Hayal kurmak güzel şey! Hayaliniz her neyse düşündüğünüzde motive olur ve hayata daha pozitif bir şekilde bakabilirsiniz. Herkesin isteği elbette ki güzel bir gelecek. Fakat güzel yarınlar yaşamanızı sağlayacak hayallerinizin gerçekleşmesi için sizin de yapmanız ya da aşmanız gerekenler var! Şimdi, hayalleri gerçekleştirmek konusunda size engel olabilecek 4 durumu paylaşalım. Bu noktalara dikkat ederek ve gerekirse bu konularda değişime giderek hayallerinize birkaç adım daha yaklaşabilir ve ayağınızı yere daha sağlam basabilirsiniz!

1. Kendinizden Emin Olmamak

Aslında hayallerinizi gerçekleştirme yolunda en büyük destekçiniz de engeliniz de kendinizsiniz! Her şey kendinize inanmakla başlar. Kendinize güvenmediğiniz takdirde attığınız her adımı boşa attığınızı düşünebilirsiniz ve bu yerinizde saymanıza neden olabilir.

Örneğin bir eğitim için bir yıllığına yurt dışına gitmek istediğinizi düşünelim. Bu eğitimin, kariyeriniz açısından önemli bir dönüm noktası olacağını düşünüyorsunuz. Üstelik, yurt dışında yaşama deneyimini de yıllardır tatmak istiyorsunuz. Bu yurt dışı eğitiminin her ne kadar sizin için pek çok olumlu noktası olsa da yine de aklınızda “Acaba yurt dışında bu kadar uzun süre yaşayabilir miyim? Yabancı dil konusunda sorun yaşar mıyım?” gibi sorulara vereceğiniz kendinizden emin olmayan yanıtlar motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir! Yurt dışında eğitim almak sizin hayaliniz ve emin olun ki kurduğunuz her ayağı yere basan hayal gibi bunu da gerçekleştirebilirsiniz! Elbette ilk başlarda zorlanabilirsiniz ama kısa sürede alışmamak için hiçbir nedeniniz yok. Başarabilirsiniz.

kendinizden-emin-olun

Her şey mükemmel, kendinizden eminsiniz ve bu deneyimin hayali bile sizi heyecanlandırmaya yetiyor. Peki ya çevrenizdekiler bu konuda ne düşünüyor? “Yaşın kaç oldu, mesleğine devam et, başka ülkeye gidip rahatını bozma.” ya da “Senin gibi kaç kişi gidiyor oraya, kariyerlerinde bir değişim olmuyor.” gibi cümleler motivasyonunuzun düşmesine ya da aklınızın karışmasına neden olabilir. Böyle bir durumda kendinize güveniniz zedelenmemeli; başkalarının söylediklerini umursamamalısınız. Herkesin hayatı kendi deneyimlerinden oluşur ve sizin hayatınızda, size anlatılanlar gibi olumsuz deneyimler yer alacak diye bir şey yok. Kendinize inanıp hayalinizi gerçekleştirmeye yönelik adımlar atabilirsiniz.

2. Bütçe Planlaması Yapmamak

Ev almak, araç sahibi olmak, keşfetmek istediğiniz bir coğrafyada birkaç ay tatil yapmak… Pek çok hayal için bir birikiminiz olması gerekebilir. Eğer hayalinize giden yol birikimden geçiyorsa öncelikle tasarruf etmeyi bilmelisiniz. Tasarruf edebilmek için ise bütçe planlaması yapmak olmazsa olmaz!

En büyük hayalleriniz arasında yer alan Güney Amerika turunu yapmak için para biriktirmeye karar verdiniz diyelim. Her ay maaşınızdan belirli bir miktar parayı biriktireceksiniz. Peki, bütçe planlaması sayesinde daha hızlı bir şekilde para biriktirmenin mümkün olabileceğini biliyor musunuz? Faturalar, ev kirası, mutfak masrafı, çocuklarınızın eğitim masrafları gibi giderleri ayırarak bütçenizi planlayabilir ve sonrasında ihtiyacınız olmayan şeyleri almayarak hayatınızda tasarrufa gidebilir, birikiminize katkı sağlayabilirsiniz. Eğer gerçekten seyahat etmek gibi bir hayaliniz varsa “Keşfetmek İstediğiniz Yer İçin Adım Adım: Seyahat İçin Para Biriktirme Yolları” yazımız size yardımcı olmaya hazır!

