Her mevsimin ayrı bir güzelliği olsa da bazı mevsimleri daha çok sevebilirsiniz. Kışı seviyorsanız ne mutlu, sevmiyorsanız da bu mevsimi atlamak gibi bir seçeneğiniz maalesef yok. Durum böyle olunca da sağlığınız ve başınıza bir kaza gelmemesi için bazı noktalara dikkat etmeniz şart! Şimdi, kış mevsiminde alınacak güvenlik tedbirlerini sizinle paylaşacağız ve bu mevsimi daha güvenli bir şekilde geçirmenize katkı sağlayacağız. Şimdi hem yaşam alanlarınız olan evlerde hem de evin dışında alabileceğiniz önlemler ve dikkat etmeniz gereken noktaları sıralamaya başlayalım.

1. Kombi ve Radyatör Bakımınızı Yaptırın

Doğalgaz, kış aylarında ısınmayı sağlayan konforlu enerji kaynaklarının en başında geliyor. Isınma ihtiyacını karşılamak için doğalgaz tercih edilme oranı her geçen gün artıyor. Her mevsim evinize sıcak su sağlamak için çalışan kombi, kış aylarında da kalorifer petekleriniz yardımıyla evinizi ısıtmak için daha fazla çalışıyor. Bu nedenle kombiye daha çok ihtiyacınız olan kış aylarında kombi bakımını yaptırmanız önem taşıyor. Yılda bir kez yaptıracağınız kombi bakımı, hem can ve mal güvenliğiniz hem de enerji tasarrufu açısından oldukça mühim.

Düzenli kombi bakımı yaptırarak, kombinizde var olan sorunları öğrenebilir ve gerekli önlemleri önceden alabilirsiniz. Ayrıca kombi ve radyatör bakımları sayesinde de enerji tüketiminizi azaltabilir ve tasarruf edebilirsiniz. Ama kombi bakımını daha önemli kılan bir şey varsa o da kesinlikle can güvenliğiniz! Kombi bakımı yardımıyla gaz kaçağı gibi durumları önceden keşfedebilir ve tedbirinizi alabilirsiniz. Yani kombi ve radyatör bakımı, kışı güvenli geçirmek için kesinlikle yapmanız gereken şeylerden biri.

kombi-yetkili-servis-kontrolleri

Kombi ve radyatör bakımının yanı sıra havalandırma menfezlerinin de çok önemli olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Soğuk havalarda, ev içerisine soğuk girmesi nedeniyle genellikle kapatılan hava menfezlerini aslında kapatmamanız gerekiyor. Çünkü bu menfezler, gaz sızması durumunda iç alandaki zehirli havayı dışarı atabiliyor. Hava menfezlerini açık bırakmak ve tozdan arındırmak evde kış güvenliği için yapabileceğiniz şeyler arasında yer alıyor.

2. Aydınlatmaları Gözden Geçirin

Kış aylarında, havanın sabahları geç aydınlanması ve akşamları erken kararması nedeniyle aydınlatma ihtiyacı diğer mevsimlere oranla daha fazla oluyor. Evinizde, iş yerinizde ya da aracınızda aydınlatmanın yetersiz olması ise kazalara sebebiyet verebiliyor. Örneğin yaz aylarında hem gün ışından hem de mutfağınızın tavan aydınlatmasından yararlanarak yemek yapıyorsunuz diyelim. Kış aylarında ise işten döndüğünüzde gün ışığından yararlanamayacağınız için sadece tavan aydınlatması kullanmak durumunda kalacaksınız demektir. Fakat tavan aydınlatması -kullandığınız aydınlatma ürünü ve mutfağınızın büyüklüğü ile de bağlantılı olarak- yeterli olmayabilir. Yeterli derecede aydınlık olmayan bölgeler ise kazalara daha açık olmanıza neden olur. Mesela mutfak tezgâhınızda sebzeleri keserken az ışık nedeniyle elinizi kesebilirsiniz. Bu sorunu ek aydınlatmalar kullanarak çözüme kavuşturabilirsiniz. Mutfak dolaplarının altına yapıştırabileceğiniz LED şeritler aydınlatma konusunda olduğu kadar, dekorasyon konusunda da size katkı sağlayabilir. Eğer tercihinizi LED şeritlerden yana kullanmak istemiyorsanız duvarlarda aplik kullanabilir ya da tavanlarda, daha geniş alanı aydınlatma kapasitesi olan, çok girişli avizeleri tercih edebilirsiniz.

mutfak-aydinlatmasi

3. Aracınızı Kışa Hazırlayın

Araç kullanırken herhangi bir kazaya meydan vermemek için her mevsim dikkatli olduğunuzu biliyoruz ama söz konusu kış mevsimi olduğundan her zamankinden daha dikkatli olmalı ve yapmanız gerekenleri eksiksiz olarak yerine getirmelisiniz. Peki; araç kışlık bakımı nasıl yapılır, aracınızı kışa hazırlamak için neler yapmalısınız?

Buzlanma, kar yağışı ya da yağmur, gerekli önlemleri almadığınız ve dikkatli olmadığınız durumlarda trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyebilir. Kış lastiği ise yol tutuş performansını artırarak daha güvenli bir şekilde yolculuk yapmanıza olanak tanır. Kar yağmadığı durumlarda bile her yıl 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiğinizi taktırmalısınız. Bunun yanı sıra yetkili bir servise gidip aracınızın kış bakımını yaptırmalısınız. Ayrıca tekerlek zinciri, takoz, kar kazıyıcı, ışıldak gibi uyarı araç gereçlerinin de yanınızda olduğuna emin olmalısınız.

4. Yolda Yürürken Dikkatli Olun

Soğuk hava koşulları, sadece yolları değil pek çok noktayı etkiliyor. Mesela soğuk kış günlerinde çatılarda buz sarkıtları oluşabiliyor. Siz oldukça dikkatli bir şekilde yürüseniz bile düşen bir sarkıt yaralanmanıza neden olabilir. Bu nedenle kış aylarında kaldırımda yürürken de dikkat edilmesi gerekiyor. Buna artı olarak, kış aylarında yerdeki buzlanmalara karşı kaymaz ayakkabılar giymeniz de önem taşıyor. Yoksa düşüp yaralanmanız işten bile değil!

“Olmaz Deme Olur Ferdi Kaza Sigortası” ile Tedbirinizi Alın

Evde kış hazırlıkları yaparak gerekli önlemleri alabilir, araç kullanırken ya da yolda yürürken hava durumu doğrultusunda tedbirli davranabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda ne kadar önlem alırsanız alın, kışın alınacak güvenlik tedbirleri yeterli olmayabilir. Kötü sürprizlere karşı hazırlıklı olmalısınız! “Benim başıma gelmez!” demeyin, herkesin başına gelebilir. İşte, Olmaz Deme Olur Ferdi Kaza Sigortası tam da bunun için var! Beklenmedik durumlara karşı kendinizi ve ailenizi güvence altına alabilirsiniz.

Kaza sonucu sakatlanma, yaralanma durumunda sigortalıya, vefat durumunda ise sigortalının ailesine maddi destek sağlayan Olmaz Deme Olur Ferdi Kaza Sigortası sayesinde beklenmedik sürprizlere karşı sadece kış mevsiminde değil her zaman hazırlıklı olabilirsiniz.

Olmaz Deme Olur Ferdi Kaza Sigortası hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için tıklayın.

 

Yorum Yazın