Size kişisel gelişim kitaplarında çok sık duyduğunuz bir şeyden bahsetmek istiyorum: Motivasyon! Nedir motivasyon ya da başka bir deyişle sizi ne motive eder? Motivasyon, her sabah sizi yataktan şevkle kaldıracak, geceleri heyecandan uyutmayacak bir kavram aslında. Yaşama sevinci, yaşama sebebi belki de. Motivasyon üzerine konuşmak için illa yaşam koçu olmaya gerek yok. Bendeniz Bay Bilen, bu konuda da söyleyecek birkaç çift sözüm var.

Amacınızı belirleyin

Hepimizin bu hayatta daha iyi yaptığı, yapmaktan keyif aldığı bir şeyler var. Yaşam amacını bulma konusunda en doğru kılavuz da bu aslında. Sizin daha iyi yaptığınız şey ne? Henüz bilmiyor musunuz? O zaman kıyaslama yapabilmek adına bol bol deneyim edinmelisiniz. Çevrenizin etkisi altında kalmadan, gerçekten ne istediğinize odaklanarak yaşamda sizi neyin mutlu ettiğini bulabilirsiniz.

Kalıplarınızı değiştirin

Amacınıza ulaşma yolunda yapılması gerekenler gözünüzü korkutuyorsa kalıplarınızı değiştirmeyi deneyin. “Bunları yapmalıyım” değil de “Bunları yapabilirim” deyin ve özgüveninizi tazeleyin. Kelimelerin gücüne inanın. Zorunluluklarınızı ihtiyaçlarınıza dönüştürdüğünüzde, hayat çok daha keyifli bir hal alacak.

Çalışın, çabalayın, üretin, biriktirin!

Yaşam amacınızı bulduysanız şimdi ona ulaşmak için daha çok çalışmalı, üretmeli, biriktirmelisiniz. Bugün elde ettiğiniz kazancı gerçek bir amaç uğruna biriktirdiğinizde çok daha tatminkâr bir hayat sürdüreceğinize eminim. Siz de emin olun. Hayallerinizi gerçekleştirmek için şimdiden bir adım atın; avantajları değerlendirin. Eğer avantajlı bir birikim söz konusu ise Bireysel Emeklilik Sistemi’ni gözden kaçırmanız olanaksız. Bir değerlendirin.

Geçmişten ilham alın

Hayalleri gerçekleştirmenin en önemli koşulu, alıştığınız ve rahat hissettiğiniz alandan çıkıp biraz daha çabalamaktan geçiyor. Bunun için geçmişte elde ettiğiniz başarılardan ilham alabilirsiniz. Nasıl çalıştınız? Kazanmanızı sağlayan güçlü yanlarınız nelerdi? Bunları kendinize sık sık hatırlatın. Böylelikle kendinizin en iyi halini oluşturacak, potansiyelinizi ortaya çıkaracaksınız.

Hedefiniz doğrultusunda kaynak araştırın

Gerçekleştirmek istediğiniz yaşam amacınız ya da hedefleriniz doğrultusunda size yardımcı olabilecek kaynakları hayatınıza dahil etmeye bakın. Yabancı dilinizi mi geliştirmeniz gerekiyor? Atölye çalışmalarına mı katılmalısınız? Bütçeniz nedir, fırsatlarınız nelerdir? Bundan birkaç yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Tüm bu detayları değerlendirerek sizi bekleyen yolda doğru adımları atabilirsiniz. “Adım atmak için en doğru an ne zaman?” derseniz cevabı şüphesiz “Tam da şimdi!”

 

Yorum Yazın