Emeklilik güzel şey. Sabah işe gitmemek, torunları sevmek, gezmek, dolaşmak, hatta belki yeni hobiler edinmek… İyi, güzel de nereden geliyor bunları yapacak sosyal ve maddi imkânlar? Tabii ki bugünkü kazançtan arttırıp geleceğiniz için yatırım yapmaktan. Bir diğer değişle size en uygun Bireysel Emeklilik planından!

Sandığınız kadar zor değil

Birikim yapmak denince bir adım geride durduğunuzun farkındayım. Tabii, bugünü doya doya yaşamak varken kim parasını yarınlara saklamak ister ki? Ama hayatı yaşamak ille de gidip parayı çarçur etmek anlamına gelmiyor. Bugün gelirinizin sizi yormayacak bir kısmını Bireysel Emeklilik hesabınızda biriktirerek yarınlar için güçlü ve sağlam bir adım atmak elinizde. Örneğin 1 Ocak 2017 tarihinde başlayan Otomatik Katılım Sistemi’nde prime esas kazancınızın minimum %3’ü ile birikim yapıyorsunuz. Maaşı ne kadar orta halli olsa da biriktirmenin kimseyi sarsmayacağını iyi biliyorum; hatırlatırım ben Bay Bilen’im!

Ne zamana kadar birikim?

Yeni bir araba almak, tatile gitmek için değil; emeklilik yaşınız geldiğinde hayatınızın geri kalanını rahat yaşamak için biriktiriyorsunuz. Dolayısıyla sözünü ettiğimiz şey sadece birkaç senelik bir birikim değil elbette; emekliliğe hak kazanana kadar. Yani en az 10 yıl boyunca Vakıf Emeklilik BES müşterisi olup 56 yaşını doldurana kadar biriktirmeye devam edebilir, bundan sonra Emeklilik Gelir Planlarına dahil olabilirsiniz.

İhtiyaca uygun emeklilik gelir planları

Herkesin ihtiyacı da derdi de farklı. Kimi ödemesini peşin almak ister, kimisi aydan aya. Bu yüzden Vakıf Emeklilik’te tamamen sizin ihtiyaçlarınıza göre tercih edebileceğiniz üç farklı paket bulunuyor: Keyifli Emeklilik Gelir Planı; İkramiyeli Emeklilik Gelir Planı ve Güvenceli Emeklilik Gelir Planı. Ben size kısaca paketleri tanıtıp aradaki farkları anlatayım, siz de hangisinin size uygun olduğuna karar verin.

Hangi paket size göre?

Minimum 10 yıl Bireysel Emeklilik müşterisi olup 56 yaşını doldurup emeklilik hakkını elde ettikten sonra emeklilik hakkından yararlanabileceğiniz konusu tüm paketler için sabit. Keyifli Emeklilik planında aylık en düşük geri ödeme tutarı 480 TL iken İkramiyeli Emeklilik planında 360 TL, Güvenceli Emeklilik planında ise 120 TL. Her üç planda da ödemelerinizi 3, 6 ya da 12 aylık düzenli periyotlar halinde alabilirsiniz ve yılda 2 defaya mahsus olmak koşuluyla ödeme periyodu ve tutarında değişiklikler yapabilirsiniz. Ayrıca hiçbir pakette birikiminiz ve geri ödemeleriniz için bir üst limit bulunmaz. Keyifli Emeklilik planında diğer paketlerden farklı olarak ara ödeme seçeneği bulunmaz. İkramiyeli Emeklilik’te yılda 1 ya da 2 kez maaşınız kadar ödeme alabilirken Güvenceli Emeklilik’te yılda en çok 4 kez ara ödeme alabilirsiniz. Ödeme miktarı ise o anki birikiminizin %10’unu geçmemelidir.

Peki, birikim yaptığınız sürece nelerden yararlanabilirsiniz?

Birikim yaptığınız sürece, emeklilik hakkı elde ederek emeklilik gelir planına geçmemişken de pek çok fırsat sizi bekliyor. Emeklilik gelir planlarının her birinde değişmeyen en önemli avantajlardan biri Vakıf Emeklilik Yaşam Kulüpleri Elit Plus üyesi olmanız. Bu da sağlık, hobi, spor ve sosyal aktivitelere ek olarak Kişisel Çözüm Danışmanı, Konut ve Araç Asistans, Medikal Asistans gibi hizmetlerden de yararlanabileceğiniz anlamına geliyor. Bu noktadan sonra bana da söyleyecek tek şey kalıyor: “Daha ne olsun!”

 

Yorum Yazın