Ay sonunu rahatça getirebilmek, yapmak istediğiniz aktivitelere bütçe ayırabilmek ya da rahat bir gelecek için birikim yapmak isteyebilir ve bu nedenle tasarrufa önem verebilirsiniz. Fakat tasarruf için kış mevsiminde; ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında aldığınızdan daha çok tedbir almanız gerekir.Havanın geç aydınlanması ve erken kararması, elektrik tüketiminizin artmasına; ısınma ihtiyacınız ise kışın ısı giderlerinizin artmasına neden olabilir. Peki, kış mevsiminde evde tasarruf tedbirlerinden ne şekilde yararlanabilirsiniz? Şimdi, kış aylarında evde tasarruf nasıl yapılır madde madde anlatalım.

1. Ampul Seçiminde Tasarruftan Yana Olun

“Klasik ampul” olarak adlandırabileceğimiz akkor ampuller, hem fazla enerji tüketerek elektrik faturanızın yüksek gelmesinin nedenlerinden biri oluyor hem de doğaya zarar veriyor. Akkor ampuller yerine tasarruflu ya da LED ampulleri tercih ederek bütçenizi ve doğayı korumanız mümkün. Evet; tasarruflu ve LED ampul çeşitlerinin fiyatları akkor ürünlere göre daha pahalı olabilir, ama bu durum uzun vadede size avantaj sağlıyor. Çünkü, bir akkor ampulün kullanım ömrü ortalama 1 yılken LED ampuller 10 yıla kadar kullanılabiliyor. Ayrıca aynı ışık miktarını yaysalar bile LED ampul seçeneklerinin ihtiyaç duydukları enerji miktarı daha az oluyor. Dolayısıyla ampul seçiminiz, elektrik faturanızın ne kadar geleceğini doğrudan etkiliyor. Kısacası karanlığın bol olduğu kış aylarında doğru ampul seçimi, tasarruf etmenin anahtarlarından biri!

tasarruflu-ve-cevreci-beyaz-ampul

2. Isı Kaynağının Bakımını Yaptırmak Çok Önemli

Doğal gaz, klima ya da soba… Evinizde hangi ısı kaynağını kullanıyorsanız kullanın, soğuklar tam olarak başlamadan bakımını yaptırmalısınız. Örneğin doğal gaz kullanıyorsanız kombinizin yıllık bakımının yanı sıra az enerji tüketimi ile yüksek ısınma sağlamak için radyatörlerinizi de kontrol ettirmelisiniz. Eğer klima kullanıyorsanız ürününüzün yetkili servisi ile iletişime geçmeli ve ürünün bakımını yaptırmalısınız. Yaptırılan bakım hem sağlığınız hem de daha az enerji tüketimini sağlamanız için büyük önem taşıyor.

3. Tasarrufun Olmazsa Olmazı: Isı İzolasyonunu Es Geçmeyin

Kombinizi yüksek derecede yakıyor, ama yine de tam olarak ısınamıyorsanız ve bu nedenle ısı tüketiminiz daha da artıyorsa ısı yalıtımına gereken önemi vermemiş olabilirsiniz. Isı izolasyonu olmayan evlerde çokça yaşanan ısı kaybı, kış mevsiminde tasarrufu neredeyse imkânsız kılıyor. Peki, kışın ısı tasarrufu için uygulamanız gereken yalıtım ipuçları nelerdir?

  • Tasarruf sağlamak için bina yönetimi ile konuşup tüm apartmanınızın dış cephesinde mantolama işleminin yapılmasını isteyebilirsiniz. Eğer böyle bir imkân yoksa tercihinizi dairenizde iç cephe izolasyonu yapmaktan yana kullanabilirsiniz. İç cephe ve dış cephe yalıtımı sadece kış mevsiminde değil, yaz mevsiminde de fayda sunar. Yazın evinizdeki soğuk havanın etkisinin dışarıdaki sıcak hava nedeniyle azalmasının yüksek oranda önüne geçer.
  • Camlar ve kapılar, ısı kaybına neden olan noktalar arasında yer alır. Bu nedenle eğer pencerelerinizi değiştirmek gibi bir amacınız varsa tercihinizi çift cam ürünlerden yana kullanabilirsiniz. Ayrıca kapı ve pencerelerinizde ısı kaybını yüksek oranda azaltan bantlar kullanarak enerji tüketimi nedeniyle artan harcamaların önüne geçebilir ve tasarruf yapabilirsiniz.
  • Duvarlar da ısı kaybından sorumlu olan noktalar arasında yer alır. Bu nedenle peteğin yaydığı ısıyı emmemesi için radyatör arkalığı gibi ürünler kullanmak da sıcaklığın alanda kalmasına yardımcı olabilir.

