Çocuklarınızın okul hayatı, geleceklerini belirler. Bu nedenle derslerine önem vermesi gerektiğini düşünmeniz gayet normal. Fakat okul hayatı, daha doğrusu bu sürecin tamamı sadece derslerle ilgili değil. Çocuğunuz bir yandan da gelişmeye devam ediyor. Onun hem fiziksel hem de psikolojik gelişimini sağlamak için de okul dışı faaliyetler büyük önem taşıyor.

Çocuğunuzun Fiziksel Gelişimi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Ağaç yaşken eğilir. İşte, tam da bu nedenle çocuğunuzu küçük yaşta spora ya da vücudunu aktif bir şekilde kullanabileceği dans gibi sanat dallarına yönlendirmelisiniz. Bu dönemde yapacağı fiziksel aktiviteler sayesinde çocuğunuzun bedeni daha zinde ve sağlıklı olabilir, kasları ve kemikleri daha güçlü bir hale gelebilir. Fakat çocuğunuzu bir fiziksel faaliyete yönlendirmeden önce işin uzmanına danışmanızda fayda var. Çünkü her yaş için ideal olan spor ve faaliyetler farklı olabiliyor.

Çocuğunuzun Katıldığı Faaliyetler, Kişilik Gelişimini Nasıl Etkiliyor?

Çocukların spor, sanat gibi faaliyet kollarına yönlendirilmeleri ve bu faaliyetlerde yaşıtlarıyla bir arada bulunmaları, kişiliklerinin olumlu bir şekilde etkilenmesini sağlıyor. Öz güveni yüksek, dışa dönük, fikrini söylemekten çekinmeyen, daha girişken, iş birliğine açık ve kendine hedef koyabilen çocuklar yetişmesi için okul dışı faaliyetler büyük önem taşıyor.  Ayrıca bu yaşlarda yönlendirilen aktiviteler; çocukların kendilerini sorgulamalarına, neyi sevip nelerden hoşlanmadıklarını anlamalarına ve yönlendirildikleri faaliyetlerden yola çıkarak gelecekteki meslek seçim tercihlerini yapmalarına da yardımcı oluyor.

Birlikte Vakit Geçirmeyi İhmal Etmeyin

Anlattığımız gibi çocuğunuzu yönlendirdiğiniz faaliyetler, onun hem psikolojik hem de fiziksel gelişimi konusunda etkili. Fakat çocuğunuzun kişisel gelişimi için sadece bunlar yeterli değil; siz de onunla zaman geçirmelisiniz. Çünkü ailesiyle birlikte kaliteli zaman geçiren çocuklar kendilerini daha değerli hissediyorlar ve psikolojileri olumlu olarak etkileniyor. Tam tersi durumda, yani aileler çocuklarına zaman ayırmadıklarında ise olumsuz etkiler, çocukların sosyal çevrelerine dâhi yansıyabiliyor. Bu nedenle ebeveynler olarak sizin de çocuklarınızla zaman geçirmeniz önem taşıyor.