Her gün uğraş, çalış, didin… Para kolay kazanılmıyor, siz de çok iyi biliyorsunuz. Ama çok kolay harcanıyor. Peki, gerçekten niçin bu kadar kolay harcanıyor? Nasıl oluyor da bütün ayın emeği, yeri geliyor da bir haftada yok oluyor? Ben Bay Bilen, bu konuda bazı fikirlerim var. Siz de bir bakın, belki bana katılırsınız.

Lüks mü, ihtiyaç mı?

Tüketim toplumunda yaşadığımız bir gerçek. Çevremizde bizi alışverişe yönlendiren öyle çok uyaran var ki… İnsan gerçekten neye ihtiyacı olup neyin lüks olduğunu ayırt etmekte zorlanıyor. Cebimizdeki telefon bozulmadan yenisini alıyoruz mesela. Ya da bir bakıyoruz, favori markamız indirime girmiş, dolapları biraz daha dolduruyoruz. Ancak “Buna gerçekten ihtiyacım var mı?” sorusuna verilecek objektif cevap, alışveriş alışkanlıklarını belirleyen en önemli faktör. Hakikaten şu anda elinizde tuttuğunuz o ayakkabıya gerçekten ihtiyacınız var mı? O zaman ay sonu geldiğinde hâlâ cebinizde para olması mümkün.

Biraz gösterişi seviyoruz…

Haksız olduğumu düşünen var mı?

Teşekkürler…

Toplum olarak böyle bir durumumuz var maalesef. En pahalı çantalar, ayakkabılar, ayağımızı yerden kesecek değil de görenlerin başını döndürecek arabalar, mücevherler, giyecekler… Peki, bu alışverişleri gerçekten kimin için yapıyoruz? Hepimiz sosyal varlıklarız elbette ve bulunduğumuz durumlara uygun giyinmemiz, ihtiyaçlarımızı bu yönde karşılamamız gerekiyor. Ancak gerçekten o kadar masrafa ne gerek var? Birçok alışverişi, başkaları görsün ve beğensin diye yapıyoruz.

Örneğin, önünüzde iki seçenek var; özellikleri tamamen aynı olan iki telefon. Biri daha prestijli bir marka ve daha pahalı; diğerinin markası da iyi ama ilki kadar prestijli değil. Tercihinizi prestijli ve pahalı olandan yana kullanıyorsanız bilin ki o telefonu kendiniz için değil, başkalarının beğenisini kazanmak için aldınız. Ancak unutmamalı ki gerçek bir dost asla sizi kullandığınız ürünlerin markalarına göre değerlendirmez. Ne kadar yaşayacağımız bile belli değilken çevrenin beğenilerine göre yaşayarak zaman kaybetmemelisiniz.

Kampanyalar gerçekten avantajlı mı?

Giyim, kozmetik, gıda, teknoloji… Hemen her alanda alışverişi cazip kılan bir sürü kampanya var. Bazen gerçekten avantajlı şeyler yakalandığı da oluyor. Fakat zaman zaman sadece kampanyalı olduğu için sepetinizi doldurduğunuzu siz de hissediyor musunuz? Buna engel olmak için kendinize bir alışveriş listesi belirleyin ve alışverişlerinizde bu listenin dışına çıkmamaya bakın. Hemen her alandaki ihtiyaçlarınızı yazabilirsiniz. Yeni bir mont, bir çift spor ayakkabı, printer için kartuş… Bunlarla ilgili bütçenizi belirleyin. Emin olun, harcamalarınızı artık çok daha kontrollü kılacaksınız.

Yarınları unutmadan harcayın

İnsan neden birikim yapar? Elbette zor durumlara karşı koymak ve bugünkü rahatı gelecekte de yaşamak için. O zaman harcamalarınızı kontrol altına aldıktan sonra arta kalan paranızın bir kısmını birikime, bir kısmını da acil durumlara karşı kenara ayırabilirsiniz. Ya da Vakıf Emeklilik’e gelirsiniz, Birikimli Hayat Sigortası paketlerine bir göz atar, aynı anda hem birikim hem de Hayat Sigortası’na sahip olursunuz. Bugünler geri gelmiyor malum, en baştan önlemi almak lazım.

 

Yorum Yazın