Ne demişler: Bir dil bir insan, iki dil iki insan. Mesafelerin kısalıp etkileşimin arttığı dünyamızın gerçeği bu! Okulda verilen yabancı dil dersleri ve onların yetmediği yerlerde yabancı dil kursları, ana diliniz dışında bir dil daha öğrenmeniz için size yardımcı oluyor. Yabancı dili geliştirmenizi sağlayacak taktikler de istediğiniz dil seviyesine sizi yakınlaştıracak eylemlerden. Eğer siz de yabancı dilin ne kadar önemli olduğunun farkındaysanız ve çocuğunuzun yabancı dil konusunda sıkıntı çekmesini istemiyorsanız onun erken yaşta yabancı dil eğitimi alabilmesi için gerekenleri yapmalısınız. Çünkü erken yaşta yabancı dil öğrenmenin faydaları büyük!

Çocuklar İdeal Yaşta Dil Eğitimi Almalı

Çocuklar ilk 2 senelerinde dünyayı keşfetmeye çalışırlar ve bu süreçte beyinleri gelişmeye devam eder. Bu nedenle yabancı dil eğitimi için 3-7 yaş aralığının ideal olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu dönemlerde öğrenme hızının fazla olması, öğrenilen bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlıyor. Fakat elbette çocuklarınız bu yaş aralığından daha büyükse de dil eğitimi aldırabilir ve farklı bir dil öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.

Bir Çocuk, Yabancı Dili Nasıl Öğrenir?

Aslında ana dil öğrenmekle yabancı dil öğrenmek ve konuşmak arasında hiçbir fark yok. Çocuk öncelikle kelimeleri öğrenir ve belirtmek istediklerini tek kelime halinde iletir. Ardından yabancı dil eğitimi ilerledikçe öğrenilen dil bilgisi kuralları doğrultusunda cümle kurmaya başlar. Yabancı dil öğrenme sürecinde öncelikle konuşulanlar anlaşılır, daha sonra taklit yöntemi ile konuşmaya geçilir. Bu nedenle çocuğunuzun yabancı dil konuşulan ortamda fazla zaman geçirmesi ya da yabancı dil konuşulan çizgi filmler seyretmesi oldukça önemli.

Küçük Yaştakilere Yabancı Dil Öğretenlerde Hangi Özellikler Olmalı?

Bir öğretmenin, öğrencilerinin anlayacağı şekilde ders anlatması gerekir. Erken yaştaki çocuklara yabancı dil eğitimi veren bir eğitmenin ise bu özelliğe ek olarak çocuk psikolojisini anlaması, dolayısıyla da bu doğrultuda eğitim görmüş olması çok önemlidir. Çocuğa karşı sabırla yaklaşan, oyunla dil öğreten ve onun dilinden konuşabilen öğretmen seçimi yapmaya dikkat etmelisiniz.

 

Yorum Yazın