Belki telefon almak için nasıl para biriktirilir diye araştırıyorsunuz, belki de amacınız tatil parası biriktirmek ya da okul sonrası için birikim yapmak… Hangi niyet ile para biriktirmek istiyorsanız isteyin hayatınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Bu değişiklikler sayesinde daha çok para artırabilir ve birikim oranınızı yükseltebilirsiniz. Peki, bu ipuçları nelerdir? Şimdi, para biriktirmek isteyenlere tavsiyelerimizi sıralamaya başlayım.

İkinci El Kitaplar Kullanın

Öğrencisiniz ve elbette dersleriniz için bazı kitaplara ihtiyacınız var. Peki, kitapçılardan bu kitapları hiç kullanılmamış bir biçimde almak yerine üst sınıftaki arkadaşlarınızdan ödünç almaya ne dersiniz? Kitap temin edebileceğiniz arkadaşlarınıza dönem bittikten sonra kitabı geri verebileceğinizi söyleyebilir ya da arkadaşlarınızın kitaplarını satın alabilirsiniz. Eğer ders kitaplarını satın alacaksanız bu kitapları siz de gelecek dönemlerde alt sınıflara satabilirsiniz.

masada-kitaplarla-bogusan-ogrenci

Yemeklerinizi ve İçeceklerinizi Evden Götürün

Eğer üniversite öğrencisiyseniz bazı zamanlar, ortaokul ya da lise öğrencisiyseniz de -okulunuz tam zamanlıysa- gününüzün büyük kısmını okulda geçirmeniz gerekebilir. Bu nedenle sabah evde güzel bir kahvaltı yapsanız bile karnınız acıkacaktır. Okul kantinlerinden aldığınız sandviçler ise hem ihtiyacınız olan vitamin ve mineral bakımından yetersiz kalabilir hem de fazla harcama yapmanız nedeniyle istediğiniz oranda birikim yapabilmenize engel oluşturabilir. Bu nedenle tüm günü okulda geçireceğiniz günlerde eğer uygun fiyatlıysa okul yemekhanesini tercih edebilir ya da evde hazırladığınız sağlıklı sandviçleri yanınızda götürebilirsiniz.

Ders ya da öğle aralarında içtiğiniz içecekler de çokça harcama yapmanıza neden olabilir. Örneğin kantininizden tanesi 1 TL olan çaydan günde 3 kere içtiğinizi varsayalım. Ayda 22 gün okula gittiğiniz durumda aylık harcamanız 66 TL olacaktır. Bunun yerine kendinize bir termos alarak sıcak ya da soğuk içeceklerinizi evde hazırlayıp okula götürebilirsiniz. Bu meblağ size az gibi görünebilir, ama unutmayın ki damlaya damlaya göl olur. Yiyecek ve içecekleri evde hazırlamak, para biriktirmenin püf noktalarından biri! Bu ipucunu kesinlikle uygulamanızı öneririz.

defterlerin-uzerinde-yer-alan-sandvic

Arkadaşlarınızla Evde/Yurtta Vakit Geçirin

Arkadaşlarınızla okul dışında da vakit geçirmeyi istemek hakkınız; fakat çoğu mekânın, kenara istediğiniz kadar para koymanız konusunda sizi engelleyebileceğini de unutmamalısınız. Örneğin haftada 2 günü dışarıda geçirdiğinizi ve günde en az 20 lira harcadığınızı düşünelim. Bu; haftada 40 TL, ayda ise 160 TL yapar. Oysa bu parayı, ne almayı düşünüyorsanız onun için biriktirebilirsiniz. Dışarıda gereksiz harcamalar yapmak yerine arkadaşlarınızla evinizde ya da yurdunuzda vakit geçirebilirsiniz. Eğer açık havada zaman geçirmek istiyorsanız bu isteğinizi gerçekleştirmenin de yolları var: Parklara, deniz kenarına ya da varsa okulunuzun bahçesine gidebilirsiniz!

