Kimse sağlığından olmak ve yeniden sağlığına kavuşmak için hastanelerde zaman geçirmek istemez. Bu doğrultuda sağlık için yapılması gerekenler uygulamalar büyük önem taşır. Fakat bunun yanı sıra sağlığı korumak için uzak durulması gerekenler de bulunur. Sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkileyen uygulamalardan uzak durarak kendinizi daha iyi korumanız mümkün! Şimdi, günlük hayatınızda farkında olarak ya da olmayarak yaptığınız 6 sağlıksız uygulamayı inceleyelim ve sağlıklı bir yaşama sahip olmak için yapmanız gerekenleri anlatalım.

1. Popüler Diyetleri Uygulamak

Fazla kilonuz olduğunu düşünebilir ve kilolardan kurtulmak için en kestirme yolun diyetler olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak pek çok insan kilo verip hem sağlıklı hem de fit bir görünüme kavuşmak için kullandığı bu yolda aslında sağlıksız bir uygulama yaptığının farkında değil. Yakın çevrenizin uyguladığı ya da internette karşıladığınız diyetler, diğer bir deyişle beslenme listeleri, vücudunuz ve ihtiyaçlarınız için uygun olmayabilir ve bu da sağlığınızdan olmanıza neden olabilir. Üstelik bu diyetler sayesinde sadece dönemsel olarak kilo verir ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmediğiniz için kısa bir süre sonra yeniden kilo alabilirsiniz.

populer-diyetleri-uygulamak

Vücut tipinize ve vücudunuzun gereksinimlerine uygun bir beslenme programı sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Beslenme uzmanları ve diyetisyenler, bünyesel etmenlerinizi göz önünde bulundurarak size özel beslenme programı hazırlar. Yani evet, eğer fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız bunu en sağlıklı şekilde gerçekleştirmenin yolu beslenme uzmanları!

2. Sağlıksız ve Düzensiz Beslenmek

Sağlığınıza etki eden bir başka unsur da elbette sağlıksız ve düzensiz bir şekilde beslenmek! İşe ya da okula giderken atlanan kahvaltılar, öğlen yemeği için tercih edilen fast food, gece yenen abur cuburlar… Oysa vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alabilmek için her öğünün önemi büyük. Bu nedenle eğer sağlığınızın olumsuz etkilenmesini istemiyorsanız kilo verme amacıyla da sıklıkla kullanılan yanlış bir yöntem olan öğün atlama fikrini aklınızdan çıkarmalısınız. Sağlıksız ve düzensiz beslenme, kısa dönemde de uzun dönemde de negatif etkilerini sunabilir. Örneğin sürekli fast food tükettiğinizde vitamin ve mineral eksikliği, kısa dönemde kendinizi halsiz hissetmenize, uzun dönemde ise mide sorunları yaşamanıza neden olabilir.

sagliksiz-ve-duzensiz-beslenmek

Sağlıklı beslenmeye gerekli önemi vererek, beslenme programınızda mevsimi olan sebze-meyveye yer vererek, protein, kalsiyum, vitamin ve mineral bakımından zengin besinleri tüketerek ve elbette öğün atlamayarak sağlıklı beslenmek için önemli adım atabilirsiniz. Ayrıca turşu, yoğurt, peynir, kefir gibi probiyotik gıdalar sayesinde sindirim ve bağışıklık sisteminizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme konusundaki en önemli adımı ise beslenme uzmanından yardım alarak atabilirsiniz!

3. Bilinçsiz Spor Yapmak

“Sağlıklı bir beden için neler yapmalıyız?” diye sorulduğunda “spor yapmak” kesinlikle cevaplardan biri oluyor. Evet, spor yapmak insan sağlığı için çok önemli; fakat aslında sporu nasıl yaptığınız da oldukça mühim. Çünkü bilinçsiz şekilde spor yapmak neredeyse düzenli egzersiz yapmamak kadar kötü! Bilinçsiz spor, sakatlık oluşumuna ya da vücudunuzun istemediğiniz kaslarını çalıştırmanıza neden olabilir.

