Anaokulu kaydıydı, ilkokul gösterisiydi, en iyi lisesiydi derken üniversite bile göz açıp kapayıncaya kadar bitti. Bitti de bu devirde üniversite bitirmek yetmiyor ki! Hangi meslekte nasıl başarılı sağlayacağınız konusu var bir de. Bunun yabancı dili var, donanımı var, hobiler var… E bir de geleceğin meslekleri diye adlandırılan belli başlı sektörler var. Ama telaş yapıp üzülmeye ve kaygılanmaya değer mi? Değmez! Çünkü ben Bay Bilen, söz konusu kariyer yönetimi olunca da her şeyi bilirim.

Önce ne istediğinizi bilmelisiniz

Bir sürü detaya takılıp aklımızı yitirmeden önce kariyer planlamak için gerçekten de vakit ayırmalı. Vakit derken, şöyle dolu dolu bir hafta mesela. Benim önerim bir kağıda neleri yapmaktan hoşlanıp hoşlanmadığınızı, ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi yazmanız. Boş zamanlarınızda neler yaptığınızı keşfetmeli, yeteneklerinizi gözden geçirip ne kadar geliştirilebilir ve değiştirilebilir olduklarını tespit etmelisiniz. Sonrasında oturup bu dönemin aranan pozisyonlarını öğrenmeye koyulabilirsiniz. Bunların içinden size uygun olanları seçtikten sonra eksilerinizi-artılarınızı belirleyip kendinizi geliştirmek üzere sertifika programlarını ve eğitimleri araştırabilirsiniz. Bunların hepsi bittikten sonra da çalışmak istediğiniz meslek grubunu gelecekte neler bekliyor, yükselme imkanları neler bunlara bakabilirsiniz. Bu iş şimdiden kolaylaşmaya başladı bile değil mi? “Ben bilirim” demiştim!

Hangi meslekler gelecekte aranacak?

Dünya her geçen gün hızla gelişiyor ve değişiyor. Değişen dünyada ihtiyaçlar da her yeni gün biraz daha farklılık gösteriyor. Peki ya geleceğe yön verecek olan meslekleri ne belirliyor? Mesela, artan nüfus, şehir planlamacılığına olan ihtiyacı arttırıyor. Tıp alanındaki gelişmeler, genetik mühendisliğinin daha çok revaçta olacağına işaret ediyor. Yapılan sağlık harcamaları da her zaman sağlık personeline ihtiyaç olacağının altını çiziyor. Dünya nüfusunun artışı ve kaynaklarının bilinçsiz kullanılması, ekolojiye olan ilginin daha da artacağını vurgularken teknolojik ve bilimsel gelişmeler de bu alanlara her zaman ilginin devam edeceğini şimdiden belli ediyor. Bilişim sistemi uzmanlığı, medya yöneticiliği, yönetim analistliği, satış uzmanlığı gibi alanların da her zaman revaçta olacağını unutmamalı.

Siz siz olun geleceğinizi güvence altına almayı unutmayın!

Şimdi bu kadar konuştum, anlattım ama tavsiyelerim bununla da bitmedi. Hangi sektörde çalışırsanız çalışın ve kariyerinizde ne kadar ilerlerseniz ilerleyin, bugünden yapmanız gereken bir şey var: Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olun. Bu sistem sayesinde emekliliğinize kadar para biriktirecek, her ay yatırdığınız katkı payına ek olarak bir de %25 devlet katkısı kazanacaksınız. Bireysel Emeklilik Sistemi, başka hiçbir yatırım aracında bulunmayan devlet katkısı avantajına sahiptir. Sisteme yapacağınız ödemeler üzerinden %25 oranında devlet katkısı* alırsınız. Yani her 100 TL’lik ödemeniz için 25 TL devlet katkısı kazanırsınız. Vakıf Emeklilik müşterisiyseniz, aylık katkı payı ödemeniz 180 TL ve üzerindeyse ve açık vadeniz bulunmuyorsa da (ödenmemiş katkı payınız) indirimli hobi kursları gibi kariyer yolunda ilerlerken size birçok getirisi olacak Yaşam Kulüplerinden yararlanacaksınız. Ben daha ne söyleyeyim. Bildiklerimi öğrenmek için en iyisi siz beni okumaya devam edin!

*Bir katılımcıya ödenebilecek devlet katkısı, yıllık brüt asgari ücretin %25’i ile sınırlıdır

 

Yorum Yazın