Sindirim sistemi; yaşam kalitesini, hatta duygusal değişimleri bile etkileyebiliyor. Bağırsakların “vücudun 2. beyni” olarak adlandırılması ise kesinlikle tesadüf değil; sinir hücrelerinin oluşturduğu nöron ağları bağırsaklarda oldukça fazla sayıda bulunuyor. Bu da sindirim sistemini düzenlemenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Peki, sindirim sistemini düzenleyici yiyecekler nelerdir ve sindirim sistemini düzenlemek için neler yapmalısınız?

Bol Bol Su İçin

Kahve, çay ya da gazlı içecekler tüketmek yerine bol su içerek sindirim sisteminizin rahatlamasına ve düzenlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Fakat soğuk su içmektense ılık su içmenizin sindirim sistemi için daha yararlı olduğunu belirtelim. Ilık su, hazmı kolaylaştırma ve bağırsak hareketlerini düzenleme konularında görev üstlenir. Su içmeyi unutmamak için hatırlatıcı mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Bu Besinleri Beslenme Listenize Ekleyin

Eğer sindirim sisteminizi düzene sokmaya çalışıyorsanız “Bağırsakların hızlı çalışması için neler yapmalı?” sorusunun cevabını arıyorsunuz demektir. Sindirim sistemini düzenlemek için lifli gıdalar tüketmelisiniz. Mesela sabah kahvaltısında yulaf tercih edebilir, elma ve ananas gibi meyveleri bol bol tüketebilirsiniz. Ayrıca katı yiyecekler yerine sulu yemekleri tercih ederek sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz. Bunların yanı sıra enginar, lahana, brokoli gibi sebzeleri tüketebilir, tam tahıllı ekmek ve bakliyat yiyebilirsiniz.

Probiyotik İçeren Besinler Tüketin

Hem sindirim sistemini hem de bağışıklık sistemini olumlu etkileyen probiyotikler de besin listenizde olması gerekenler arasında. Yoğurt, kefir, turşu, ayran, peynir gibi besinler tüketerek sindirim sistemini düzenleyici probiyotiklerden yararlanmanız mümkün.

Beslenme alışkanlıklarınızı doğru bir şekilde düzenlemek için Vakıf Emeklilik Yaşam Kulüpleri’nin Sağlıklı Beslenme hizmetinden faydalanarak sağlıklı bir döneme adım atabilirsiniz. Yaşam Kulüplerinin sunduğu hizmetlerden yararlanabilmek için Bireysel Emeklilik Sistemi’ne düzenli olarak aylık en az 180 TL yatırmanız yeterli. Üstelik Sağlıklı Beslenme hizmetinde ilk görüş, Yaşam Kulüpleri’ne özel ücretsiz! Vakıf Emeklilik BES müşterisi olmak için hemen tıklayın.

Hareket Edin

Günümüzde sindirim sistemindeki düzensizliklerin bir kısmı da hareketsizlikten kaynaklanıyor. Düzenli olarak yürüyüş yaparak hayatınıza hareket katabilir ve bu sayede sindirim sistemi hareketlerini düzenleyebilirsiniz.

 

Yorum Yazın