butce-planlamasi-yapamamak

3. Hayalleriniz İçin Harekete Geçmemek

Üniversiteyi kazanmak ve hayalindeki üniversitede, bölümde eğitim görebilmek her gencin isteği… Kendinizi düşünün; sizin de o yaşlarda en büyük hayallerinizden biri buydu çünkü üniversite, hayalinizdeki geleceğe açılan bir kapıydı. Bu ve benzeri hayallerinizi gerçekleştirmek için ise çokça çalışmanız gerekiyordu. Hatırlayın; çalışmadan hayallerinize ulaşmayı bile düşünmeniz imkânsızdı. Aslında bu durum; yaşınız kaç olursa olsun, hangi hayali kuruyor olursanız olun pek çok şey için geçerli bir durum. Hayallerin peşine körü körüne gitmemek gerekir ve bunu sağlayabilmek için ise harekete geçmelisiniz! Örneğin ev sahibi olmak gibi bir hayaliniz varsa birikim yapmalı ya da bir müzisyen olmanın hayalini kuruyorsanız enstrümanınızı alıp bol bol pratik yapmalısınız! Eğer hayalinizin kapılarını birikim yapmak açacaksa birikim yapmayı ertelememeniz gerektiğini de hatırlatalım. “Daha zamanı var.” diye düşündüğünüz yarın çok çabuk geliyor! Ne kadar erken birikim yapmaya başlarsanız o kadar çok birikime sahip olabileceğinizi unutmamalısınız.

hayalleriniz-icin-harekete-gecmemek

4. Kötü Sürprizler

Hayallerini gerçekleştiren insanları incelediğinizde onların; kendine güvenen, bütçelerini planlayabilen ve hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçen insanlar olduğunu görebilirsiniz. Fakat aynı zamanda bu başarılı insanların bir özelliği daha var: Hayatın kötü sürprizlerine karşı hazırlıklı olmak! Örneğin -tabii ki umarız olmaz ama- herhangi bir olumsuzlukta hayalleriniz için ayırdığınız parayı harcamanız gerekebilir. Oysaki kötü bir sürprize hazırlanırsanız böyle bir durum ile karşı karşıya kalmazsınız. Her zaman bir B planınız olsun!

kotu-surprizler-nelerdir

Vakıf Emeklilik Yanınızda!

Ev ya da iş yeri sahibi olma, emeklilik döneminizde dünyayı keşfetme, çocuklarınızın iyi bir eğitim alması… Hayaliniz ne olursa, ne kadar büyük olursa olsun Vakıf Emeklilik, BES ile uzun dönem birikim ve yatırım için yanınızda! Aylık olarak ödediğiniz katkı payı tutarı ve bu tutarın %25’i oranında devlet katkısı* buluşarak yarınlarınızı güvence altına almakla kalmıyor, hayallerinizin gerçekleşmesine de katkı sağlayabiliyor. BES’teki birikiminizi; sistemde 10 yılınızı doldurduktan ve 56 yaşınızı tamamladıktan sonra dilerseniz maaş şeklinde dilerseniz de peşin olarak alabiliyorsunuz.

Hayallerinize ulaşmanız yolunda size yardımcı olacak Vakıf Emeklilik BES müşterisi olmak için tıklayın.

2017 TÜİK verilerine göre kalp krizi gibi dolaşım sisteminden kaynaklı rahatsızlıklardan 165.323 kişi hayatını kaybetti. Bu da hayatını kaybedenlerin %39,7’si gibi büyük bir oran demek. Tümör nedeniyle hayatını kaybedenlerin oranı ise 19,6. Kalp krizi, kanser, felç, böbrek yetmezliği, çeşitli nedenlerden kol ve bacak kaybı ya da büyük yanıklar ise hayatın beklenmedik, kötü sürprizleri. Sağlığınıza dikkat etmek ve bu hastalıklara karşı tedbir almanın yanı sıra hastalık durumunda size, bu hastalıklar nedeniyle hayatınızı kaybetmeniz durumunda ise ailenize maddi destek sağlayan Can Yeleği Tehlikeli Hastalıklar ve Hayat Sigortası sayesinde hayallerinizi hem kendiniz hem de aileniz için güvence altına alabilirsiniz.

Can Yeleği Tehlikeli Hastalıklar ve Hayat Sigortası hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

* BES için devlet desteğinin üst sınırı, yıllık brüt asgari ücretin %25’i kadardır.

 

Yorum Yazın