Yabancı bir dil öğrenmek pek çok kişi için bazen sancılı bir süreç olabiliyor. Ancak gerek iş görüşmelerinde gerekse terfilerde, yabancı dil biliyor olmanın avantajını da göz ardı edemeyiz. Ayrıca yabancı dil öğrenme sürecinin, beynin performansını arttırdığı da bilinen bir gerçek. Peki, nasıl yepyeni bir yabancı dil öğrenebiliriz? Ya da öğrenmekte olduğumuz yabancı dili daha yetkin bir seviyeye getirebiliriz?

Yönteminizi değiştirin

Öğrenmek istediğiniz ya da öğrenmekte olduğunuz dil ne olursa olsun, kendinize en uygun yöntemi bulmalısınız. Birden fazla dil bilen pek çok insanın görüşü, okul eğitiminde genellikle gramer kurallarından başlayan yabancı dil öğrenme yönteminin çok da pratik bir yöntem olmadığı yönünde. Bunun yerine öğrenmek istediğiniz dili hayatınıza dahil etmek çok daha işe yarar bir yöntem. Bilgisayarı ve telefonu, öğrenmek istediğiniz dilde kullanmak, aylık bir dergiye abone olmak gibi yöntemleri deneyebilirsiniz. Hatta pek çok kişi dilin, tıpkı yeni bir bebeğin öğrenmeye çalıştığı şekilde dinleyerek öğrenilmesini öneriyor. Deneyin! Emin olun bir şey kaybetmeyecek, aksine pek çok yeni kelime ve kalıp öğreneceksiniz.

Fırsatları yakalayın

 Öğrenmeye çalıştığınız dili konuşan kişilerle konuşun. Bunun için pek çok uygulama, internet sitesi dışında birebirde de insanlarla tanışabilirsiniz. Tatillerinizde denk geldikçe turistlerle tanışarak konuşmayı deneyebilirsiniz. Özellikle çocuklarla konuşmaya çalışmak sizin için harika bir deneyim olacak. Çocuklar demişken dili en iyi öğrenme yöntemlerinden birinin de çocuk kitaplarını okumak olduğunu hatırlatalım.

Yabancı diliniz hobiniz olsun

Günlük hayatta yaptığınız şeyleri, öğrenmek istediğiniz dilde yapmaya ne dersiniz? İnternetten online katılabileceğiniz ve ilginizi çeken hobileri anadiliniz yerine öğrenmek istediğiniz dilde izleyebilirsiniz. Filmler, kitaplar, radyo istasyonları, diziler, online programlar… Siz istekli olduktan sonra bolca kaynak bulacağınıza şüphe yok. Özellikle öğrenmeye çalıştığınız dil İngilizce ise Türkçe’den çok daha fazla kaynak bulacağınızdan eminiz. Ayrıca Vakıf Emeklilik müşterisi olup Yaşam Kulüplerine üye olanların İngilizce kursu ve diğer dil kurslarından indirimli fiyatlarla yararlanabileceğini de unutmayın.

Dili yerinde öğrenin

Yeni bir dil öğrenmenin en keyifli en kolay yollarından biri de o dile yeterince maruz kalmak için dilin konuşulduğu ülkede bulunmak ve bolca deneyim kazanmak. Bir kültürün oluşturduğu dili, o kültürün içinde öğrenmek elbette tüm bu yöntemlerin içinde en etkili olanı. Bu yüzden fırsat buldukça gezip dil becerilerinizi geliştirmeye bakmanızı öneririz. Üstelik yurtdışına çıkmanın uygun yolları da yok değil.

 

Yorum Yazın