Her ay belli bir miktarda parayı yolda düşürdüğünüzü düşünün. Bu durum hoşunuza gitmez, öyle değil mi? Aslında evinizde gereksiz bir şekilde yaptığınız harcamaların da bundan hiçbir farkı yok. Oysa tasarruf etmenin yollarından faydalanarak hem harcamalarınızı azaltabilir hem de enerji tüketiminizi düşürerek doğayı koruyabilirsiniz. Peki; evde tasarruf nasıl yapılır, hangi tasarruf yöntemlerinden yararlanabilirsiniz?

1. Enerji Verimliliği Yüksek Ürünler Tercih Edin

Elektrik enerjisi tüketen çoğu eşyanın belli bir enerji sınıfı bulunuyor. A+++, A++, A+ ya da A enerji sınıfları ise en az elektrik enerjisi tüketen sınıflar olarak biliniyor. Eğer evinize yeni bir beyaz eşya ya da küçük ev aleti alacaksanız bu sınıflara dâhil olan ürünleri tercih ederek enerji tüketiminizi hatırı sayılır oranda azaltabilir ve dolayısıyla elektrik faturasının tutarını düşürebilirsiniz. Buna ek olarak evinizde tasarruflu ampulleri tercih ederek hem daha uzun süre kullanılabilen hem de enerji verimliliği konusunda daha başarılı olan ürünlere sahip olabilirsiniz. Bu arada kullanmadığınız odadaki ışığı kapatmanız kadar kullanmadığınız elektrikli ürünlerin fişlerini prizden çekmeniz de tasarruf etmek için yapmanız gerekenler arasında. Çünkü elektrikli aletler kapalı durumda olsalar bile fişleri prize takılıysa elektrik tüketiyorlar.

yeni-camasir-makinesi-alan-mutlu-cift

2. Sahip Olduğunuz Beyaz Eşyanın Enerji Verimli Programlarını Kullanın

Yüksek enerji sınıfına dâhil olan beyaz eşya, enerji tüketimini azaltsa da bunu daha da azaltmanız mümkün! Çamaşır ya da bulaşık makinelerinde bulunan ekonomik yıkama programları hem elektrik hem de su konusunda tasarruf etmenize yardımcı oluyor. Ayrıca bu ürünleri, kapasiteleri tamamen dolduktan sonra çalıştırmak da gereksiz enerji tüketiminin önüne geçiyor. Su ısıtıcısında ihtiyaçtan fazla su kaynatmamak, buzdolabının kapısını gereksiz açmamak, klima ya da elektrikli ısıtıcı gibi aletleri gereksiz çalıştırmamak da alabileceğiniz tasarruf tedbirleri arasında.

camasir-makinesinde-program-secen-kadin

3. Bozuk Ürünleri Tamir Ettirin

Evinizde kullandığınız bir ürün bozulduğunda yenisini almak yerine -kullanılabilecek durumdaysa- onu tamir ettirerek harcamalarınızı daha düşük seviyede tutabilirsiniz. Örneğin kablo girişinde sorun olduğu için çalışmayan bir saç kurutma makinesi, basit bir tamirin ardından çalışır duruma gelebilir. Bunun yanı sıra bozuk olan ve su damlatan muslukları da tamir ettirerek ya da değiştirerek suyun boşa akmasını önleyebilir ve doğayı koruyabilirsiniz.

bulasik-makinesi-onaran-usta

4. Gereksiz Tüketimden Kaçının

Giysileriniz, aldığınız elektronik eşyanız ya da tükettiğiniz yiyecekler… İhtiyacınızdan ya da tüketeceğinizden fazla alışveriş yapmak harcamanızın artmasına neden olur. Ayrıca geri dönüştürülemeyen ürünler doğaya zarar verir.

BES ile Gelecek Planlarınızı da Koruyun!

Huzurlu, planların gerçekleştiği, dolu dolu bir gelecek herkesin hayali! Tasarruf sayesinde ise küçük değişimlerle büyük etkiler oluşturabilmeniz işten bile değil! Tasarruf ederek arttırdığınız bütçenizi BES ile değerlendirerek gelecek planlarınız için şimdiden hazırlıklara başlayabilirsiniz. Seçeceğiniz emeklilik planına dâhil olabilmeniz için minimum asgari katkı payı tutarından az olmayacak şekilde tutarını bütçeniz doğrultusunda ayarlayabileceğiniz aylık katkı payı ödemeleri ile birikim yapmak her zamankinden daha kolay! Üstelik ödediğiniz tutarın %25’i oranında devlet katkısı ve fon getirisi de cabası.

 

Yorum Yazın