Kitap okumak, dünyaya bambaşka bir perspektifle bakmamızı ve bu sayede olaylara daha farklı yönlerden, çözüm odaklı yaklaşmamızı sağlar. Bu yeteneği kazanmak ve öğrenilen yeni bilgiler sayesinde birikimi geliştirmek için ise düzenli bir şekilde okumak, yani okuma alışkanlığı kazanmak şart! Peki, okuma alışkanlığı nasıl elde edilir? İşte, okuma alışkanlığı kazanmanın yolları:

İlgi Duyduğunuz Konular Hakkında Okuyun

İnsanlar, ilgi duydukları konular hakkında bilgi edinmeye daha eğilimlidirler. Bu nedenle okuma alışkanlığı kazanmak için ilgi duyduğunuz konu hakkında okumaya başlayabilir ya da bu konuları içeren kitap türlerini tercih edebilirsiniz. İlgi duyduğunuz konuyu keşfetmekte, sevdiğiniz film türleri de size yardımcı olabilir. Örneğin süper kahramanlara ilgi duyuyorsanız fantastik ya da bilim kurgu türlerinde kitaplar okuyabilirsiniz. Bu arada kitabı beğenmediyseniz kendinizi zorlamayıp başka bir kitabı okumaya geçebilirsiniz. Sevmediğiniz bir kitabı okumak için kendinizi zorlamak, alışkanlık edinme yolunda önünüze set çekebilir.

Hafif Bir Kitap ile Okumaya Başlayın

İçerisinde bilmediğiniz pek çok terimin ya da kelimenin yer aldığı, sayfa sayısı yüksek, küçük puntolar ile yazılmış kitaplar sıkılmanıza neden olabilir. Bu nedenle kitap okuma alışkanlığı edinmek istiyorsanız kolay anlaşılabilir ve görsel olarak sizi korkutmayacak kitaplara öncelik vermelisiniz. Ayrıca kitap okuma alışkanlığı kazandıran kitapları araştırarak hem ilgi alanınıza hitap edecek hem de ilk adımda size ağır gelmeyecek kitapları keşfedebilirsiniz. Bu özelliklere sahip kitaplar sayesinde okuma alışkanlığı kazanma yolunda önemli bir adım atabilirsiniz.

Bahane Üretmeden Düzenli Okuyun

Adı üzerinde; alışkanlık… Kitap okuma eylemini düzenli olarak yapmalısınız. Bu nedenle bir süre belirlemeli ve her gün -bahane üretmeden- kitap okumalısınız. Örneğin evde okuma yapacaksanız başlangıç için her gün 15 dakika kitap okumak gayet ideal. Belirli bir zaman sonra kitap okumak için ayırdığınız süreyi arttırabilirsiniz. Eğer işe ya da okula gidiyorsanız ve toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız yolculuk sürenizi kitap okuyarak değerlendirebilirsiniz.

Kendinizi Motive Edin

Kitap okuma alışkanlığı kazanmaya çalıştığınız bu süreçte kendinizi motive etmeniz oldukça önemli. Mesela bitirdiğiniz kitapların adlarını not almak ve elinizdeki kitapların bittiğinde satın alacağınız kitapların listesini oluşturmak, motivasyonunuzu arttırabilecek yöntemlerden.

Çocuğunuza Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Ne Yapmalısınız?

Verdiğimiz önerileri uygulayarak okuma alışkanlığı kazanabilirsiniz; çünkü siz yetişkinsiniz! Peki, çocuğunuz? Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız öncelikle yaşına uygun kitaplar seçtiğinize emin olmalısınız. Resimli kitaplar çocukların ilgisini daha çok çektiği için bu kitaplarla okuma yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzla birlikte okuma yapmak da onun okuma alışkanlığı kazanabilmesi için oldukça önemli.

Yorum Yazın