Öğrencilik zamanlarında bütçeniz ya da iş hayatının ilk yıllarında kazancınız az olabilir. Peki, bu durum birikim yapmanıza ve rahat bir gelecek için kendinizi hazırlamanıza engel mi? Artık değil! Vakıf Emeklilik’in gençlere özel emeklilik planı olan Genç BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) sayesinde artık geleceğinizi şimdiden güvence altına almanız çok kolay!

Genç Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

İyi bir eğitim alıp başarılı bir iş hayatınız olsun diye lise sınavına, ardından üniversite sınavına girdiniz. İş hayatı güzel bir gelecek için önemli olsa da geleceğiniz sadece iş hayatı ile sınırlı değil; daha sonrasını da şimdiden düşünmekte fayda var! İşte, Vakıf Emeklilik’in yeni ürünü Genç BES tam da geleceğini şimdiden güvence altına almak isteyenler için oluşturuldu. Yani Genç BES’e gençler için bireysel emeklilik sistemi olarak bakabilirsiniz. Fakat birkaç farklılık olduğunu hemen belirtelim. Vakıf Emeklilik Genç BES müşterisi olan gençler, ihtiyaçlarına cevap verebilecek pek çok avantajdan da yararlanabiliyorlar. Şimdi, bu ürünü daha yakından tanıyalım.

genc-bes-nedir

Genç Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Özellikleri Nelerdir?

Bugünden yaptığınız yatırımlar doğrultusunda geleceğinizin daha konforlu geçmesini sağlayan Genç BES’in özelliklerine bir göz atalım.

 • Genç Bireysel Emeklilik Sistemi planına 18-25 yaş aralığındaki gençler dâhil olabilir.
 • Plan doğrultusunda aylık olarak ödenecek asgari tutar 74 TL’dir. Yani ayda sadece 74 TL ödeyerek Genç BES’e dâhil olabilirsiniz!
 • Elbette kesinlikle 74 TL yatırmalısınız diye bir şey yok! Dilerseniz katkı payınızı yükselterek daha fazla birikim yapabilirsiniz.
 • Normal BES ürünlerinde olduğu gibi Genç BES’te de devlet katkısından yararlanırsınız. Ödediğiniz katkı payı tutarının %25’i, devlet tarafından ek olarak bireysel emeklilik hesabınıza yatılır. Örneğin aylık 100 TL katkı payı ödemeniz durumunda 25 TL de Genç BES devlet katkısı verilir ve hesabınıza aylık eklediğiniz tutar 125 TL olur! Bu sayede daha fazla birikim yapabilirsiniz. İşte, Genç BES ile birikiminizi kendi kendinize yapmanız arasındaki en büyük fayda budur!
 • Bireysel Emeklilik mevzuatı doğrultusunda sözleşme başlangıcında alınan giriş aidatını Genç BES’li olarak siz ödemezsiniz! Fakat 5 yıl dolmadan Vakıf Emeklilik’ten ayrılmanız durumunda bu giderin “ertelenmiş giriş aidatı” olarak alınacağını belirtelim.
 • Birikiminizi dilerseniz faizli, dilerseniz faizsiz bir şekilde yapabilirsiniz.
 • Genç BES’e katıldığınızda birikiminizi daha değerli kılabilmek için profesyonel portföy yönetimimizden hizmet alabilir ve Vakıf Portföy’ün yatırımınız için en doğru emeklilik yatırım fonlarından birini, danışmanınızın yardımı ile seçebilirsiniz. Diğer bir deyişle birikiminizi hangi yatırım aracında değerlendireceğiniz konusunda uzmanlarımız size rehberlik etmeye hazır!
 • Dilerseniz katkı payı ödemelerinizi aylık yerine üç aylık, altı aylık veya yıllık olarak da yapabilirsiniz.
 • Emeklilik döneminizde sizi rahat ettirecek bu birikim için katkı paylarını nakit ödeyebileceğiniz gibi Vakıfbank’ın Like Card kredi kartını kullanıyorsanız kartınızdan otomatik ödeme talimatı vererek de gerçekleştirebilirsiniz. Yani Genç Bireysel Emeklilik, ödeme kanalları konusunda da hayatınızı kolaylaştırır.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’ne göre emekli olabileceğiniz 56 yaşına geldiğinizde dilediğiniz zaman birikiminizi toplu olarak alabilir ya da kendi belirlediğiniz dönemlerde parça parça alaracak şekilde de emeklilik planınızı oluşturabilirsiniz.

genc-bireysel-emeklilik-sistemi-nedir

Genç Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Avantajları Nelerdir?