Spor yaparken dikkat edilmesi gerekenleri es geçmeyerek ve imkânınız varsa bir spor hocası ile çalışarak bilinçli spor yapmanın olumlu yanlarını hissedebilir, yanlış sporun sağlığınıza olumsuz yönde etki eden yanlarını hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

4. Suyun Yerini Diğer Sıvılarla Doldurmak

Nerede sağlıkla ve yaşamla ilgili bir konu var, orada su da var! Her gün yeterli miktarda su içmek sağlığa etki eden etmenler arasında yer alıyor. Yetişkin bir insanın günde en az 2 litre su içmesi önerilse de bu miktar yaşam stiline, fiziksel etmenlere göre değişiklik gösterebiliyor. Peki, bu su ihtiyacını kahve, çay, meyve suyu gibi sıvılardan karşılayabilir misiniz? Bu sorunun cevabı hayır! Su ihtiyacınızı farklı sıvılar tüketerek gidermeye çalışmak, vücudunuzun susuz kalmasına yol açar. Çünkü çay ve kahvede bulunan kafein ve diğer maddeler, idrar söktürücü özelliğe sahiptir ve bu sıvıları tüketerek vücudunuza aldığınız su, böbrek yoluyla hızlıca atılır. Eğer meyve suyu içecekseniz de taze sıkılmış meyve sularını tüketmeniz gerektiğinin altını özellikle çizelim.

suyun-yerini-diger-sivilar-ile-doldurmak

5. Uykuya Gereken Önemi Vermemek

Uyku; sadece fiziksel bakımdan değil, psikolojik olarak sağlıklı olmanız için de oldukça önemli. Yetersiz ve düzensiz uyumak hem güne zinde uyanmanızın önünde engel olur hem de metabolizmanızın yavaş çalışmasına neden olarak sağlık sorunları yaşamanıza ortam oluşturur. Uyku kalitenizi yükseltmek için ihtiyacınız olan detaylar ise “Verimli Bir Uyku İçin 7 Öneri” yazımızda mevcut.

uykuya-gereken-onemi-vermemek

6. Kötü Alışkanlıklar

Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar yavaş yavaş sağlığınızı kaybetmenize neden olan bağımlılıklardır. Sigara içmek başta akciğerleriniz, alkol tüketimi ise başta karaciğeriniz olmak üzere tüm bedeninizi olumsuz etkiler. Hem fiziksel hem de mental olarak sağlıklı kalmak istiyorsanız varsa kötü alışkanlıklarınıza en kısa sürede veda edin ve zararlı maddelerden uzak durun.

Vakıf Emeklilik Sağlığınızı ve Bütçenizi Korumak İçin Yanınızda!

Geleceğinizi güvence altına alırken pek çok avantajdan da yararlanmaya ne dersiniz? Nasıl mı? Elbette Yaşam Kulüpleri sayesinde! Vakıf Emeklilik’in Sağlık Kulübü sayesinde geleceğiniz için birikim yaparken sağlıklı beslenme, indirimli check-up, diş sağlığı, psikolojik destek gibi konularda anlaşmalı noktalarda avantajlı fiyatlardan yararlanmanız mümkün. Bu avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken ise Vakıf Emeklilik BES müşterisi olmak ve geleceğiniz için ayda minimum 180 TL düzenli katkı payı ödemek!

Sağlık bu! Gösterilen tüm özene rağmen bazen bozulabiliyor. Örneğin iş arkadaşınızdan size grip buluşabiliyor ya da bir kaza sonucu tedaviye ihtiyaç duyabiliyorsunuz. İşte, böyle durumlarda özel hastanelerde tedavi görürken ücret farkı ödememek, yani bir bakıma sağlığınızı teminat altına almak için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilirsiniz. Anlaşmalı sağlık kuruluşlarında geçerli olan Vakıf Emeklilik Tamamlayıcı Sağlık Sigortası hakkında bilgi almak için hemen tıklayın.

 

Yorum Yazın