Para, hayatın önemli bir parçası. Sadece bugün için değil, geleceğinizi güvence altına almak için de bütçeyi kontrol etmeyi bilmeli ve harcamalarınızı bu doğrultuda yapmalısınız. Peki, söz konusu çocuklarınız olduğunda para eğitimini nasıl vermelisiniz? Çocuklarda para eğitimi nasıl olmalı, bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte, çocuğunuzun parasını doğru bir şekilde kontrol edebilmesine yardımcı olacak 7 yöntem!

1. İlk Adım: Kendi Yaklaşımınızı Gözden Geçirin

Çocuğunuzun idolü sizsiniz! Bir konu hakkında davranışınız ne ise çocuğunuz sizi taklit eder, görüşünüz ne ise çocuğunuz o görüşü benimser. Bu nedenle küçük yaştaki çocuğunuza para hakkında eğitim vermeden önce kendi davranışlarınızı ve yaklaşımlarınızı masaya yatırmanız şart. Para sizin için amaç mı, yoksa araç mı? Parayı genellikle istekleriniz için mi, yoksa ihtiyaçlarınız için mi harcıyorsunuz? Para konusundaki tüm yaklaşımlarınız ve davranışlarınız çocuğunuzu etkileyebilir. Bu doğrultuda ağacın yaşken eğildiğini unutmamalı, çocuğunuzun yetişkinlik döneminde de küçük yaşta aldığı bu eğitim doğrultusunda davranabileceğinin farkında olmalısınız. Ayrıca çocuk, bir şey satın almak istediğinde ya da parayla ilgili başka bir isteği olduğunda annenin ve babanın aynı görüşü savunması gerektiğini de hatırlatalım. Aksi takdirde çocuğa para eğitimi verme konusunda disiplinsizlik yaşanır ve istediğiniz sonucu görmeniz zor bir hâl alabilir.

seffaf-kumbara-ile-para-tasiyan-cocuk

2. Parayı Yücelten Uygulamalardan Kaçının

Elbette çocuğunuzun kötülüğünü istemediğinizi biliyoruz. Fakat anne-baba olarak hayata geçirdiğiniz bazı uygulamalar, çocuğunuzun parayı yüceltici bir görüş benimsemesine neden olabilir. Peki, para kavramı öğretimi sırasında en çok uygulanan yanlışlar nelerdir?

Hedefleri para üzerinden koymak, çocuğunuzun paranın hayatındaki en önemli şeylerden biri olduğunu düşünmesine neden olabilir. Buna ek olarak hedeflenen paraya ulaştığında daha fazla para isteyebilir ve bu, hayatının geri kalanında onu doyumsuzluğa ve dolayısıyla mutsuzluğa sürükleyebilir. Bu nedenle para üzerinden değil, ulaşabileceği şeyler üzerinden hedef koymalısınız. Örneğin çocuğunuzun almak istediği oyuncak için birlikte para biriktirebilirsiniz.

Ödül-ceza sistemi olarak parayı kullanmak da ebeveynlerin para eğitimi sırasında yaptığı hatalardan biridir. Doğru ya da yapılması istenen bir davranışın ardından çocuğa para vermek, yapmaması gereken bir durumda ise onu parayla cezalandırmak, paranın çocuğun gözündeki değerini artırır.

babasindan-harclik-alan-cocuk

3. Harçlık, Para Yönetimi İçin Oldukça Önemli Bir Konu

Harçlığa “çocuğun harcayacağı para” olarak bakmamalısınız. Harçlık, çocuklara verilmesi gereken eğitimlerden biridir ve çocuklar harçlık sayesinde harcamalarını kontrol etmeyi öğrenirler. Bu nedenle çocuğun bütçesini oluşturmasını sağlamak için harçlığı haftalık olarak vermelisiniz. Çocuk lise çağına geldiğinde ise harçlığı aylık olarak verebilirsiniz. Çocuğun harçlığı bittiğinde haftalık ya da aylık olarak verdiğiniz harçlığa ek yapmamanız da oldukça önemlidir. Bu sayede çocuk, harçlığının limitli olduğunun farkına varır ve elindekinin kendisine yetebilmesi için gerekli düzenlemeleri yapabilir. Bu süreçte çocuğunuza yardımcı olmanız da oldukça mühim.

