Evet, bugünü yaşamak güzel; anın tadını çıkarmak lazım ama bunu yaparken geleceği de düşünmek şart! Hatta düşünmek de yetmez, rahat bir gelecek için harekete geçmelisiniz. Peki, rahat bir gelecek için nasıl adımlar atmalısınız?

Çoğunuzun gelecek kaygısı olduğunu biliyoruz. O nedenle öncelikle “Gelecek Kaygısı Olmadan Hayat Daha Güzel” yazımızı okuyabilir ve içerisinde olduğunuz durumu analiz edebilirsiniz. Sonrasında ise bu yazımızda, güzel bir gelecek için yapacağınız yatırımlar hakkında ihtiyacınız olan bilgileri bulabilir ve geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz. Şimdi, yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeleri sıralamaya başlayalım.

Yatırım Nedir?

Sizi yatırım ipuçları ile buluşturmadan, öncelikle “Yatırım nedir?” sorusunun cevabını verelim. Yatırım, elinizdeki paranın değerini korumak ya da değerini artırmak için yapabileceğiniz bir uygulamadır. Hem taşınabilir hem de taşınamaz mallar üzerinde yatırım yapılabilir. Örneğin birikiminizi bir taşınmaz üzerinde değerlendirmek için bir ev satın alabilir, diğer bir deyişle gayrimenkul yatırımı yapabilirsiniz. Eğer küçük meblağda bir paranız varsa banka hesabınızda vadeli ya da vadesiz olarak altın, döviz yatırımı yapabilirsiniz. Yani nasıl yatırım yapacağınız size kalmış!

akilli-yatirim-nedir

Yatırım Yapmak Neden Önemli?

Emin olun ki yarınlar çok çabuk geliyor; yarınlarınızın bugün yaşadığınız konforlu hayatı aratmaması için ise yatırım yapma konusunda kollarınızı sıvamanız gerekiyor! Bu arada yatırımınız yarınınızı güvence altına alırken aynı zamanda bugününüzü de daha rahat bir şekilde yaşamanızı sağlayabiliyor. Çünkü yatırımınız sayesinde “Gelecekte ne yapacağım?” korkusu büyük oranda yok oluyor ve bugünü keyifli bir şekilde yaşayabiliyorsunuz! Üstelik yatırım yapmak birikiminizin değerini büyük oranda koruyarak zamana meydan okumanıza yardımcı da olabilir! Tabii ki yatırımın bu avantajının, hangi yatırım aracını tercih ettiğiniz ve yatırım sürecinde doğru kararlar almanız ile çok ilgisi olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Şimdi, yeni başlayanlar için yatırım tavsiyelerini paylaşmaya başlayalım.

1. Tasarrufun Birikimle, Birikimin Yatırımla İlgisi Var

Yatırım yapmak için öncelikle paranız olması gerekiyor, bu kesin! Yatırım yapmak için gerekli parayı ise birikim yaparak elde edeceksiniz. Birikim yapmak için ise tasarruf yapmak şart! Yani yatırıma giden yol, tasarruftan geçiyor.

Peki, tasarruf nasıl yapılır? Aslında bu sorunun pek çok cevabı var ama “Harcamalarınızı Düzenleyin, Tasarruf Edin” yazımızda özet bir cevaba ulaşabilirsiniz. Eğer kış aylarında daha çok harcama yapılan enerji giderlerinde tasarrufa gitmek isterseniz “Kış Aylarında Evinizde Tasarruf Etmek İçin 6 İpucu” yazımızı okuyabilirsiniz.

para-zamanla-ve-tasarrufla-birikir.

2. Yatırım Yapma Planınızı Ertelemeyin

“Nasıl olsa mezun olmama çok var, evlenmem için daha önümde çok yıl var, çocuğumun okula başlaması için daha kaç yıl var…” Bu ya da bunun gibi cümleleri çokça duymuş hatta kurmuş olduğunuza eminiz. Sonrasında ise o günler geldiğinde zamanın nasıl hızlı geçtiğini düşünüp şaşırmışsınızdır. İşte, emeklilik döneminiz de böyle olacak; nasıl geldiğini anlamayacaksınız bile. Peki, emeklilik döneminize yatırımlı bir şekilde girmek yerine niye hazırlıksız yakalanasınız ki? Geleceğinizi güvence altına almak için ve rahat bir gelecek yaşamak amacıyla en iyi şekilde hazırlanmak için yatırım yapma planınızı ertelememelisiniz. Ne kadar çok birikim/yatırım o kadar rahat bir gelecek!

3. Araştırın, Gerekirse Destek Alın

Evinize minik bir elektronik ürün alırken bile birkaç modeli inceliyor hatta modeller arasında karşılaştırma yaptıktan sonra karar veriyorsunuz, değil mi? İşte, yatırım kararlarını verirken de tam olarak uygulamanız gereken şey bu! Yatırım aracını seçmeden önce bol bol araştırma yapmalı, uzmanların yorum ve tavsiyelerini okumalı, farklı yatırım araçlarının artılarını ve eksilerini karşılaştırmalı ve bu doğrultuda karar vermelisiniz. Sadece yatırım kararını verirken değil, yatırım yaptıktan sonra da yatırım aracınızı takip etmeniz oldukça önemli. Hatta imkânınız varsa bu konuda bir profesyonelden de yardım alabilirsiniz.

arastirin-gerekirse-destek-alin

4. Uzun Vadeli Düşünün

Birikiminizi, yatırım olarak değerlendirmeye karar verdiğinizde kısa dönemli bir yatırım yapmayı düşünmemelisiniz, planınızı uzun vadeye yaymalısınız. Ne kadar uzun dönemli bir yatırım yaparsanız aslında o kadar başarılı bir yatırım yapmış olursunuz. Bunun sebebi ise yatırımınıza dokunmamanız sayesinde geleceğinizi daha sağlıklı bir şekilde güvence altına alacak olmanız!

5. Güvenilir Yatırım Araçlarını Tercih Edin

Güvenilir olmayan, araştırmadan girebileceğiniz yatırım araçları dişinizden, tırnağınızdan arttırdığınız birikiminizin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle yapacağınız yatırımda, güvenilir şirketler aracılığı ile güven sağlayan yatırım araçları tercih etmeye özen göstermelisiniz. Böylece oluşabilecek olası bir zararı engellemiş olursunuz. Hangi yatırım aracının birikiminiz için uygun olup olmadığı konusunda araştırmalarınızın yanı sıra uzmanlardan da yardım alabilirsiniz.

guvenilir-yatirim-araclarini-tercih-edin

Yatırımın En Güvenilir Hallerinden Biri: BES

“Henüz bir birikimim yok ama hem birikim hem de yatırım yapmak istiyorum.” diyorsanız çare BES! Üstelik aylık olarak ödeyeceğiniz katkı payı tutarının %25’i oranında devlet katkısı* avantajı sayesinde daha hızlı şekilde birikim yapabilirsiniz. Örneğin BES’e aylık 200 TL katkı payı ödediğiniz durumda, ek 50 TL devlet katkısı sayesinde aylık birikim tutarınız 250 TL olur.

Dilerseniz birikiminizi bir değil, farklı yatırım fonlarında değerlendirebilirsiniz. Bu konuda portföy yöneticilerimizden yardım alarak birikiminizi sağlıklı şekilde yönlendirerek yatırım yapabilirsiniz.

Vakıf Emeklilik BES müşterisi olmak ve en güvenilir yatırımlardan birini yapmak için tıklayın.

* BES için devlet desteğinin üst sınırı, yıllık brüt asgari ücretin %25’i kadardır.

 

Yorum Yazın