Para biriktirmek denince herkes şikâyet etmeye başlıyor. Biliyorum, her ay kenara para koymak çok kolay iş değil. Ancak birikim yapmak gelecekte güvenli ve huzurlu bir yaşam sürebilmek adına bir gereklilik. Her ayın sonu geldiğinde dara düşüp “Tamam, bu sefer gelen paraya dokunmayacağım.” sözü veriyor, maaşı hesapta gördükten birkaç gün sonra tüm parayı oraya buraya saçmaya başlıyorsanız Bay Bilen olarak size birkaç öneride bulunacağım. Bu sizin yeteneksizliğiniz ya da zayıf noktanız olmaktan ziyade, tercihiniz ve bu tercihi değiştirmek de yine sizin elinizde.

Küçük düşünün

Para biriktirememenin en önemli sebeplerinden biri, üçün-beşin hesabını yapmamak. Mesela mağazaların kasa kuyruklarını çevreleyen ufak ve ucuz eşyaların orada olmasının sebebi, birçok kişinin ihtiyacı olmadığı halde o eşyaları satın alması. Çünkü hepsinin fiyatı çok uygun! Bir de her sabah işe giderken bir kafede durup kahve, poğaça almak var. Bunun yerine kahvenizi ve sandviçinizi evde hazırlayıp yanınıza aldığınızda ne kadar tasarruf edeceğinizi hiç düşündünüz mü? Unutmayın ki bunlar değiştirilebilir alışkanlıklar. Böyle ufak harcamalardan kaçınarak para biriktirmek çok da zor olmasa gerek.

Bütçenizi planlayın

Yine ay bitmeden maaş mı bitti? Bilirim, tekrar hatırlatayım, ben Bay Bilen. Eğer maaşınız geldiğinde kiraya, faturalara, ekstra harcamalara, mutfak masraflarına ne kadar para ayırdığınızı bilmiyorsanız tabii ki kenara para koyamazsınız. Hemen bugünden itibaren elinize geçen parayla cebinizden çıkan paranın hesabını yapmaya başlayın, not alın, nelere ekstra para harcadığınızı tespit edin. Ayağınızı yorganınıza göre uzatın; bakın işler nasıl da kolaylaşacak.

Belki de gereğinden fazla cömertsiniz!

Bazı insanlar vardır, başkaları için para harcamaktan birikim yapamazlar. Bir düşünün bakalım, siz onlardan mısınız? Kendi davranışlarınızı kontrol edin. Belki de etrafınızda bu durumunuzdan faydalanan insanlar vardır, belli mi olur! Elbette cimri olun demiyoruz. Paylaşmak, sevdiklerinize ufak hediyeler almak ya da arkadaşlarınıza bir yemek ısmarlamak çok güzel. Ancak cebinden para çıkan kişi her defasında sizseniz bu cömertliği belki de biraz azaltmalı ve tasarruf etmeye başlamalısınız.

Bir hedef belirleyin

Sizi ateşleyen bir hedefiniz olmadan ilerlemeniz çok zor. Eğer bir hedefiniz varsa para biriktirebilmek için gerekirse ekstra işlerde de çalışırsınız. Yeter ki siz isteyin, her şeyi başarabilirsiniz. Tabii Vakıf Emeklilik müşterisiyseniz Bireysel Emeklilik Sistemi müşterisi olarak para biriktirme işini daha avantajlı ve hızlı hale getirebilirsiniz. Emeklilikte ne kadar kazanmak istediğinizi planlamak için bugünden itibaren ne kadar birikim yapmanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Sonuçta sağlam bir geleceğin temelleri bugünden atılır.