Belki belli bir şey özelinde, belki de hayatınızın pek çok alanındaki harcamalar konusunda daha dikkatli davranıp tasarruf etmek istiyorsunuz. Örneğin kendinize, giyeceklerinizin yeterli olduğunu söylemiş ve bu nedenle yeni giysiler için yapacağınız alışverişin gereksiz bir harcama olacağına karar vermiş olabilirsiniz. Hayattaki bu gibi kararları çoğaltıp tasarruf etme oranınızı artırarak daha fazla birikim yapabilirsiniz.

İşte, dekorasyon da harcamalarınıza dikkat ederek tasarruf yapabileceğiniz konulardan biri. Zevkine uygun, şık bir evde yaşamak neredeyse herkesin hayalleri arasında yer alıyor. Fakat dekorasyon yapmanın çoğu zaman pahalı bir şey olduğu algısı, bu hayalin önünde bir set oluşturuyor. Peki, evinizi ekonomik bir şekilde, tasarruflu ev dekorasyonu ile düzenlemeye ne dersiniz? Evinizi tasarruflu bir şekilde nasıl dekore edebilirsiniz, bu aşamada dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Şimdi, bir göz atalım.

Minimal Dekorasyon Stilini Benimseyin

Minimalist dekorasyon tarzı, uygulandığı alanda sadece ihtiyaç olan eşyaya yer verilmesi üzerine kurulmuş, fazlalığı sevmeyen bir stildir. Az eşya kullanmanız sayesinde fazla harcama yapmanızın önüne geçen minimal dekorasyon, aynı zamanda size sakin ve daha geniş bir alan sunar. Bir diğer deyişle özellikle evin küçük olduğu durumlarda alanın daha büyük olduğu algısı oluşturmak istiyorsanız kesinlikle uygulamanız gereken bu dekorasyon tarzında “Burası biraz boş kaldı, bir berjerle puf almak lazım.” gibi şeyler düşünmenize gerek yok. Evinizde kullandığınız mobilya ve eşya sizin için yeterli olsun, önemli olan bu! İhtiyacınız olmayan ürünleri satın almamalısınız.

beyaz-koltuklar-ve-kahverengi-sehpa

Mobilya kullanımının yanı sıra minimalist dekorasyonu uygularken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de elbette dekoratif ürün kullanımı. Dekoratif süs olarak da oldukça az ürün kullanabilirsiniz. Örneğin duvarınızın tamamını çerçeveler ile kaplamak, bu dekorasyon tarzını tam olarak yansıtamamanıza neden olabilir. Yani minimalizmi evinizdeki her alanda uygulamalısınız! Ayrıca minimalist ev dekorasyonunda ideal renkler olan beyaz, siyah, gri, kahverengi gibi renkleri tercih ederseniz uyum konusunda da çok zorlanmayacaksınız demektir.

Evinizde Farklı Amaçlarla Kullanılabilen Ürünlere Yer Verin

Tasarruf ettiren ev dekorasyonu sayesinde adeta yeni bir eve kavuşacaksınız! Peki, modern bir tarzda evinizi dekore ederken bütçeden ve yerden tasarruf edebileceğinizi de biliyor musunuz? Nasıl mı? Elbette farklı amaçlarla kullanabileceğiniz, özel tasarlanmış ürünler sayesinde! Örneğin misafir odanıza bir yatak, bir de kanepe almak istiyorsunuz. Bu durum, tabii ki iki ürün alacak olmanız nedeniyle fazla harcama yapacağınız anlamına geliyor. Oysa açılıp yatak olabilen bir kanepe alarak iki ihtiyacınızı bir arada, daha uygun fiyata giderebilirsiniz. Açılır kapanır çalışma masaları, parçalara bölünmesi sayesinde zigon sehpa olabilen orta sehpalar… İhtiyacınızı karşılayacak ürünler sayesinde bir taşla iki kuş vurabilir ve “Evde tasarruf nasıl yapılır?” sorusuna en güzel cevaplardan birini verebilirsiniz.