4. Çocuğunuza, Parasını Farklı Amaçlar İçin Kullanabileceğini Öğretin

Çoğu çocuk için para, oyuncak ya da sevdiği yiyecekleri alabilmesini sağlayan bir araçtır. Fakat çocuğunuza, paranın bundan çok daha fazlası olabileceğini öğretmelisiniz. Çocuğunuzun bunu öğrenmesine yardımcı olmak için açılıp kapanabilen kumbaralardan üç adet edinebilirsiniz. Bu kumbaralara ayrı ayrı; günlük olarak harcanacak para, birikim için ayrılacak para ve ihtiyaç sahipleri ile paylaşılacak parayı koyabilirsiniz. Birikim için ayrılacak para ile çocuğunuz istediği bir oyuncağı alabilir. Bu sayede beklemeyi öğrenir, çok istediği bir şeye sahip olmanın kolay bir şey olmadığını anlar. Bu hem paranın değerini anlaması hem de aldığı ürünün değerini bilmesi için önemli bir uygulamadır. Fakat bir ihtiyaç ya da istek için para biriktirme uygulamasını hayata geçirdiğiniz ilk dönemlerde yüksek tutarlara sahip ürünler için hedef koymamalısınız. Bu durum çocuğunuzun şevkini kırabilir.

Çocuğunuzun parayı kendisi ve sevdikleri için harcaması kadar ihtiyaç sahipleri ile paylaşması da oldukça önemlidir. Kumbarasına bu doğrultuda attığı paraları dilerseniz bir hayır kurumuna bağışlayabilir, dilerseniz de mahallenizde ihtiyacı olan birinin ev alışverişini yapabilirsiniz. Ayrıca sokak hayvanları için mama almak ve barınak yapmak da gayet güzel bir fikir.

hesap-makinesi-ile-para-sayan-cocuk

5. Çocuğunuza Araştırma Yapmayı Öğretin

Tasarruf, hayatta önem verilmesi gereken kavramlardan biri. Çocuğunuza para eğitimi verirken bu kavramı da es geçmemelisiniz. Peki, çocuğa tasarruf yapmak nasıl öğretilir? Çocuğunuz bir oyuncak istediğinde oyuncak mağazasındaki fiyatı öğrenip aynı oyuncağa başka mağazalardan ya da internetten bakabilirsiniz. Oyuncağı daha ucuza bulduğunuzda ise çocuğunuza parası kaldığını ve bu parayı başka bir ihtiyacı için biriktirebileceğini söyleyebilirsiniz.

6. Çocuğunuza Sorumluluk Vermelisiniz

Para harcama konusunda verdiğiniz eğitim, uygulamalarınız ve çocuğunuza verdiğiniz harçlık zaten sorumluluğun bir göstergesi. Fakat çocuğunuza para kazanmanın kolay bir şey olmadığını öğretmekte de fayda var. Bu sayede çocuğunuz gereksiz harcamalarının daha kolay farkına varabilir. Peki, çocuğunuza ne gibi sorumluluklar vermelisiniz? Çocuğunuza üstlenmesi gereken görevler dışında (odasını toplamak, derslerine çalışmak vb) sorumluluklar verebilirsiniz. Örneğin çöpleri atmak ya da evin tozunu almak, çocuğunuza verebileceğiniz görevler arasında olabilir. Bu görevlerin sonrasında çocuğunuza para verebilir ve önemli eğitimler arasında yer alan para kazanma eğitimini de çocuğunuza aktarabilirsiniz.

para-toplayan-cocuk

7. Okul Döneminde ve Okul Öncesinde Para ile İlgili Etkinlikler Düzenleyin

Çocuğunuz okul döneminde ise ona belirli bir bütçe vererek akşam yemeği için alışveriş yapmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede parayı sadece kendi ihtiyaçları için harcamayı değil, yetişkinlikte nasıl harcaması gerektiğini de öğrenebilir. Örneğin çocuğunuza 15 TL vererek birkaç çeşit yemeklik sebze almasını isteyebilirsiniz.

Okul öncesi döneminde ise çocuğunuz ile yapabileceğiniz bir etkinlik olarak oyuncak günleri belirleyebilirsiniz. Bu etkinlik kapsamında çocuğunuza belirli bir bütçeniz olduğunu söyleyerek bu bütçe doğrultusunda bir oyuncak seçmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz, bir bakıma ayağını yorganına göre uzatmayı erken yaşta öğrenecektir.

 

Yorum Yazın