket kabiliyetinizi geliştirmekle kalmaz, bağışıklığınızı da güçlendirerek hastalık riskini düşürür. Aynı zamanda D vitamininden de faydalanmış olabilirsiniz ki D vitamininin kilo kontrolünden uyku düzenine kadar pek çok faydası bulunmaktadır.

2. Üretkenlik artar

Açık havada aldığınız derin nefesler, beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Bu durum da üretkenliğin artmasına yardımcı olur. Dikkat eksikliği azalır ve odaklanma kabiliyetiniz artar. Doğanın içinde yaptığınız aktivitelerle geçmişe ve geleceğe dair düşünce bulutlarından uzaklaşır, anın tadını çıkarırsınız.

3. Problem çözme becerisi gelişir

Doğanın her köşesi sırlarla dolu! Mesela bir ağaca tırmanmak ya da engebeli, taşlık, toprak bir arazide yürümek, beynin daha geniş bir alanını harekete geçirir. Bu da problem çözme becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

4. Stres azalır

Doğa ile aramızda organik bir bağ olduğu yadsınamaz. Bu nedenle doğada vakit geçirmek, azalmasına katkı sağlar. Bu da kaygı, depresyon, yorgunluk ve öfke gibi stres etkilerini hayatımızdan uzaklaştırır. Daha berrak bir zihin sahibi olmanızı beraberinde getirir.

5. Çocuk gelişimine katkı sağlar

Çocukların ufak yaşlardan itibaren doğada vakit geçirmeleri, merak duygusunun gelişmesine yardımcı olur. Çocukları büyüten ve gelişimine katkı sağlayan keşif isteği, hayat boyu öğrenmeye açık olmalarına katkı sağladığı gibi bağımsızlık hissi ve özgüven gelişimine de yardımcı olur.

Doğada geçirdiğiniz vakti nasıl arttırırsınız?

Ofisinize canlı bir bitki alabilirsiniz. Egzersizlerinizi kapalı ortamlarda yapmak yerine açık havayı değerlendirebilirsiniz. Hafta sonu aktivitelerinizi ve tatillerinizi doğa içinde gerçekleştirebilirsiniz. Öğle molanızda yakınınızda bulunan bir parkta, evde yaptığınız sandviçi tüketebilirsiniz. Doğada geçirdiğiniz bu vakit, tasarruf yapmanıza da katkı sağlayacak ve birikim planınıza destek olacaktır. Birikim demişken; 180 TL ve üzerinde katkı payı ile sisteme dahil olan ve açık vadesi (ödenmemiş katkı payı) bulunmayan Vakıf Emeklilik Bireysel Emeklilik müşterilerinin, Yaşam Kulüplerinin çeşitli etkinliklerinden faydalanabileceğini de hatırlatalım. Yani doğa gezileri, ATV turları, paintball gibi aktivitelerle doğaya karışmak için de Vakıf Emeklilik doğru bir tercih.