Düzenli spor yapmak hem fiziksel gelişimi sağlıyor hem de zihnen rahatlamanıza yardımcı oluyor. Tabii spor yapmanın yararları saymakla bitmese de spor yaparken dikkat edilmesi gerekenleri uygulamadığınız takdirde zararlar da beraberinde gelebiliyor. Peki, spor yaparken mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Esneme Hareketlerini Es Geçmeyin

Vücudunuz zamanla spora alışsa ve spor sonrası yorgunluğunu zaman geçtikçe daha az hissetseniz bile spora başlamadan önce vücudunuza egzersiz yapacağınızı haber vermeniz gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için de esneme hareketleri yapmanız şart. Esneme hareketleri sayesinde hem kaslarınız harekete geçiyor hem de kan akışı hızlandığı için vücut kendini spora hazır hissediyor. Bu sayede spor yaparken sakatlanma riski minimuma iniyor.

kosu-icin-isinan-sporcu Kaslarınızın Dinlenmesine İzin Verin

Spor yapmak güzel, ama her şeyin fazlası da zarar. Örneğin her gün spor yapmak, kaslarınızın yorulmasına ve spordan alacağınız verimin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle haftada 3 ya da 4 gün spor yapmayı tercih etmelisiniz. Geri kalan günlerde ise yürüyüş yapabilirsiniz. Buna ek olarak vücudunuzu tanımak da oldukça önemli. Bu sayede hangi hareketlerin kaslarınıza zarar verebileceğini bilirsiniz. Eğer bir spor eğitmeni ile çalışıyorsanız sizin için hazırladığı programın dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz.

Bol Bol Su İçin

Su, yaşam kaynağımız. Yeterli miktarda su içmek ise bedenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Peki, spor yaparken su içmek doğru mu? Kesinlikle doğru! Çünkü vücudunuz spor sırasında ter yoluyla ekstra su kaybediyor. Vücudunuzu susuz bırakmamak için ise spor öncesi, sırası ve sonrasında bol bol su içmelisiniz. Tabii ki spor öncesinde çok su içmemeye özen göstermekte fayda var. Midenizin tamamen su ile dolu olduğu durumda egzersiz yapmakta zorlanabilirsiniz.

kosudan-sonra-su-icen-sporcu

Beslenmenize Özen Gösterin

Vücudunuzun enerjiye ihtiyacı var ve bunu sağlamak için de dengeli beslenmeniz şart. Karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenerek vücudunuz için gerekli enerjiyi üretebilir ve kaslarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında spor yaparken tamamen tok ya da aç olmamanız da oldukça önemli. Tok karnına yaptığınız spor nedeniyle kaslarınızda kramplar oluşabilir. Aç karnına yaptığınız sporda ise yeterli enerjiniz olmadığı için bitkin düşebilirsiniz. Bu nedenle spordan 1.5 saat önce yemeyi kesmeli ve spor yapmaya elverişli bir mide ile egzersizlerinizi yapmalısınız.

Yaşam Kulüpleri’nin Hobi hizmetleri sayesinde golf, binicilik, fitness dâhil pek çok spor dalını anlaşmalı noktalarda avantajlı fiyatlardan yararlanarak yapabilirsiniz. Ayrıca Sağlıklı Beslenme hizmetinden yararlanarak daha sağlıklı beslenmeniz de mümkün!