Eski bayramlar pek bir neşeliydi. Sabah kalkar kalkmaz temiz kıyafetler giyilir, hep beraber bayram kahvaltısı yapılır, ardından eş-dost-komşuyla başlayan bayram ziyaretleri, anneannelerin, babaannelerin hazırladığı enfes bayram menüsüyle zirveye çıkardı. Artık bayramların yerini yurt içi ve yurt dışı seyahatleri aldı. Ama bendeniz Bay Bilen size öyle tavsiyeler vereceğim ki hem bayramlarınız hem de geleceğiniz şenlenecek.

Geleneklere sahip çıkmalı

Günümüzde unutulan gelenek ve görenekleri yeni nesillere aktarma meselesi var. Bu bayram bir değişiklik yapın ve sevdiklerinizle bol bol vakit geçirin. Hatta çocuklarınız ve kendiniz için bayram alışverişi yapabilirsiniz. Giyinin, kuşanın ve bayram yemekleri hazırlayın. Büyüklerinizin ellerini öpmeyi de sakın ha unutmayın. Bu sayede hem tatil paranız cebinizde kalacak hem de büyüklerinizi mutlu edeceksiniz.

Harçlık alanlar ve almayanlar…

Bayram demek, büyüklerden harçlık almak demekti eskiden. Sahi, siz çocuklara harçlık veriyor musunuz, yoksa hala harçlık alanlardan mısınız? Harçlık alanlar, size önerim şimdiden para biriktirmeye başlamanız. Harçlık verenler; çocukları, öğrencileri bir an önce para biriktirmeye teşvik etmek gerek. O yüzden kendi çocuklarınız ve çevrenizdeki çocuklar için ufak bir bütçe ayırabilirsiniz. Bu arada kendi birikiminizi de unutmayın. En son hatırladığınız birikiminiz, bayram harçlıklarınızsa konuşacak birkaç şeyimiz var demektir.

Nasıl biriktirmeli?

Geleceğe yatırım yapmak ve emeklilik yılları için şimdiden para biriktirmeye başlamak, verebileceğiniz en doğru karar. Bireysel Emeklilik Sistemi müşterisi olmak için en az 65 TL’lik katkı payı ödemeniz yeterli. Tabii ki katkı payı ödemelerinizi arttırarak birikimle beraber pek çok fırsattan da yararlanıp daha da kazançlı çıkabiliyorsunuz. Yani öğrenci de olsanız, sorumluluğunuzda öğrenciler de olsa birikime başlayabiliyorsunuz. Üstelik birikiminize ek olarak %25 devlet katkısı kazanıyorsunuz. Yani anlayacağınız, “Ben daha öğrenciyim.”, “Bayramda arkadaşlarla tatile gidecektik.” gibi bahanelere son verebilirsiniz. Devir, birikim yapma devri.

Merak etmeyin, eğlence sona ermedi

Para biriktirmek önemli.” dedim, ama “Yemenizden, içmenizden, eğlencenizden keseceksiniz.” demedim. Ben Bay Bilen, biriktirmeyi de eğlenmeyi bilirim. Size önerim, uzun vadede kazançlı çıkmanız için Bireysel Emeklilik Sistemi aylık katkı payı ödemenizi minimum 180 TL olarak belirlemek ve açık vadenizin (ödenmemiş katkı payı) bulunmamasını sağlamak. Böylece bu kulüplerde eğitimden eğlenceye, kültürel aktivitelerden spor ve sağlık hizmetine pek çok konuda avantaj sağlayabilirsiniz. Birikim için bütçenizi biraz daha arttırmaya karar verirseniz Vakıf Emeklilik Elit Kulüp’te sizi bekleyen ulaşım ve seyahat hizmetleri var. Uzun lafın kısası, Vakıf Emeklilik Bireysel Emeklilik sözleşmesi yaptırırsanız hem çok eğlenecek hem de geleceğinizi şimdiden güvence altına almış olacaksınız. Tabii bir de bu bayram, yüzünüzü görebildikleri için mutluluktan havaya uçacak aile büyüklerinizin sevincine şahit olacaksınız ki buna paha biçilemez.

 

Yorum Yazın