Yıllık izninizi, dönem arasını ya da bayramları farklı ülkelerde yeni kültürler tanıyarak değerlendirmek hakkınız! Eğer tercihinizi vizesiz ülkelerden yana kullanmayacaksanız, yani vize isteyen bir ülkeye gidecekseniz öncelikle vize almanız gerekiyor. Vize alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda hassas olarak ve vize alabilmek için gerekli şartları sağlayarak da planladığınız tatili gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi, vize alırken dikkat edilecek hususları paylaşalım.

Seyahatinizi Planlayın

Tatilinizi nasıl değerlendirmek istiyorsunuz? Tüm tatili aynı şehirde mi geçireceksiniz, yoksa farklı şehirleri de ziyaret etmeyi planlıyor musunuz? Konaklayacağınız yer neresi olacak? Bunun gibi sorular, tatil planınızı oluştururken kendinize sormanız gerekenler arasında yer alıyor. Tatil planınızı titizlikle oluşturduktan sonra vize alırken gerekli olan belgeler ile birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer vize görüşmesi yapacaksanız planlarınızı anlatabilirsiniz. Bu ayrıntılar, seyahate ne kadar hazırlıklı olduğunuzu kanıtlayacak ve olumlu sonuç alma ihtimalinizi yükseltecektir.

İstenen Belgelerin Eksiksiz Olduğundan Emin Olun

Her ülkenin vize vermek için incelemek istediği belgeler farklı. Gitmek istediğiniz ülkenin istediği evrakın tam listesine sadık kalır ve tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim ederseniz vize almak için şansınız artar. Aksi takdirde vizeniz reddedilebilir ya da eksik olan dokümanların iletilmesi istenebilir ki bu da size zaman kaybettirecektir. Ayrıca vize süreci ülkeden ülkeye değişse de çoğu ülke için seyahat tarihinden en az 1 ay önce vize başvurusu yapmanız yeterli olacaktır. Son olarak eğer vizeniz reddedilirse bunun nedenini öğrenmelisiniz. Bir sonraki vize başvurusu için bu bilgiye ihtiyacınız olacak!

Pasaportunuz Olması Yeterli Değil

Yurt dışı denilince akla ilk gelen şey pasaport oluyor, fakat ne yazık ki vize başvurularında sadece pasaportunuzun olması yeterli değil. Şöyle anlatalım: Pasaportunuzun geçerlilik tarihi 6 aydan fazla olmalı ve pasaportunuz çok yıpranmamış, ihtiyaç olan bilgileri sunabilecek düzeyde olmalı.

Yorum Yazın