Aylarca hatta yıllarca çalıştınız, meyvesini aldınız; üniversiteye yerleştiniz. Şimdi sırada üniversiteden mezun olmak ve hayalinizdeki işe kavuşmak var! Fakat bu yolda sadece bölümünüzü okumanız yeterli değil; hayallere ulaşmak için yapılması gereken başka şeyler de var. Hem bu sayede daha donanımlı olabilir ve mezun olduktan sonra daha kolay iş bulabilirsiniz.

Derslerinizi Hafife Almayın

Üniversite öğrencilerinin bir kısmı sadece akademik kariyer düşünenlerin ya da yüksek lisans yapmayı planlayanların not ortalamasına dikkat etmesi gerektiğini düşünür. Oysa üniversitede gördüğünüz ve hiç işinize yaramayacağını düşündüğünüz bir ders, iş hayatında size yardımcı olabilir. Üstelik gelecekte, şimdi yapmayacağınızı düşündüğünüz yüksek lisansı da yapmak isteyebilirsiniz, kim bilir! Bu nedenle derslerinizi boşlamamalısınız.

Kendinizi Geliştirin

Her şeyin hızla değiştiği ve geliştiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu durum emin olun ki gelecekte yer alacağınız sektörü de etkiliyor. Bu nedenle alanınızla ilgili dergileri takip ederek, makaleleri okuyarak ve varsa belgeselleri izleyerek gelişmeleri takip edebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Buna ek olarak seminerlere ve etkinliklere katılarak sektörü daha yakından tanıyabilir ve bilmediğiniz pek çok noktayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca bölümünüzle ilgili öğrenci kulüplerine katılmak da kendinizi geliştirmeniz için size yardımcı olabilir. İmkânınız varsa bölümünüz dışında hobi olarak ilgilendiğiniz bir alanın kulübüne de üye olabilirsiniz. Mesela dans ve fotoğraf kulüpleri güzel zaman geçirmenizi sağlayabilir. Çok yönlü olmak her zaman iyidir!

Staj Yapın

Bölümünüzde zorunlu olsun ya da olmasın… Staj yapmak, teoride öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dökerek nasıl kullanmanız gerektiğini keşfetmenizi ve öğrendiklerinizin daha kalıcı olmasını sağlar. Üstelik başarılı bir staj dönemi geçirirseniz staj yaptığınız şirkette kurduğunuz bağlantılar sayesinde mezun olur olmaz iş bulabilirsiniz. Bunun yanında stajlar sayesinde iş hayatına alışma sürecini kolaylıkla atlatma imkânı da cabası!

Yarışmalara Katılın

Mezun olduktan sonra iş hayatına atılmak için başvurular yapacaksınız ve bu başvurularda CV göndereceksiniz. Evet, stajlarınız dışında başka iş deneyiminiz olmayabilir; ama CV’nizi zenginleştirmenin de sizin elinizde olduğunu unutmamalısınız. Örneğin arkadaşlarınızla birlikte bölümünüzle ilgili yarışmalara katılabilir ve bunu CV’nize ekleyebilirsiniz. Eğer bu yarışmalarda derece kazanırsanız bunun CV’nize çok fayda sağlayacağından da hiç kuşkunuz olmasın!

Vazgeçmeyin!

Bazen hayallere ulaşmak zaman alabilir. Hayalinizdeki işi bulmak için sabretmelisiniz. İstediğiniz işi elde edemediğinizi düşünüp farklı iş kollarına yönelmenin sizi mutsuz etme ihtimali olduğunu unutmamalısınız.

Yorum Yazın