Belki birkaç ay sonra gerçekleştireceğiniz yurt dışı seyahati için belki de almak istediğiniz bir elektronik ürün için kısa süreli birikimler yapıyorsunuz. Peki, uzun vadeli bir birikim yapmaya başladınız mı? Eğer başlamadıysanız kendinize yeni yıl hediyesi verin ve hemen Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) dâhil olun! Sistemde 10 yıl kalmanızın ve 56 yaşınızı doldurmanızın ardından emeklilik hakkı kazandığınız BES, size gelecek günlerde ek gelir ya da toplu para kazanma imkânı sağlayacak bir birikim modeli. Yani bu sistem sayesinde geleceğe umut dolu ve güvenle bakabilirsiniz! Şimdi; BES hakkında az bilinen ve doğru birikim yapmanızı sağlayacak detayları sıralamaya başlayalım.

BES’in En Önemli Avantajlarından Biri: Devlet Katkısı

Aylık olarak yatırdığınız katkı payı tutarı 100 TL olduğunda, bu meblağın birikim hesabınıza 125 TL olarak yansımasını ister misiniz? İmkânsız gibi görünebilir, ama bu mümkün! İşte, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin en güzel yanlarından biri bu! Aylık olarak ödediğiniz katkı paylarınızın %25 oranında ek tutar, devlet tarafından birikim hesabınıza yatırılıyor. Bu da emeklilik döneminizde kullanabilmek için daha fazla birikim yapacağınız anlamına geliyor! Tabii burada, devlet katkısının, içerisinde bulunan yıla ilişkin asgari ücret tutarının %25’ini geçemeyeceğini hatırlatmakta fayda var. Emekliliğe yatırım yapmak hiç bu kadar cazip olmamıştı!

Şimdi, en doğru yatırımı yapabilmeniz için az bilinen 4 BES hakkını sizinle paylaşalım.

1. Ara Verme Hakkı: Bir Molaya İhtiyacınız Olabilir

İşten çıktığınız için gelirinizde düşüş yaşanırsa ya da acil bir ihtiyacınız olursa aylık katkı payı tutarlarını ödeyemeyebilirsiniz. Böyle durumlarda BES iptali, doğru bir çözümmüş gibi gelebilir. Ancak bunun size yarar sağlayacak bir çözüm olmadığını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Yararlanabileceğiniz çözüm ise “Ara Verme Hakkı”nı kullanmanızdır. Maddi olarak katkı payı ödemelerini yapamayacak durumda olduğunuzda ara verme hakkınızı kullanarak birikiminizi koruyabilirsiniz. Bir seferde 3 ay kullanabileceğiniz bu hakkı, ihtiyacınız olursa 3 ay daha uzatabilirsiniz.

Peki, BES iptali neden doğru çözüm değil? Çünkü eğer sistemde 10 yılınızı tamamlamamışsanız ve 56 yaşını doldurmamışsanız devlet katkısını almaya tam olarak hak kazanamazsınız.

para-biriktiren-adam

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmak istediğiniz takdirde;

  • İlk 3 yılınızda hiç devlet katkısı alamaz,
  • 3 yılın sonunda devlet katkısının %15’ini alabilir,
  • 6 yılın sonunda devlet katkısının %35’ini alabilir,
  • 56 yaşını doldurmamışsanız 10 yılın sonunda devlet katkısının %60’ını alabilir,
  • Emekliliğe hak kazanmışsanız yani 56 yaşını ve sistemde 10 yılınızı doldurmuşsanız devlet katkısının tamamını alabilirsiniz.

2. Fon Değişikliği: Birikim İçin Hareket Özgürlüğü

Bireysel emeklilik hesabınızda bulunan birikiminizi değerlendirmek için bir fon belirlediniz. Fakat başka bir fonun birikiminiz için daha faydalı olabileceğinizi gördünüz. Bu gibi durumlarda BES fon değişikliği hakkınızı kullanabilir ve birikiminizi en doğru şekilde değerlendireceğinizi düşündüğünüz adımları atabilirsiniz. Bir yıl içerisinde 6 kere değişiklik yapma imkânı veren bu hakkı kullanmadan önce portföy yöneticilerinden yardım almanız ise birikiminiz için doğru kararı verebilmeniz için oldukça önemli. Portföy yöneticisi sayesinde size en uygun fonlar belirlenir; tercih etmek istediğiniz fonun avantajları, dezavantajları, olası riskleri değerlendirilir. Ayrıca bireysel emeklilik hesabınızdaki birikiminizi farklı fonlarda da değerlendirebilirsiniz. Vakıf Emeklilik’in sunduğu “Bireysel Emeklilik Fon Performansı ve Yönetimi” hizmetine başvurmak için tıklayın. Dilerseniz Vakıf Emeklilik Yatırım Fonları’nı da inceleyebilirsiniz.

is-tartismasi-yapan-insanlar

3. Plan Değişikliği: Değişiklikler İçin Esneklik

Birikim yapmak istediğiniz emeklilik planını seçtiniz. Peki, daha sonra Bireysel Emeklilik Sistemi’nde farklı bir plana geçmek isterseniz ne olacak? Hiç merak etmeyin; bireysel emeklilik planınızı yılda 4 kez değiştirebilme imkânına sahipsiniz. Örneğin faizsiz olarak yaptığınız birikiminizi faizli bir birikim planına dönüştürebilirsiniz. BES plan değişikliği, birikiminize daha fazla fayda sağlayacak birikim planına geçebilmenizi sağlayan bir haktır. Vakıf Emeklilik size pek çok avantaj sunan, farklı BES planları sunuyor. Bireysel emeklilik bireysel planları incelemek için tıklayın.

hesap-yapan-yasli-cift

4. Vakıf Emeklilik Yaşam Kulüpleri: Bugünü İyi Yaşamak

Tasarruf da doğru birikimin bir parçası… Oysa sağlıktan yol yardımına, hobiden tatile kadar pek çok konuda ücretsiz hizmet almanız ya da %40’a varan avantajlı fiyatlardan yararlanmanız mümkün. Nasıl mı? Elbette Vakıf Emeklilik Yaşam Kulüpleri sayesinde! İhtiyaçlarınızı ya da isteklerinizi karşılarken özel fiyatlardan yararlanmanızı sağlayan ve hayatınızı kolaylaştıran Yaşam Kulüpleri, Vakıf Emeklilik BES müşterilerine özel bir ayrıcalık. Aylık BES katkı payı tutarınız minimum 180 TL olduğunda ve katkı payı ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştirdiğinizde yararlanabileceğiniz Yaşam Kulüpleri sayesinde daha fazla tasarruf yapabilir ve dilerseniz BES katkı payı tutarınızı artırarak rahat bir gelecek için daha fazla birikim yapabilirsiniz! Örneğin anlaşmalı kliniklerde yılda bir kez ücretsiz diş temizliği yaptırabilir ya da anlaşmalı sağlıklı beslenme uzmanları ve kliniklerde ücretsiz ilk seans avantajları, Yaşam Kulüpleri sayesinde faydalanabileceğiniz avantajlardan sadece ikisi.

Vakıf Emeklilik BES müşterisi olmak için hemen tıklayın.

Yorum Yazın