Kronik hastalıklar, tedavi sürecine rağmen tam olarak iyileştirilemeyen, zaman içinde nüks edebilen hastalıklardır. Diğer bir deyişle kronik hastalıklar, akut hastalıkların tam tersidir. Süreğen ya da müzmin hastalıklar olarak da bilinen kronik hastalıklar; dolaşım, sinir ve sindirim sistemi, metabolizma ya da alerjik nedenli olabilir. Belirtiler, hastalık çeşidine ve hastaya göre değişiklik gösterebilir. Net tanı, uzmanlar tarafından ve tahliller yapıldıktan sonra koyulabilir.

Kronik Hastalıklar Nelerdir?

Bahsettiğimiz gibi kronik hastalıklar vücudun farklı bölgelerinde, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Kronik hastalıkların takibi oldukça önemlidir, ihmal etmemek gerekir. Peki, sıklıkla karşılaşılan kronik hastalıklar hangileridir?

tansiyonu-olculen-yasli-kadin

Hipertansiyon: Yüksek tansiyon olarak da bilinir. Bu hastalıkta kan basıncı yükselir. Her üç yetişkinden birinde vardır. Kontrol altında tutulmadığında felç, görme kaybı, kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları, boyun ya da bacak damarlarında tıkanma görülebilir.

Diyabet: Pankreasın yetersiz insülin üretmesi ya da hiç üretmemesi nedeniyle vücutta oluşan şeker seviyesi yüksekliğidir. Kontrol altına alınmadığında uzuv kaybı, kısmı görme kaybı, böbrek hastalıkları, felç gibi durumlar yaşanabilir.

Astım: Enfeksiyona ya da alerjiye bağlı olarak akciğerdeki bronşların iltihaplanması durumudur. Genellikle genetiktir, fakat dış etkenler nedeniyle görülme oranında artış ya da azalma olabilir.

KOAH: Kronik obstrüktif akciğer hastalığının kısaltılmış halidir. Akciğer bronşlarının tamamen tıkanması ve bu tıkanıklığın bir daha açılmamasıdır. Sigara bağımlılığı, bu hastalığın başlıca nedenidir.

Kronik Hastalıkların Etkisini Azaltmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Hastalıkları kontrol altına alabilmek için düzenli ilaç kullanımını ya da hastalıklar nedeniyle görülen semptomlar, hayat kalitesini düşürebilir. Bu durum ise psikolojik rahatsızlıkların görülmesine sebep olabilir. Bu süreçte hastanın ailesinin, hastaya destek olması gerekmektedir. Peki, hastalığın etkilerini en aza indirmek için neler yapılabilir?

  • İlaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.
  • Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklar bırakılmalıdır.
  • Düzenli egzersiz yapılmalıdır.
  • Sağlıklı beslenilmelidir.

Bu maddeler dışında alınması gereken önlemler, hastalığa göre farklılık gösterebilir.

annesinin-sirtina-battaniye-orten-genc-kiz

Tedavi Sürecini Küçümsemeyin!

Öncelikle hasta olduğunuzu ve bir tedaviye ihtiyacınız olduğunu kabul etmelisiniz. Hayatı daha kolay bir şekilde yaşamak varken niye zorlaştırasınız ki! Vakıf Emeklilik Yaşam Kulüpleri’nin Sağlık hizmeti sayesinde anlaşmalı hastanelerde indirimli fiyatlardan yararlanabilir ve tedaviniz sonrasında daha sağlıklı yaşamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Vakıf Emeklilik Sağlık Kulübü ayrıcalıklarından yararlanmak için BES’e aylık en az 180 TL katkı payını düzenli olarak yatırmanız yeterli!

Yorum Yazın