atki-ile-ortulmus-minyatur-ev

4. Kombinizi Kapatmak Yerine Derecesini Azaltın

Kış aylarında siz de muhtemelen en çok doğalgaz için ödeme yapıyorsunuz. Bu da haliyle doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır diye araştırma yapmanıza neden oluyor. Biz hemen “Doğalgaz faturası neden yüksek gelir?” sorusunun cevaplarından birisini verelim: Kombiyi sabah kapatıp akşam açmak! Kışın enerji tasarrufu için yaptığınız bu uygulama nedeniyle tesisatta dolaşan ısınmış su, kombinizi kapattığınız için soğur ve kombiniz yeniden açıldığında bu suyu ısıtabilmek için daha fazla enerji harcar. Bunun yanı sıra petekler çalışmadığı için evinizdeki ısının düşmesinden de kombinin kapatılması sorumlu olur. Yani hem evinizin ısısını korumak hem de fazla enerji tüketiminin önüne geçebilmek için kombinizi kapatmamanız gerekir. Bunun yerine işe gittiğiniz ya da çeşitli nedenlerle evde olmadığınız sürelerde kombinin sıcaklık ayarını düşürebilirsiniz.

kalorifer-peteginin-termostanini-acan-kadin

5. Mobilya ve Ürünlerin Yerleşimine Önem Verin

Hem ısı hem de elektrik tasarrufu için evinizde kullandığınız mobilyaları nasıl yerleştirdiğiniz, ve ürünleri nasıl kullandığınız oldukça önemli. Peki, bu doğrultuda evde tasarruf yöntemlerini nasıl değerlendirebilirsiniz?

  • Gündüzleri güneş ışığının sunduğu sıcaklıktan yararlanmak için perdelerinizi açmalısınız. Akşamları ise soğuk havanın etkisinin evinize en az şekilde uğraması için perdelerinizi çekmeyi ihmal etmeyin.
  • İzolasyon için kullandığınız ürünlerin yanı sıra mobilyalarınızı nasıl konumlandırdığınız da yaşam alanlarınızda tasarruf yapmak için önemli. Kullandığınız ısı yalıtımı ürünlerine ek olarak mobilyalarınızı radyatörlerin önüne koymayarak da odalardaki sıcaklığın daha yüksek olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Zeminleri açık bırakmamak yani halılardan yardım almak da ısı tasarrufu için yapabilecekleriniz arasında.
  • Kullandığınız avize gibi aydınlatma ürünlerinin etki alanlarının geniş olmasına önem vermelisiniz. Bu sayede tek ürünle geniş bir bölgeyi ayınlatabilir ve fazla ampul kullanmak durumunda kalmazsınız.

cama-kalp-cizen-kiz-ve-annesi

6. İhtiyacınız Olmayan Ürünü Kullanmayın, Işıkları Açık Bırakmayın

Aslında bu durum sadece kışın evde tasarruf yapmak istediğiniz dönem için değil, yılın her dönemi için geçerli; ama kış mevsimi özelinde bu durumu bir kez daha hatırlatmakta yarar var. Kullanmadığınız odalarda ışıkları kapatmamak, uzun dönemde sandığınızdan daha fazla bütçe ayırmanıza neden olabilir. Örneğin her ay elektrik faturanızın 10 TL’sini kullanmadığınız odalarda, ihtiyacınız olmadığı halde açık bıraktığınız ampuller nedeniyle verdiğinizi düşünelim. Bu durum her yıl birikiminize katkı sağlayabilecek 120 TL’nin boşuna harcanması demek oluyor. Ayrıca bulaşık, çamaşır ve kurutma makinesi gibi beyaz eşyayı da kapasitesi tam dolunca çalıştırarak da tasarruf sağlayabilirsiniz.

 

Yorum Yazın