Çocuğunuz doğduğu günden itibaren hızla gelişti ve siz bu süreci hayranlıkla izlediniz. Artık yavaş yavaş birey oluşuna daha çok önem vermeye başladığını, olaylara karşı her zamankinden farklı tepki verdiğini görmeye başladıysanız çocuğunuzun ergenliğe girdiğini anlayabilirsiniz. Çocuğunuzun bu süreci sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için ergenlerin duygusal değişimleri hakkında fikir sahibi olmanız ve bu doğrultuda davranmanız gerekiyor.

Ergenlikte Hangi Ruhsal Değişiklikler Yaşanır?

Kız çocuklarında yaklaşık 9-10, erkek çocuklarında ise 11-12 yaşlarında başlayan ergenlik, çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal açıdan pek çok değişikliği/gelişimi yaşadığı bir dönemdir. Çocuğunuz, ergenlikte meydana gelen bedensel ve ruhsal değişimlere alışmaya çalışırken alışkın olduğunuzdan daha farklı davranışlar sergileyebilir. Ergenlik döneminde; hayatı sorgulama, dış görünüşe ve gönül ilişkilerine önem verme, arkadaş çevresini aileden ön planda tutma, bireyselliğe düşkünlük, dikkat dağınıklığı, kararsızlık, kendini ifade etmede zorlanma gibi durumlar sıklıkla görülür. Çocuğunuzun, kimsenin kendisini anlamadığını düşünmesi ise ergenliğin psikolojik belirtileri içerisinde en belirgin olanlarından biridir.

annesini-duymayan-kiz

Ebeveyn Olarak Çocuğunuza Nasıl Davranmalısınız?

Ergenlik dönemi, çocukluktan çıkıp erişkinliğe ilk adımın atıldığı dönemdir. Bu dönemde çocuğunuz kendini ispat etmek için birey olduğunu vurgulamak ister ve bu nedenle özgürlüğüne önem verir. Çocuğunuz, özgürlüğünün kısıtlandığını hissettiği ya da güvensizlik duyduğu durumlarda yanlış arkadaş seçimleri yapabilir veya yanlış kararlar verebilir. Bu nedenle ergenlik döneminde çocuğunuzun yanında olmak çok önemlidir.

Peki, anne babalar ergenliğin ruhsal sorunları karşısında nasıl davranmalıdırlar? Öncelikle çocuğunuzla saygı, sevgi ve dürüstlüğün ön planda olduğu bir ilişki kurmalısınız. Çocuğunuzun düşüncelerine önem vermeli, onu dinlemelisiniz. Birey olduğunu unutmamalı, odasını ve kişisel eşyasını izni olmadan kullanmamalısınız.

cocuguna-sarilan-anne

Dilerseniz hem çocuğunuz hem de siz bir uzmandan destek alarak bu süreci daha kolay bir şekilde geçirebilirsiniz. Vakıf Emeklilik Yaşam Kulüpleri’nin Psikolojik Destek hizmeti sayesinde ücretsiz ilk seans ve sonraki seanslarda fiyat avantajlarından yararlanabilmek için BES müşterisi olmanız ve aylık minimum 180 TL katkı payını düzenli olarak ödemeniz yeterli!

 

Yorum Yazın