“Yatırım nedir?” sorusu sorulduğunda akla ilk olarak gelecek için yapılan birikimler gelir. Bunlar kesinlikle yarını bugünden güvence altına almak için yapılması gerekenler. Fakat biz size bu yazımızda farklı yatırım önerilerinden bahsedeceğiz. Kendiniz, geleceğiniz, hayattan daha fazla keyif almanız için yapabileceğiniz en büyük yatırım deneyimdir desek?

Öğrenmek, Gelişmektir 

İnsan düşünen bir canlı olarak bebeklikten itibaren bir şeyler öğrenir. Aile, okul ve iş hayatı, yeni insanlarla tanışmak derken hayatta iyi ya da kötü bazı olaylarla karşılaşır, bazı konularda deneyim elde ederiz. İşte tüm bu deneyimler bizi geliştirir, farkındalığımızı arttırır, bize diğerlerinden ayıran özellikler katar. Bir hobi edinmek, yeni bir dil öğrenmek, yeni insanlarla tanışmak gibi deneyimler insanları zenginleştirir.

Geçen Zaman Deneyim İçin Yeterli mi? 

Değil. Herkesin etrafında yaşını başını almış, fakat hayatını fazlasıyla monoton bir şekilde sürdürmüş, kalıplaşmış düşünceleri ile yaşayan insanlar vardır. Deneyim cesaret, istek, enerji, heves ister. Örneğin iş hayatında başarılı olan kişiler inisiyatif alan, yeni şeyler öğrenmenin peşinde, yaptığı iş ne olursa olsun yaratıcı fikirlere açık kişilerdir. Hata yapmaktan korkmak, deneyimin baş düşmanıdır. Hatalardan çıkarılabilecek dersler, nelerin yolunda gitmediğini anlamak ise yeni kapıların açılmasını sağlar.

Seyahat Etmek Neden Bu Kadar Mutluluk Verici? 

Seyahat etmenin herkes için bu kadar değerli olması tesadüf değil. Çünkü seyahat etiğimizde farklı yerleri, insanları, kültürleri tanırız. Bu heyecan verici, ufuk açıcı bir deneyimdir. Her gün yaptıklarımızın dışında aktiviteler yapar, istediğimiz gibi dinlenir, istediğimiz kadar gezer, monoton olanın dışına çıkarız. Seyahat etmek, özellikle de yurt dışına çıkmak bu bakımdan insanlara başka bir şeyle kıyaslanmayacak deneyimler kazandırır.

En Keyifli Yatırım: Deneyim!

Dün Öğrendikleriniz Bugün İçin Gerekliydi 

Siz farkında olmasanız bile. İzlediğiniz bir film, okuduğunuz bir kitap, tanıştığınız yeni bir insan, katıldığınız kültürel aktivite, hepsi size bir şeyler katar. En kötü ihtimalle şöyle düşünün: Neyi isteyip istemediğinizi, neyi sevip sevmediğinizi görmüş olursunuz ki bu bile büyük bir şey.

Hayatı hakkını vererek yaşamak elinizde. Belki işleriniz çok fazla, belki zamanınız çok az, belki motivasyonunuz düşük olabilir. Sorun yok, sadece isteyin, bir yerlerden başlayın yeter. Örneğin Vakıf Emeklilik’in Yaşam Kulüpleri, sağlıktan spora, hobi kurslarından alışveriş indirimlerine hayatınızı kolaylaştırmak ve keyifli hale getirmek için var. Belki başa çıkamadığınız sorunlarınız için psikolojik destek alarak, belki hobi kulüplerine katılıp hem yeni insanlarla hem de içinizdeki yaratıcı kişiyle tanışarak yeni deneyimler edineceksiniz. Biz buradayız, siz nasıl isterseniz.

Yorum Yazın