Diş sağlığı sadece estetik bir görünüm için değil, sağlıklı bir vücut için de olmazsa olmaz. Örneğin dişinizdeki bir çürük, enfeksiyon ile kana ve ardından tüm vücuda yayılarak sindirim ve dolaşım hastalıklarına neden olabilir. Peki, diş sağlığı için yapılması gerekenler nelerdir?

Dişlerinizi Fırçalamayı İhmal Etmeyin

Diş sağlığı için diş fırçalamak, yapılması gereken en önemli şey. Günde 2 ya da 3 defa dişlerinizi fırçalayarak bakteri oluşumunu yüksek oranda engelleyebilirsiniz. Diş fırçası seçiminde yumuşak ya da orta sertlikte ürünler tercih ederek ya da diş macununu nohut büyüklüğünden fazla kullanmayarak dişlerinizin aşınmasının önüne geçebilirsiniz. Dişlerinizin yanı sıra dilinizi ve yanaklarınızı fırçalamak da ağız ve diş sağlığı ve bakımı için çok önemlidir. Ayrıca diş fırçanızı 3-4 ayda bir değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz.

kizi-ile-beraber-dislerini-fircaliyan-baba

Diş İpi ve Gargara Kullanın

Dişlerinizi fırçalasanız bile diş fırçası, dişlerinizin arasına girmediği için yemek kalıntıları, dişlerinizin arasında kalabilir. Bu da diş çürüklerinin başlıca nedenlerinden biridir. Bu nedenle dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Ayrıca dişlerinizi gargaralayarak daha etkili bir temizlik sağlayabilirsiniz. Eğer dişlerinizi fırçalama imkânınız yoksa yemeklerden sonra su içerek ve ağzınızı çalkalayarak yemek kalıntılarından arınabilirsiniz.

dis-ipi-kullanan-kadin

Arka Arkaya Aşırı Sıcak ve Soğuk Gıdalar Tüketmeyin

Aşırı sıcak besinlerin ardından içtiğiniz soğuk içecekler ya da soğuk veya dondurulmuş besinlerin ardından içtiğiniz sıcak içecekler… Aşırı soğuk ve sıcak şoku dişlerinizin mine tabakasına zarar verip çatlaklar meydana getirebilir. Bu durum ise hem diş hassasiyetine hem de dişlerde hoş olmayan bir görüntüye sebep olabilir.

Süt Dişlerini Koruyun

Çoğu ebeveyn, süt dişlerinin düşeceği için önemli olmadığını düşünür. Oysa süt dişleri, kalıcı dişlerin dizilimini etkiler. Zamanından önce düşen süt dişleri, dişlerde çarpıklığa ya da çene kemiğinde bozulmalara neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun süt dişlerine özen göstermesini sağlamak için gerekli yönlendirmeleri yapmalısınız.

dis-muayenesi-olan-cocuk

Yılda İki Kez Diş Hekimi Kontrolüne Gidin

Siz farkında olmasanız bile dişlerinizde çürük, aşınma gibi durumlar olabilir ya da dişlerinizin temizlenmesi gerekebilir. Diş sağlığınızı korumak ve oluşabilecek sorunların önüne erkenden geçebilmek için 6 ayda bir kontrole gitmek oldukça önemlidir. Ayda minimum 180 TL BES katkı payı ödemesi yaparak Yaşam Kulüpleri’nin Diş Sağlığı hizmetinden yararlanabilir, yılda bir kez ücretsiz diş temizliği yaptırabilir ve anlaşmalı hekim ve kliniklerde indirimli fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

 

Yorum Yazın