Yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve yağları alıyoruz. Bizim için hangi besinin yararlı, hangilerinin zararlı olduğu konusunda da az çok fikrimiz var. Fakat gün geçtikçe tüketimi artan kafeinin yararlı mı zararlı mı olduğu konusunda çoğumuzun net bir fikri yok. Şimdi; “Kafein nedir, kafein tüketiminin zararları ve yararları nelerdir?” gibi soruların cevaplarını verelim.

Kafein Nedir? Nelerde Bulunur?

Kafein, doğada farklı bitkilerin meyvelerinde, yapraklarında ya da tohumlarında bulunan ve uyarıcı özelliği olan bir tür bileşendir. Peki, kafein nelerde bulunur? Kafein; çay, kola, kahve ve çikolata çeşitlerinde bulunur. Enerji içerikleri de yoğun miktarda kafein içerir. Pek çok araştırma, yetişkin bir birey için günlük ideal kafein tüketimi miktarının 300 mg olduğunu söylemektedir.

Kafeinin Faydaları Nelerdir?

Günlük kafein tüketimi ideal seviyede olduğunda vücutta kafeinin tüketiminin yararları görülebilir.

  • Zihinsel bulanıklığı ortadan kaldırıp konsantrasyonu arttırır.
  • Zihinsel performansın yanında fiziksel olarak da performansın artmasına yardımcı olur. Bir çeşit doping etkisi oluşturur.
  • Metabolizmayı güçlendirir. Ayrıca kafeinin içerisinde bulunan antioksidanlar, karaciğer sağlığını korumaya da yardımcıdır.
  • Alzheimer ve parkinson gibi hastalıklara karşı koruyucu etkisi olması da kafeinin yararları arasındadır.

Kafein tüketmek faydalı mı?

Kafeinin Zararları Nelerdir?

Gereğinden fazla kafein tüketimi bazı sorunları ve hastalıkları beraberinde getirebilir.

  • Sinirlilik, huzursuzluk, baş ağrısı, yüksek kafein alındığında görülebilen etkilerden bazılarıdır. Ayrıca bu etkiler, kafein tüketimini birden kestiğinizde de görülebilir.
  • Az ya da ideal kafein tüketiminin uyanıklığı arttırma etkisi bulunur. Bu nedenle çoğu kişi sabah kalktığında ya da uyanık kalmak istediğinde kafeinli gıdaları tüketir. Fakat fazla miktarda kafein tüketimi de uyuşukluğa neden olabilir, uyku getirebilir.
  • Kafein, midenin asit salgılamasını arttırır. Ayrıca ülser gibi hastalıklar da kafein tüketimi nedeniyle tetiklenip daha kötü bir hal alabilir. Bir mide hastalığı olan reflü de kafein tüketimine bağlı hastalıklar arasında yer alır. Buna ek olarak kafein, migreni de tetikler.
  • Kalp çarpıntılarına neden olabilir.
  • Yüksek oranda kafein tüketimi, böbrek üstü bezlerini etkileyerek tansiyonun yükselmesine neden olabilir.
  • Sıvı kafein tüketimi, idrara çıkma sıklığını arttırır, vücuttaki bazı vitamin ve minerallerin vücuttan atılmasına neden olur ve kalsiyum da bunlardan biridir. Bu nedenle fazla kafein tüketimi, uzun dönemde kemik erimesine neden olabilir.

Kafein ve vücuda zararları.

Sağlıklı Beslenmek Şart!

Vakıf Emeklilik Yaşam Kulüpleri’nin sunduğu Sağlıklı Beslenme hizmeti sayesinde doğru bir şekilde beslenebilir ve gıdaların olası zararlarını minimuma indirebilirsiniz. Yaşam Kulüpleri’nin Sağlıklı Beslenme hizmetinden yararlanabilmeniz için BES’e aylık minimum 180 TL katkı payı ödemesi yapmanız yeterli. Yaşam Kulüpleri sayesinde anlaşmalı beslenme ve diyet uzmanlarından aldığınız randevularda avantajlı fiyatlardan yararlanabilir ve Sağlıklı Beslenme hizmetinden yılda bir kez ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

 

Yorum Yazın