gri-koltuk-ve-duvar

Aydınlatma Ürünleri Seçerken Görselliğin Yanında Etki Alanına da Dikkat Edin

“Evde tasarruf sağlayabilmek için dekorasyonda nelere dikkat etmeli?” sorusunun cevaplarından biri, kesinlikle aydınlatma ürünleri! Evinizin dekorasyonunu tamamlamak için alacağınız aydınlatma ürünlerini seçerken aydınlatma alanı fazla olan seçenekleri tercih ederek ev dekorasyonunda tasarruf sağlayabilirsiniz. Ampulü kapatan avizeler yerine açık tasarıma sahip avizelerin bu konuda daha başarılı olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Ayrıca tercihinizi çok ampul girişli tasarımlardan yana kullanmak yerine tek ampul girişli ürünlerden yana kullanabilirsiniz. Bu sayede fazla ampul kullanmaz ve enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Aydınlatma ürünü seçmenin yanı sıra enerji tüketiminizi azaltmak için tasarruflu LED ampuller tercih etmelisiniz. Tasarım olarak farklı alternatifler sunabilen, oldukça şık şekilde dizayn edilen, uzun ömürlü ve az enerji tüketen bu ampuller, enerji tasarrufu yapmanın ve dolayısıyla birikiminize katkı sağlamanın en önemli yollarından biri.

Geri Dönüşümü ve Kendin Yap Fikirlerini Önemseyin

Tasarruf yapmak için evinizin şıklığından ödün vermenize gerek yok! Düşündüğünüzden çok daha düşük bütçeler ayırarak evinizi güzelleştirmeniz mümkün. Nasıl mı? Tabii ki geri dönüşüm ve kendin yap (DIY) fikirleri sayesinde! Örneğin bitkileriniz için bir saksı almak yerine eski bir teneke kutuyu kumaşlarla ya da ince halat iplerle süsleyerek kendiniz bir saksı yapabilirsiniz. Banyonuzun dekorasyonunu daha şık kılacak bir paspas almak istiyorsanız da eski, kullanılamayacak olan tişörtlerinizi küçük küçük kesip bir araya getirerek şık bir paspas yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin ne yapmak istediğinize ve hayal gücünüzün ne kadar geniş olduğuna bağlı!

sise-boyayan-kadin

Şık ve Enerji Sınıfı Yüksek Ürünlere Öncelik Verin

Beyaz eşya genellikle işleviyle ön planda olsa da bunun bir de dekorasyon yönü var! Tabii günümüzde birbirinden şık tasarımlarla sunulan beyaz eşyayı seçerken de tasarruf yapabilmeniz mümkün. Bunun için en büyük yardımcılarınız ise enerji sınıfları. A+++, A++, A+ gibi artıya sahip enerji sınıfları daha az enerji tüketerek bütçenize katkı sağlayabiliyor. Son yıllarda oldukça popüler olan ankastre ürünlerin çoğu da bu sınıflara dâhil. Yani hem şık hem de tasarruflu beyaz eşya almak istiyorsanız tercihinizi mutfağınız ile bütünlük sağlayacak ankastre ürünlerden yana kullanabilirsiniz. Ayrıca ankastre ürünlerin; kendileri için oluşturulan alanlara yerleştirilmelerinden dolayı yer tasarrufu, bu alanlardan çıkarmak zorunda olmadan temizlikleri yapılabildiği için de zaman tasarrufu sağladıklarını belirtelim.

beyaz-ve-kahverengi-agirlikli-mutfak

Beyaz eşyanın yanı sıra küçük ev aletlerini de mutfak dekorasyonuna uyumlu olabilecek renklerde seçebilir ve farklı ürünlere ihtiyaç duymadan da alanı güzelleştirebilirsiniz. Örneğin gri renkte seçtiğiniz beyaz eşyayı yine gri renkli çay makinesi, blender, tost makinesi gibi küçük ev aletleri ile tamamlayabilirsiniz. Günümüzde küçük ev aletlerinde oldukça fazla renk seçeneği mevcut. Hangi rengi seçeceğiniz tamamen evinizin dekorasyonuna ve zevkinize kalmış!

 

Yorum Yazın