Kampanyalı Etkinlikleri Takip Edin

Zaten öğrencisiniz; sinema ve tiyatro gibi sanatsal etkinliklerin çoğuna indirimli bir şekilde gidebiliyorsunuz. Fakat özel günlerdeki bedava ya da yüksek oranda indirimli etkinliklere katılarak ya da okulunuzun düzenlediği sinema, tiyatro etkinliklerine dâhil olarak da giderlerinizi düşürebilirsiniz.

sinemada-film-izleyen-insanlar

Yaşam Alanınızda Tasarrufa Gidin

Şimdiye kadar verdiğimiz tüm ipuçlarını uygulamaya karar verdiyseniz ama yine de “Nasıl daha fazla para biriktirebilirim?” sorusunun cevabını arıyorsanız yapmanız gerekeni söyleyelim: Evinizde ya da yurdunuzda tasarrufa gidin! Elektrik, su, doğalgaz gibi enerji kaynaklarını ihtiyacınızdan fazla kullanmayarak tasarruf yapabilirsiniz. Buna ek olarak kullandığınız telefon hattında da daha uygun fiyatlı bir tarifeye geçebilirsiniz.

İmkânınız Varsa Yürüyün

Eğer eviniz okulunuza yakınsa ve siz buna rağmen toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız hemen vazgeçin. Çünkü para biriktirme önerileri arasında yer alan bir diğer şey de ulaşım masraflarını en aza indirmek! Yürüyerek gidilebilecek noktalara toplu ulaşım araçlarına binmeden giderek hem daha çok para biriktirebilir hem de spor yapabilirsiniz!

gulumseyen-ve-yuruyen-ogrenci

Yarı Zamanlı Çalışın

Eğer gelirinizi doğru bir şekilde kullanmanın birikim için önemli olduğunu düşünüyor ama biriktirdiğiniz paranın oranını artırmak istiyorsanız ne yapmalısınız? Özellikle üniversite öğrencileri için “Öğrenciler nasıl para biriktirir?” sorusunun cevabını verelim: Yarı zamanlı çalışabilirsiniz! Okulda öğrenci işçi olarak çalışabileceğiniz gibi alışveriş merkezlerindeki mağazalarda da iş bulabilirsiniz. Bunlara ek olarak para kazanma amacıyla bazı internet sitelerine kaydolup tasarımcı, metin yazarı ya da stand hostesi olarak çalışabilirsiniz. Yani para kazanmak istiyorsanız yapabileceğiniz pek çok şey var!

Yaz Tatillerinizi Değerlendirin

Biriktirdiğiniz parayla cep telefonu alacaksınız ya da uzun bir dönem birikim yapmak istiyorsunuz. Diğer bir deyişle hâlâ paraya ihtiyacınız var. Bu durumda yaz tatillerinizi de değerlendirebilirsiniz. Örneğin bazı şirketlerde stajyer olarak çalışabilirsiniz. Böylece hem mesleğinizi daha yakından tanıma imkânına erişebilir hem de birikim yapabilirsiniz.

butcesini-hesaplayan-ogrenci

Kredi Kartı Kullanımında Dikkatli Olun

Günümüzde pek çok üniversite öğrencisinin kredi kartı bulunuyor. Öğrencilere özel olarak verilen bu kredi kartlarının limiti çok yüksek olmasa bile yine de var olmayan bir parayı harcamanız nedeniyle bütçenizi aşmanız mümkün. Diğer bir deyişle fazla harcama yapmanız nedeniyle birikiminiz etkilenebilir. Kredi kartlarınızı tek çekim yerine taksitlendirme için kullanabilir ya da hiç kredi kartı kullanmayabilir ve ne kadar paranız varsa o kadar harcayabilirsiniz. Ayağını yorganına göre uzatmak, öğrencilerin birikim yapmasını sağlayacak püf noktalarından bir diğeri.