Şimdi çalışıyorsunuz ve belirli bir geliriniz var, fakat geleceğin ne getireceği belli değil. Hayat size güzel sürprizler sunabileceği gibi bazen zor dönemler de yaşayabilirsiniz. Oysa rahat bir gelecek herkesin hayali! İşte, Otomatik Katılım Sistemi (OKS) bu hayalinizi gerçekleştirmenizi sağlıyor. Aylık brüt maaşınızın üzerinden, bütçenizi zorlamayacak katkı payları ve katkı payınızın %25’i oranında ek devlet katkısı, gelecekte maddi zorluklar yaşamanızın büyük oranda önüne geçmenin yanı sıra pek çok hayalinizi de gerçekleştirebiliyor. Bu sayede rahat ve keyifli bir emeklilik için belki de en önemli adımınızı, devlet katkısı avantajından yararlanarak atmış oluyorsunuz. Peki, Otomatik BES olarak da bilinen ve çalışanların emeklilik dönemlerindeki refah seviyesini artırmayı amaçlayan OKS sayesinde neler yapabilirsiniz? Bu sorunun cevabını vermeden önce OKS’nin neden önemli olduğunu açıklayalım.

OKS Neden Önemli?

“Emekli olduğumda…” diye başlayan cümleleri iş hayatınıza girdiğiniz ilk günlerden itibaren kurmaya başlıyorsunuz. Peki, hayallerinizi sağlayacak birikiminiz var mı? İşte, bu birikimi yapmak için ayırmanız gereken tutarı çoğu zaman farklı amaçlar için kullanıyor ve birikim yapmayı sürekli erteliyorsunuz. Otomatik Katılım Sistemi ise tüm çalışanları emeklilik hayatına maddi olarak hazırlayan bir uygulama. Ayrıca maddi olarak yaptığınız birikim, gerçekleştirecekleriniz sayesinde manevi olarak da mutlu olmanıza katkı sağlıyor.

Emeklilik döneminde birikiminizi aylık olarak alabilir ya da tüm birikiminizi tek seferde çekebilirsiniz. Hangi alternatifi değerlendirirseniz değerlendirin bu birikim sayesinde maddi ve manevi olarak konfora erişeceğiniz kesin! İşte, Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde gelecekte yapabilecekleriniz:

dizilmis-bozuk-paralar

1. Yeni Bir İş Kurabilirsiniz

Uzun yıllar çalıştınız ve emekli olduktan sonra evde oturmak, kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Bunun yanı sıra maddi olarak daha rahat bir hayat için emekli maaşınızı, ek bir gelir ile desteklemek isteyebilirsiniz. Peki, çalıştığınız zamanlardan beri hayalini kurduğunuz o işi kurmaya ne dersiniz? Yeni bir girişime adım atmak için hiçbir zaman geç değildir. OKS ile yaptığınız birikimi, uzun yıllar hayalini kurduğunuz kendi işiniz için kullanmak kesinlikle değerlendirebileceğiniz bir alternatif!

Belki bir kafe, belki bir kitapçı, belki de bir giyim mağazası… Ne yapmak istiyorsanız birikiminizden yardım alarak yapabilir ve işinizin başına geçebilirsiniz. Bu arada dilerseniz iş yerinizde çocuklarınızdan ve doğmuş ya da doğacak torunlarınızdan da yardım alabilirsiniz. Aile desteği her zaman insana kendini iyi hissettirir!

kitap-okuyan-kadinlar

2. Ev Peşinatı Yapabilir ya da Otomobil Alabilirsiniz

Eğer elinizde toplu bir para yoksa ev ya da araba alıp somut bir yatırım yapmak için bankalardan kredi çekmek isteyebilirsiniz. Fakat evinizin giderleri, çocuklarınızın eğitim masrafları, kişisel harcamalarınız nedeniyle bu fikri hep ertelemiş olabilirsiniz. İşte, Otomatik BES o hep ertelediğiniz somut yatırımları yapabilmeniz için size imkân tanıyor. Üstelik bunu aylık olarak sisteminize eklediğiniz cüzi miktarlar sayesinde yapabiliyorsunuz! Yani sistemde emekli olmaya hak kazandığınızda, birikiminizin tümünü çekerek bir otomobil alabilir ya da birikiminizi, ailenizle güzel günler geçireceğiniz bir ev almak için değerlendirebilirsiniz.

3. Keşfetmek İstediğiniz Şehirlere Doğru Yola Çıkabilirsiniz

Farklı kültürleri tanımak için dünyanın farklı noktalarına seyahat etmek istiyor ya da Türkiye’yi karış karış gezmeyi hayal ediyor olabilirsiniz. Fakat bunu yapmak için belli bir birikime ihtiyacınız olabilir. Otomatik BES ile yaptığınız birikim sayesinde tüm bu hayallerinizi gerçekleştirebilir, hatta eşinizle minik bir dünya turuna bile çıkabilirsiniz. Dünyayı keşfetmek, farklı kültürler tanımak, hayatınıza dünyanın dört bir yanından yeni insanlar katmak için hiçbir zaman geç değil!

para-biriktirip-gozluk-almak

4. Çocuğunuzun/Torununuzun Eğitim Masraflarını Karşılayabilirsiniz

Çocuğunuzun iyi bir eğitim almasını her ebeveyn gibi siz de istiyorsunuz. Çünkü başarılı ve güzel bir gelecek için eğitimin çok önemli olduğunun farkındasınız. Peki, bunun için yaptığınız bir birikim var mı? İşte, OKS’de gerçekleştirdiğiniz birikiminizi bunun için kullanabilir ve çocuğunuzun ya da torununuzun geleceğini inşa etmesinde katkıda bulunabilirsiniz. Belki yurt dışında dil eğitimi, belki şehir dışında kazandığı üniversite nedeniyle konaklama masrafları, belki de yüksek lisans masrafları… Birikiminizin, başka hayatlara dokunduğunda daha da anlam kazandığını göreceksiniz!

cocuklarinin-odevlerine-yardim-eden-anne

5. Giderlerinize Katkıda Bulunabilir ve Emekliliğin Tadını Çıkarabilirsiniz

Çalışırken birikim yapılmaması ve emeklilik maaşının yetersiz kalması nedeniyle evinizin giderlerini ve kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamakta zorlanabilirsiniz. 2009 yılında yapılan ve 2011 yılında yinelenen “Yaşlılık Geçim Endeksi” de bu söylediğimizi doğrular nitelikte. Araştırmaya katılan emeklilerin %33’ü, emekli olduktan sonra ek kazanç sağlayabilmek için tam zamanlı olarak çalıştıklarını söylüyor. Emeklilerin aylık gelirlerinin %21’lik oranını ise çocuklarının ve akrabalarının desteği oluşturuyor. Oysa OKS’deki birikiminizi aylık olarak almanız sayesinde çalışmanıza gerek kalmadan ve başkalarından destek görmeden de standartlarınızı koruyabilir, kendinize ve ailenize vakit ayırabilirsiniz.

OKS hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

*Veriler, Yaşlılık Geçim Endeksi 2011 araştırmasına aittir.

Yorum Yazın