Eğer uzun süreli, ciddi bir ilişkiniz varsa ve sevgilinizle bir gelecek planlıyorsanız, pek çok şeyi paylaştınız ve paylaşacaksınız demektir. Evlilik planları konuşulmaya başlandığında ise evlilik için para biriktirmek neredeyse her çiftin yaptığı bir şey. Evliliğin yanı sıra bazı çiftler, ihtiyaçları olan bir ürünü almak ya da bir planı gerçekleştirmek için de para biriktirebiliyor. Peki; evlilik için ya da farklı bir nedenle para biriktirirken hangi tüyolardan yararlanabilirsiniz?

Tasarruflu Planları Tercih Edin

Pek çok insanın “Dışarı çıktığımda çok para harcıyorum.” dediğini duymuşsunuz hatta belki bu cümleyi siz de kurmuşsunuzdur. Aslında evden dışarı çıktığınızda nasıl en az miktarda para harcayarak vakit geçirmeniz gerektiğini bilirseniz bu cümleyi kurma sıklığınız azalır ve daha fazla para biriktirebilirsiniz. Nasıl mı? Hemen anlatalım.

Havalar güzel olduğunda arkadaşlarınızı da çağırıp; park, sahil kenarı gibi noktalara piknik örtünüzü serebilir ve açık havada güzel vakit geçirebilirsiniz. Daha az para harcamak için evinizde çay ya da kahve yapabilir ve termoslara doldurup gittiğiniz yerde içebilirsiniz.

Peki, havalar kötü olduğunda nasıl bir plan yapabilirsiniz? Bu durumda da ücretsiz etkinlikleri takip edebilir ve bu etkinliklerden yararlanabilirsiniz.

Ekonomik aktiviteler

Evde Yemek Yiyin

Sevgilinizle para biriktirmek istiyorsanız ama buluştuğunuzda yaptığınız şeylerden biri birlikte yemek yemekse öncelikle bu alışkanlığınızdan vazgeçmenizi öneririz. Kendi evlerinizde ayrı ayrı yemek yediğiniz takdirde dışarıda yemek yeme ihtiyacı hissetmez ve bu sayede yemek için harcayacağınız parayı biriktirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, birlikte değilken de evde yemek yeme alışkanlığının daha fazla birikim yapmanız konusunda size yardımcı olacağını hatırlatmak isteriz. Yani daha çok birikim yapmanın ipuçlarından biri kesinlikle yemeğinizi evde yemek!

Tercihinizi, Birikiminize Katkı Sağlayacak Üyeliklerden Yana Kullanın

Dizi ve film izlediğiniz siteler, spor salonu, sinema ve bunun gibi daha pek çok üyelik… Üyelikler, hayatımızın neredeyse her alanında yer almaya başladı. Peki, şu anda yararlandığınız her üyeliğe gerçekten ihtiyacınız var mı? İhtiyacınız olmayan ya da ihtiyacınız olandan daha yüksek bir tarife kullandığınız için daha fazla ücret ödediğiniz bir üyelik, para biriktirme konusunda sizi yavaşlatabilir. Aylık 20 TL bile fazla biriktirseniz bu, yıllık 240 TL yapar. Unutmayın; damlaya damlaya göl olur!

Eğer kullanmadığınız bir üyelik varsa iptal ettirebilir ya da daha uygun fiyatlı tarifeleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, sistemin izin verdiği durumlarda, bazı üyelikleri de birlikte kullanmak tasarruflu bir yöntem olabilir. Örneğin; dizi-film platformlarında tek üyelik ile farklı evlerden istediğinizi izleyebilir ve bu sayede iki üyelik yerine tek üyelik kullanabilir, bütçenizden daha az harcama yapabilirsiniz.

Bazı üyelikler, size ek ayrıcalıklar sunabilir. Örneğin spor salonunuz, bir restoran ile siz üyelerine indirim sunması için anlaşmış olabilir. Bu nedenle üyeliklerinizin sunduğu her ayrıcalığı öğrenmenizde yarar var!

Ucuz üyelikler

Birikiminiz Hakkında Konuşun

Evlenmeden önce ayrı ayrı para biriktirmeyi ya da bir bankada ortak bir hesap açmayı tercih edebilirsiniz. Fakat hangi seçeneği tercih ederseniz edin, birikiminiz hakkında konuşmayı ihmal etmemelisiniz. İletişim halinde olmak, bir amaç için biriktirdiğiniz paranın tutarı hakkında, diğer bir deyişle hedefinize ne kadar yaklaştığınız konusunda size bilgi verir. Para biriktirmek bazı zamanlarda umduğunuz kadar kolay olmayabilir. Fakat para biriktirdiğiniz kişi ile bu konuda iletişim halinde olmak, birbirinizi motive etmenizi sağlayacaktır.

Geleceğinizi Güvence Altına Alın

Kısa dönemli planlar ve bu doğrultuda attığınız adımlar elbette çok güzel. Fakat daha uzun vadeli düşünmek de rahat bir gelecek için önemli! Ne de olsa emeklilik döneminde maddi olarak zorlanmak istemezsiniz, değil mi? Emeklilik döneminde, bugünkü standartlarınızın düşmemesi ve rahat bir şekilde yaşayabilmeniz için ise BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) en büyük yardımcılarınızdan biridir! Bu Sevgililer Günü’nde hem siz hem de sevgiliniz BES’e dâhil olun; rahat bir geleceğin kapılarını aralayın!

Çift olmak

Kendi adınıza açtığınız BES hesabınıza aylık yatırdığınız katkı payı tutarına ek olarak, bu tutarın %25’i oranında devlet katkısı* yatırılır. Örneğin aylık yatırdığınız katkı payı tutarınız 200 TL ise 50 TL devlet tarafından verilen ek katkı payı sayesinde, aylık olarak 250 TL BES hesabınıza yatırılmış olur ve siz de rahat bir gelecek için planlarınızı yapmaya şimdiden başlayabilirsiniz.

Eğer Vakıf Emeklilik BES müşterisiyseniz sadece geleceğinizi değil, Yaşam Kulüpleri sayesinde bugününüzü de daha rahat kılabilirsiniz. Sağlık Kulübü, Elit Kulüp ve Elit Plus Kulüp olmak üzere üç farklı kulübü bulunan Vakıf Emeklilik Yaşam Kulüpleri sayesinde, hayatınızı kolaylaştıracak pek çok hizmetten ücretsiz ya da avantajlı fiyatlarla yararlanabilirsiniz! Yani bu ayrıcalıklar sayesinde birikim oranınız da artabilir! Yaşam Kulüpleri’nin avantajlarından yararlanabilmek için ise sadece yapmanız gereken minimum 225 TL olan aylık BES katkı payını düzenli olarak yatırmak! Dilerseniz katkı payı tutarınızı yüksek tutarak daha fazla birikim yapabilirsiniz!

Yaşam Kulüpleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Vakıf Emeklilik BES müşterimiz olmak ve ayrıcalıklardan yararlanmak için hemen tıklayın.

* Yıllık ödenen maksimum devlet katkısı oranı, yıllık brüt asgari ücretin %25’idir.

Yorum Yazın