İster yıllık izninizde şehirden biraz uzaklaşıp kafanızı dinlemek, ister yeni yerler görüp farklı kültürleri tanımak isteyin… Amacınız hangisi olursa olsun, tatil dönemlerini iple çektiğinizi biliyoruz. Fakat tatil harcamaları, istediğiniz yere gitmeniz hatta tatile gidebilmeniz konusunda önünüzde engel olabilir. Hiç merak etmeyin, ucuz tatil yapmanın yolları; dilediğiniz yere gitmeniz, yeni ülkeler keşfetmeniz ve izinli olduğunuz dönemleri tatil sayesinde verimli geçirmeniz konusunda size yardımcı olabilir. Şimdi, ucuz tatil yapmanın püf noktalarını paylaşmaya başlayalım.

Ucuz Uçak Bileti İçin Kampanyalardan Yararlanın

Eğer bir yurt dışı tatili planlıyorsanız ya da yurt içinde gideceğiniz yer bulunduğunuz şehirden uzaksa bu, uçak yolculuğu tercih edeceğiniz anlamına gelebilir. O halde, uçak biletlerinizi uygun fiyatlarla almaya ne dersiniz? Bunu kim istemez ki! Peki, ucuz uçak bileti nasıl alınır?

Bunun için hava yolu şirketlerinin düzenledikleri kampanyaları takip edebilirsiniz. Hava yollarının e-bültenlerine üye olarak ya da sosyal medya hesaplarını takip ederek kampanya dönemlerinden haberdar olabilirsiniz. Tatil yapmak istediğiniz tarih aralıklarına uygun uçak bileti aldıktan sonra otel rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

Ucuz uçak bileti ne zaman alınır?

Peki, ucuz uçak bileti bulmanın tek sırrı kampanyaları takip etmek mi? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Kampanya dönemlerinde büyük fiyat farklarıyla bilet alabilir ve ucuz bir tatilin kapılarını aralayabilirsiniz ama bunun dışında bazı noktalara da dikkat ederek de daha ucuz bilet almanız mümkün.

  • Uçak bileti fiyatlarını karşılaştırmanın yanı sıra hava yolu firmalarının web sitelerinden de fiyat araştırması yapın.
  • Hafta içi uçmak, neredeyse her zaman hafta sonu uçmaktan daha avantajlıdır.
  • Eğer aktarmalı uçuş yapacaksanız aynı hava yolu firmasını tercih etmek çoğu zaman daha ekonomik olabilir ama farklı şirketlerin sundukları bilet fiyatlarına da göz atmakta her zaman yarar var!
  • Gidiş dönüş uçak biletini birlikte almak, çoğu zaman her iki bileti tek tek almaktan çok daha avantajlıdır.

Erken Rezervasyon Olmadan Ucuz Tatil Çok Zor

Çevrenizde, bütçelerini zorlamadan tatil yapan arkadaşlarınız varsa onlara sorun. Ucuza tatil yapmanın en önemli sırlarından birinin erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak olduğunu size söyleyeceklerdir! Tatile gideceğiniz noktaya aylar öncesinden karar verip bu doğrultuda konaklama alternatiflerini değerlendirir ve rezervasyonunuzu yaparsanız çok daha uygun bir fiyatla konaklama masrafınızı karşılayabilirsiniz. Konaklama seçeneklerini değerlendirirken web sitelerinden yardım alabilir ve farklı otelleri karşılaştırabilirsiniz.

