Yeni bir yere taşınma, tayin, maddi sıkıntılar, ailevi sorunlar gibi pek çok nedenden dolayı çocuğunuzun okulunu değiştirmeniz gerekebilir. Çocuğunuz ise alışık olduğu ortamdan ayrılacak olmasının verdiği zorunluluk nedeniyle kendisini kötü hissedebilir, hatta içine kapanabilir. Okul değiştirmek kaçınılmazsa çocuğunuza yaklaşımınızın önemli olduğunu bilmeli ve çocuğunuzla bu doğrultuda iletişim kurmalısınız. Yani çocuğunuzun okul değişikliğinden en az seviyede etkilenmesi ve okul değiştirme psikolojisinin olumsuz etkilerinden daha kolay bir şekilde sıyrılabilmesi için size büyük görev düşüyor! Peki, bu süreçte neler yapmalısınız?

Anlayışlı Bir Şekilde Yaklaşın

Eğer çocuğunuz okul arkadaşlarını çok seviyorsa bu kararınızı muhtemelen hoş karşılamayacaktır. Tam da bu nedenle değişiklik kararını paylaşacağınız andaki yaklaşımınız çok önemli. Okul değişikliğinin niçin gerekli olduğunu ona anlayışlı ve sabırlı bir dille anlatmalı, endişeleri hakkında konuşmalı, yeni okulunda da onu güzel bir sınıfın beklediğini söylemeli ve onun kendini güvende hissetmesini sağlamalısınız.

Öğretmeninden Yardım Alın

Çoğu çocuk bu süreçte, sadece arkadaşlarından değil öğretmenlerinden ayrılacağı için de üzülür. Okul değişikliği kararınız hakkında çocuğunuzun öğretmeniyle de konuşmalı ve bu konuda size destek olmasını istemelisiniz. Öğretmenler, çocukların gözünde kanaat önderi gibidirler. Bu nedenle sizin yaklaşımınız kadar öğretmenin yaklaşımı da bu konuda çok yardımcı olacaktır.

Yeni Arkadaşlarıyla Kaynaşmasını Sağlayın

Çocuğunuzun, yeni okuldaki sınıf arkadaşlarını tanımak için belli bir zamana ihtiyacı olacaktır. Onlarla tanışma, kendini anlatma ve yeni arkadaşlıklar edinmeye ek olarak yeni bir öğretmen ve öğrenmesi gereken ders konuları olduğu düşünüldüğünde daha zor bir hal alabilir. Bu nedenle çocuğunuzun yeni sınıf arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin veliler ve çocukların katıldığı aktiviteler düzenlemek, çocuğunuzu okul kulüplerine dâhil etmek ya da çocuğunuzun sınıf arkadaşlarını evinizde ağırlamak, yapabilecekleriniz arasında.

Kendini Yeterli Hissetmesini Sağlayın

Pek çok çocuk, yeni bir öğretmenin ders işleyişine alışmakta zorlanabilir ya da anlatılan konular ona çok kolay ya da zor gelebilir. Bu nedenle okul değişikliği sonrasında çocuğunuzla devamlı iletişim kurarak sorunları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Eğer çocuğunuzun dersleri yakalamakta zorlandığını düşünüyorsanız onunla konuşup bunun normal olduğunu anlatabilir ve ek ders aldırabilirsiniz. Bu arada imkânınız varsa okul değiştirmek için dönemin bitmesini beklemeniz gerektiğini hatırlatalım. Böylece çocuğunuz bu süreci daha kolay atlatabilir.

İlerleme Göremiyorsanız Bir Uzmandan Destek Alın

Zaman geçmesine rağmen çocuğunuzun mutsuz olduğunu görüyor, hatta “Okul değiştirmek istiyorum.” gibi isteklerini duyuyorsanız bir uzmandan yardım almanız en doğrusu olacaktır. Vakıf Emeklilik Yaşam Kulüpleri’nin sunduğu Psikolojik Destek hizmeti sayesinde yurt genelindeki anlaşmalı kliniklerde avantajlardan yararlanabilir ve çocuğunuzun içinde bulunduğu durumu daha kolay bir şekilde atlatmasını sağlayabilirsiniz. Yaşam Kulüpleri’nin sunduğu diğer hizmetlerden yararlanabilmek için de Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmenize/hesabınıza düzenli olarak, aylık en az 180 TL katkı payı yatırmanız yeterli.

 

Yorum Yazın