Pek çok insan gelecek kaygısı yaşıyor. Belki siz de onlardan birisiniz. İnsanların gelecekte başlarına neler geleceğini bilememeleri, geleceği net bir şekilde görememeleri, yapılan planların dış etkilerden dolayı farklı bir şekilde gelişmesi ve bu nedenle oluşan hayal kırıklığı, gelecek korkusu oluşmasında başlıca nedenler. “Gelecek kaygısı yaşıyorum.” diyen insanların pek çoğu geçmişte yaşanan olumsuz deneyimlerin tekrar edeceği endişesini de taşıyor. Ayrıca başarıya aşırı bir şekilde odaklanmak ve mükemmel olma arzusu da gelecek kaygısı yaşamaya neden olabiliyor. Peki; gelecek kaygısı nasıl yenilir, gelecek korkusunu yenmek için neler yapabilirsiniz?

Her Şeyin Sizin Elinizde Olmadığını Kabul Edin

Hayatımız iç ve dış gelişmeler sayesinde şekilleniyor. Mesela hayal ettiği üniversitede okumak için üniversite sınavına çalışan bir öğrenci düşünelim. Bu öğrenci, hayalini gerçekleştirecek kapasitede; ama sınav günü meydana gelen bir kaza nedeniyle sınava geç kalıyor ve sınava giremiyor. Bunu bir dış etki olarak kabul edebiliriz.

Dış etkilere aşırı kapalılık ve hayattaki her şeyin kontrolünün elinde olması isteği, kişide gelecek endişesi duymanın nedenlerinden. Bu yüzden elinizden gelenin en iyisini yapmak ve bunun yanında dış etkenler nedeniyle yaşanabilecek olumsuzlukları kabullenmek, gelecek kaygısını aşmak için yapılması gerekenlerin başında geliyor.

Hobi Edinin

Eğer bir hobiniz varsa şanslısınız! Henüz sevdiğiniz bir aktiviteye zaman ayıramıyorsanız şimdi tam zamanı; çünkü sevdiğiniz şeyle ilgilenmek, stres seviyenizin düşmesine ve dolayısıyla da gelecek kaygısı nedeniyle oluşabilecek depresyondan kurtulmanıza yardımcı olur. Bir enstrüman çalmak, ne zamandır gitmek istediğiniz hobi kursuna katılmak… Sadece size endişe veren bir konuya odaklanıp kaygı seviyenizi arttırmak yerine farklı şeylerle ilgilenerek zamanınızı daha keyifli geçirebilirsiniz.

Sağlığınıza Dikkat Edin

Gelecek kaygısı eşittir vücudunuzda artan stres seviyesi. Stres nedeniyle depresif bir ruh haline bürünmeniz ise gayet olası. Bu nedenle stres seviyenizi düşürecek şekilde yaşamalısınız. Örneğin uyku saatlerinizi belirlemeli ve her sabah uykunuzu alarak uyanmalı, sağlıklı bir şekilde beslenmeli, meditasyon ve spor yapmalısınız. Sağlığınıza dikkat ederek stres seviyenizi düşürmek, gelecek kaygısı ile savaşmanın yollarından biri.

Sadece Düşünmeyin, Harekete Geçin

Bir konu hakkında düşünmek ama bu konuda harekete geçmemek zaman geçtikçe daha savunmasız hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle siz en iyisi mi geleceğinizi şimdiden planlayın! Vakıf Emeklilik BES ile geleceğinizi güvence altına alabilir ve gelecek korkusunu yenmenizi sağlayacak önemli bir adım atabilirsiniz. Minimum katkı payı tutarından az olmayacak şekilde tutarını bütçeniz doğrultusunda ayarlayabileceğiniz aylık katkı payı ödemelerine ek olarak, ödediğiniz tutarın %25’i oranında eklenen devlet katkısı ile gelecek şimdiden rahat gelecek!

Yorum Yazın