Genç yaşta bireysel emeklilik demek, geleceğiniz için daha fazla birikim demek! Aslında başlı başına bu bile Genç BES’e üye olmak için yeterli. Fakat geleceğin yanı sıra Genç Bireysel Emeklilik Sistemi’ne üye olduğunuz takdirde bugün de pek çok avantajdan yararlanmanız ve hem hayatınızı daha keyifli hâle getirmeniz hem de kolaylaştırmanız mümkün. Peki, Vakıf Emeklilik Genç BES’in avantajları neler?

Avantajları sıralamadan önce Genç BES Emeklilik planına 74-179 TL arasında düzenli olarak ödeme yaptığınız durumda ürünün aşağıda anlatacağımız ek fayda paketlerinden, 180 TL ve üzeri ödeme yaptığınızda ise bu fayda paketine ek olarak Vakıf Emeklilik Yaşam Kulüpleri’nden de ücretsiz bir şekilde yararlanabileceğinizi belirtelim.

genc-bireysel-emeklilik-sisteminin-avantajlari-nelerdir

Eğitim Danışmanlığı Bilgi Hattı: İlgi alanlarınız konusunda kendinizi geliştirmek ya da kariyer hedefleriniz doğrultusunda adım atmak ister misiniz? Eğitim Danışmanlığı Bilgi Hattı; size uygun olabilecek eğitim, sertifika ve kurs programları hakkında bilgi verir ve yılda 1 kez olmak üzere organizasyon gerçekleştirir.

Bu hizmet dâhilinde;

 • Yurt içinde veya yurt dışında gerçekleştirilen kurs, eğitim, sertifika programlarının içerikleri, başlangıç tarihleri, süreleri ve maliyetleri konusunda bilgi sahibi olabilir,
 • Eğitim ve mesleki gelişiminize katkı sağlayacak yurt içi ve yurt dışı eğitim rehberliği alabilir,
 • Mesleki gelişim kursları hakkında bilgi edinebilir,
 • Yabancı dil okulları arasında tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olabilir ya da yurt dışında eğitim almak istiyorsanız ülke tavsiyeleri alabilirsiniz.

Mesleki Gelişim ve Yabancı Dil Kursları: Genç BES’in sunduğu avantajlardan biri de gelişiminize katkı sağlayacak bilgisayar, yazılım ve programlama kurslarında ya da öğrenmek istediğiniz yabancı dilin kurslarında %20’ye varan indirim fiyatlar sunmasıdır. Anlaşmalı kurumlarda geçerli olan %20 avantajlı fiyatlar ile alabileceğiniz eğitimler için talebiniz doğrultusunda randevu ve organizasyon süreci tamamlanır.

Kariyer Koçluğu: Verdiğiniz ya da vereceğiniz kararlar her zaman önemlidir, ama gençken hayatınızı etkileyecek pek çok karar aldığınız da doğru. İşte, uzman kariyer danışmanları ve koçları bunun için size yardımcı olmaya hazır!

 • Kariyer Koçluğu hizmetinden telefon aracılığıyla yararlanabilirsiniz. Kariyer danışmanları veya koçları ile yaptığınız görüşmeler yaklaşık 15 ila 30 dakika arasında sürer.
 • Dilerseniz anlaşmalı koçluk ofislerine giderek anlaşmalı fiyatlar doğrultusunda kişilik envanteri, genel yetenek testi veya İngilizce seviye tespit sınavına girebilir, ücretsiz olarak kurumun sonucunuz üzerinden yaptığı raporlamaları edinebilirsiniz.

Yorum Yazın