Zaman zaman gelir ve giderleri dengelemek, diğer bir deyişle bütçeye uygun bir ay geçirmek zor olabiliyor. Giderler, etkinliklere davet eden arkadaşlar ya da yapılan planlar nedeniyle artınca ay sonunda sürpriz bir gider tablosuyla karşılaşabiliyoruz. Yoksa siz de bu durumdan şikayetçi olanlardan mısınız? Peki; tasarruf yöntemlerinden yararlanmaya ve harcamalarınızı düzenlemeye ne dersiniz? Eğer tasarruf etmek istiyorsanız önerilerimiz sayesinde harcamalarınızı daha düzenli bir hale getirebilir ve tasarruf ederek sadece içerisinde bulunduğunuz ayı değil, geleceğinizi de garanti altına alabilirsiniz.

Giderlerinizi Not Alın

Harcamalarınızı düzenlemek için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, tüm giderlerinizi not almak. Not alarak aslında gereksiz olan harcamalarınızı, planda olmayan giderlere ne kadar ayırdığınızı görebilir ve bu sayede ihtiyacınız olmadığı halde yaptığınız harcamalardan uzaklaşarak tasarruf edebilirsiniz.

Evde Tasarrufa Gidin

Evde tasarruf etmenin pek çok yolu var. Tasarruf etmenin yollarını uygulayarak ve bu sayede giderlerinizi düşürerek harcamalarınızı düzenleyebilirsiniz. Örneğin ihtiyacınızdan fazla yiyecek-içecek almamak ve bulaşıkları elinizde değil bulaşık makinesinde yıkamak, mutfak tasarruf yöntemleri arasında. Ayrıca kullanmadığınız elektronik ürünlerin fişlerini prizden çekerek, gereksiz bir şekilde yanan ışığı kapatarak ya da ihtiyacınız yoksa klima gibi ürünleri çalıştırmayarak da elektrik tüketimini azaltabilirsiniz. Evinizdeki en büyük yardımcılarınızdan olan bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi cihazları, kapasiteleri dolduğunda çalıştırmak da elektrik ve su tasarrufu sağlamak için yapabilecekleriniz arasında.

Kişisel Harcamalarınızı Kısıtlayın

Aslında ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz bazı şeylere gerçekte çok da ihtiyacınız olmayabilir. Bu nedenle karar vermeden önce iyice düşünmeli ve satın alma işlemini bu doğrultuda yapmalısınız. “Tasarruf etmek için neler yapmalıyız?” sorusunun bir başka cevabı ise yapmak istediklerinizi başka bir şekilde uygulamak. Nasıl mı? Örneğin evde değil dışarıda yemek yemek istiyorsanız pikniğe gidebilir ya da bahçeniz, terasınız, balkonunuz varsa buralarda kendinize güzel sofralar hazırlayabilirsiniz. Sürekli restoranda yemek yemek, bütçenizde yüksek bir gider kalemi oluşturabilir. Oysa haftada bir kez restoranda yemek yiyerek ve dışarıda yemek yemek istediğiniz diğer günlerde önerilerimizi uygulayarak tasarruf oranınızı arttırabilirsiniz.

Geleceğinizi de Düşünün

Harcamalarınızı düzenlediniz, nelerden tasarruf edilir keşfettiniz… Bu aşamalardan sonra gelirinizi kontrol etme konusunda daha başarılı olacaksınız! Yeri gelmişken hatırlatalım: Tasarruf etmek güzel, ama bir amaca hizmet ediyorsa daha da güzel. Mesela geleceğinizi garantiye almak için giderlerinizi kontrol etmek mükemmel bir fikir! Vakıf Emeklilik’in Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde geleceğiniz için güzel bir adım atabilirsiniz. Aylık asgari katkı payından az olmayacak şekilde, tutarına sizin karar vereceğiniz ödemeleriniz sayesinde geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. Üstelik ödediğiniz tutarın %25’i oranında eklenen devlet katkısı sayesinde birikim miktarınızı arttırmanız da mümkün! Ayrıca Vakıf Emeklilik Yaşam Kulüpleri’nin sunduğu avantajlar sayesinde alışverişlerinizde ya da farklı kişisel harcamalarınızda hatırı sayılır indirimlerden de yararlanabilirsiniz. Vakıf Emeklilik Bireysel Emeklilik müşterisi olmak için hemen tıklayın!

Yorum Yazın