Başarı nedir? Çok zengin olmak mı, hayalinizdeki kariyere ulaşmak ya da mükemmel bir evde yaşamak mı? Başarının anlamı pek çok kişi için farklı. Ancak gerçek başarı hikayeleri, temelinde iki önemli kişilik özelliği barındırıyor: özgüven ve öz disiplin. Peki, nasıl edinilir bu özellikler?

“İnanırsak olur bence!”

Hemen her konuda olduğu gibi öz disiplin ve özgüveni geliştirmede de ilk adım her zaman inanç. Yapabileceğinize inandığınız takdirde hem kendinizi disipline etmeniz hem de özgüveniniz otomatik olarak artacaktır. Yani yapacağınıza inanın, yapabildiğiniz ve yapabileceğiniz her şeye değer verin. Böylece hem özgüveninizi geliştirecek hem de disipline girmek için kendinizi motive edeceksiniz.

“Tutamıyorum zamanı” diyenler buraya!

ozguven-ve-oz-disiplinin-basarili-olmada-etkileri-2

Hem kariyer yönetiminde hem de kişinin sosyal hayatında başarılı olması için en önemli konulardan biri de zaman yönetimi. Kendi gelişiminize vakit ayırmadığınız sürece başarıdan bahsetmek çok da mümkün değil. Zamanı yönetmenin anahtarıysa öncelikleri doğru belirlemek. Bir düşünün: Gerçekten çok önemli olduğu için mi sosyal medyada vakit geçiriyorsunuz?

Gerçekleştirilebilir hedeflerin izinde…

Ne demiş Cicero: “Bütün büyük işler, küçük başlangıçlarla olur.” Gerçekten özgüveninizi tazelemek ve yapabileceğinize inanmak istiyorsanız kendinize ufak hedefler belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Eğer kendinizi dahi inandıramadığınız bir hedefle yola çıkarsanız kısa zamanda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Buna karşın gerçekleştirilebilir hedefler belirlemek hem disipline olmak hem de kendinize olan inancınızı pekiştirmek açısından her zaman çok daha güvenli. Tabii zamanla hedefleri büyütmeyi unutmadan!

Çok gezen mi, çok okuyan mı?

ozguven-ve-oz-disiplinin-basarili-olmada-etkileri-3

Her ikisi de! Evet, tam bir klişe. Ancak farklı kültürlerle kaynaşıp yeni insanlar tanımak, ufkunuzun genişlemesinde hayli etkili. Tabii okumayı da es geçemeyeceğiz. Öğrendiğiniz her yeni bilgi, tanıdığınız her yeni insan ve bulunduğunuz her yeni kültür sizi daha donanımlı hale getirecek. Sonuç olarak, kendinize olan güveniniz ve daha başarılı işler yapmak üzere inancınız gelişecek. Bu arada söylemeden geçmeyelim, Vakıf Emeklilik BES ayrıcalığı ile yararlanabileceğiniz Yaşam Kulüpleri, yeni deneyimler edinmek isteyenler için pek çok seçenek sunuyor.

İhtiyaç anında destek!

Kültürümüzde hem aile hem de okul ortamı, özgüvenin pekişmesine pek imkân tanımıyor. Çocuklukta aileden ya da öğretmenlerden sık sık duyduğumuz “Yapma!” sözü de yetişkinlikte özgüven eksikliğine yol açabiliyor. Dolayısıyla bazı travmaları atlatmak ve daha başarılı olmak için bir uzman desteği almak da gerekebilir. Bunun için Vakıf Emeklilik’te Bireysel Emeklilik sistemine üye olanların Yaşam Kulüpleri kapsamında Psikolojik Destek hizmetinden yararlanabileceklerini de hatırlatalım.