Havalar yavaş yavaş serinlemeye başladı. Haliyle vücut direnci düşüyor, bağışıklık sistemi de zayıflıyor. Salgın hastalıklar da etrafta kol gezerken kendi sağlığınıza ve ailenizin sağlığına dikkat etmelisiniz. Mevsim geçişlerinde şifayı kapmayasınız diye, benim de size birkaç önerim olacak.

Bağışıklığınızı güçlendirin

Hastalıklar ve salgınlar genelde zayıf bağışıklık sistemine sahip olan kişileri vuruyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek de biraz yenilene ve içilene dikkat etmekten geçiyor. Doğanın şifalı bitkileri ile kendinize bal karışımları hazırlayabilir, çaylar yapabilirsiniz. Zencefil, zerdeçal, ekinezya… Hepsi birer şifa kaynağı. Son zamanlarda oldukça popülerleşen arı özütü yani propolis ve bağışıklık sisteminiz üzerinde doğrudan etkili olan kefir, yoğurt, bu dönemde ihtiyacınız olan besinlerden. Ayrıca yapabiliyorsanız kefiri ve yoğurdu evde yapmanız da en sağlıklısı. Bir denemelisiniz.

Kontrolleri ihmal etmeyin

“Bana bir şey olmaz!” diyenleri çok duyduk. Ama bendeniz Bay Bilen ve bildiğim şu ki kendinize özen göstermezseniz en çok da size bir şey olur. O yüzden rutin kontrollerinizi ihmal etmemeli, kış yaklaşırken bir sağlık taraması yaptırmalısınız. Kanda enfeksiyon var mı, dolaşım sisteminiz düzgün çalışıyor mu, kalp ritminiz yerinde mi, akciğerlerde her şey yolunda mı? Hepsine bir arada baktırmanın kolay yolu check-up yaptırmak. Bunun için de neyse ki Vakıf Emeklilik Sağlık Kulübü var. Sağlığınızı hafife almayın, bir baktırın derim.

D vitamini yönünden zengin beslenin

Güneşin en büyük faydası D vitamini. Eksikliği halinde de bağışıklık sisteminde zayıflık görülebiliyor. Eh artık yaz bitti ve güneş de eskisi gibi değil tabii. O zaman D vitaminince zengin besinleri öğünlerinize dahil edebilirsiniz. Balık yağı, yumurta, süt ve süt ürünleri, somon, ton balığı ve tam tahıllar, bu dönemde tüketebileceğiniz zengin D vitamini içeren gıdalar arasında. D vitamini takviyesi almak isteyenler ise önce doktorlarına danışmalı. Ben Bay Bilen olabilirim ama sağlık takviyelerinde en doğrusu işin uzmanına danışmak.

Stresten uzak durun!

Hastalıkların en büyük nedenlerinden biri stres. Bağışıklık sisteminizi düşüren stres sadece gribal enfeksiyonlara değil, daha büyük hastalıklara de neden olabiliyor. Aman dikkat! Stresi aşmak için hayatınıza sağlıklı alışkanlıklar dahil edebilir, zihninizi rahatlatmak için yoga, meditasyon gibi nefese odaklı bedensel aktivitelere yönelebilirsiniz. Ayrıca düzenli spor yapmak da stresin olumsuz etkilerinden zarar görmemek için alabileceğiniz önlemlerin başında geliyor.

Çocuklarınızı koruyun!

Okula başlayan çocuklar için salgın hastalıklar dönemi de başladı malum. Kızamık, kabakulak gibi bazı çocuk hastalıklarını bu dönemde atlatmak en iyisi. Ancak bu hastalıkları da en az zararla geçirmek için çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmeli ve hemen doktora başvurmalısınız. Kendiniz için uyguladığınız gıda seçimlerini çocuklarınızın beslenmesine de dahil edebilirsiniz. Belki bazı sebze ve meyveleri, çocuğun sevmediği besinleri biraz süslemek işe yarayabilir. Orası da sizin yaratıcılığınıza kalmış!

 

Yorum Yazın