Farklı Konaklama Seçeneklerini Değerlendirin

Tatilde konaklama dendiğinde akıllara hemen otellerin geldiği doğru. Ama erken rezervasyon fırsatından yararlanamadıysanız farklı alternatifleri değerlendirmeniz gerekebilir. Bu durumda hostellerde konaklamayı, farklı web sitelerinden ev kiralamayı, eğer gideceğiniz şehirde arkadaşınız ya da akrabanız varsa onda konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Uygun fiyata konaklama seçenekleri

Sezon Dışı Tarihlerde Tatil Yapın

Eğer deniz, kayak gibi mevsimsel bir tatil planlamıyorsanız sezon dışı tarihlerde tatil yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu tarihlerde hem uçak bileti hem de konaklama fiyatları daha düşük olur. Örneğin Avrupa’da bir ülkeye gitmek istiyorsanız pek çok Avrupa ülkesi için -İskandinav

ülkeleri hariç- kış aylarının sezon dışı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer bir deyişle Avrupa tatilinizi kış aylarında yaptığınızda, tatiliniz düşündüğünüzden daha uygun fiyatlara denk gelebilir.

Ucuz Tatil Rotalarını Tercih Edin

Eğer özellikle tatilinizi değerlendirmek istediğiniz bir nokta yoksa ucuz tatil rotaları arasında yer alan alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Örneğin Paris yerine Belgrad’ı tercih ederek ucuz tatil yapabilirsiniz. Bu doğrultuda en ucuz ülkeleri araştırabilir ve en ucuz tatil yapılacak yerler doğrultusunda tatil planınızı oluşturabilirsiniz.

Tatilde Yerli Gibi Davranın

“Ucuz tatil yapmak istiyorum.” diyorsanız gittiğiniz şehirde turist gibi değil, yerli gibi davranmalısınız. Örneğin lüks ve turistik restoranlara gitmektense tercihinizi, şehirde yaşayanların gittiği restoranlardan yana kullanabilirsiniz. Bu sayede yeme-içmeye ayırdığınız bütçe daha düşük olacaktır. Bunun yanı sıra, seyahat ve müze kartları da harcamalarınızı düşürmeniz konusunda size yardımcı olabilir. Ayrıca elbette ki taksi gibi özel ulaşım araçları yerine, toplu ulaşım araçlarının da ucuz tatil önerileri arasında yer aldığını belirtmeden geçmeyelim.

Yaşam Kulüpleri Yanınızda

Eğer Vakıf Emeklilik BES müşterisiyseniz ve Yaşam Kulüpleri’nin sunduğu ayrıcalıklardan yararlanıyorsanız ucuz tatile birkaç adım daha yakınsınız demektir. Yaşam Kulüpleri’nin anlaşmalı olduğu firmalar aracılığıyla sunduğu paket turlar ve uygun rezervasyon seçenekleri sayesinde bütçenizi zorlamadan tatil yapabilirsiniz. Yani tatil planı yapmadan önce Yaşam Kulüpleri’nin sunduğu avantajlara göz atmakta kesinlikle fayda var!

Peki, Yaşam Kulüpleri’nin bu avantajlarından nasıl yararlanabilirsiniz? Aslında bunun için özel bir şey yapmanız gerekmiyor; BES müşterimiz olun ve ödemeniz gereken katkı payı tutarlarını düzenli olarak ödeyin yeter! Paket tur, rezervasyon, otel indirimleri, 7/24 Turistik Bilgi Hattı gibi ayrıcalıklardan yararlanmak için Elit Kulüp ya da Elit Plus Kulüp üyesi olmanız gerekiyor. Elit Kulüp üyesi olmak için aylık katkı payı tutarınızın 500 TL ya da portföy büyüklüğünüzün 50.000 TL, Elit Plus Kulüp üyesi olmak için ise katkı payı tutarınızın 1.000 TL ya da portföy büyüklüğünüzün 100.000 TL olması gerekiyor.* Sağlıktan yol asistansına kadar pek çok hizmetten ücretsiz ya da avantajlı fiyatlarla yararlanmak veya hizmetler hakkında bilgi almak için 0850 222 9 237 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Vakıf Emeklilik BES müşterimiz olmak için hemen tıklayınız.

*Katkı payı tutarı esas alınan sözleşmelerde, son 12 aya ait ödenmemiş katkı payı bulunmaması gerekmektedir.

 

Yorum Yazın